Inpendlarnas andel bland dem som arbetar i Ljusdal, 12,2 procent år 2024, är på listan över Sveriges 25 lägsta. Andelen ljusdalsbor med utländsk bakgrund har gått upp med 0,8 procentenheter sedan 2015.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276) och SCB (BE0101Q2)
Ljusdals 18 377 invånare i december 2025 är det lägsta antalet i statistiken. Under 2025 gav flyttningarna plus 33, medan födelsenettot var minus 100.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)
Länets näst lägsta antal anmälda brott per invånare 2025 hade Ljusdal, med 7 691 anmälda brott per 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare har sjunkit med 15,9 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Arbetslösheten var 2,9 procent år 2025, något lägre än i riket. Eftergymnasial utbildning finns hos 30,6 procent av ljusdalsborna 25–64 år (2025), en mindre andel än i riket.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Av ljusdalsborna hade 11,8 procent utländsk bakgrund år 2025, vilket understiger rikets andel.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,36 % + regionskatt 11,51 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Ljusdal?
2,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 416.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Ljusdal?
98
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 222 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Ljusdal10,7 %
Sverige15,1 %
Ljusdal ligger under Sverige med 4,4 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 204 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Ljusdal782,1 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Ljusdal ligger under Sverige med 284,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 183 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Ljusdal
Ovanåker
Orsa
Bollnäs
Hudiksvall
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,9 %
2,7 %
2,6 %
3,1 %
2,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,4 %
21,9 %
22,3 %
21,9 %
21,6 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
84,3 %
83,1 %
84,8 %
77,7 %
86,1 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Ljusdal på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
20 191 kr/inv
Grundskola F–9
14 309 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 235 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 418 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
7 263 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 478 kr/inv
Gymnasieskola
5 613 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 741 kr/inv
Kulturverksamhet
1 708 kr/inv
Politisk verksamhet
1 500 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Ljusdal. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Ljusdal?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 18 445 personer → 2025: 18 377 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,4 % → 2026: 22,4 %(oförändrat)
Ljusdal hade 18 377 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 399 personer. Den största tätorten, Ljusdal, hade 7 125 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Ljusdal
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Ljusdals kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
28,22 %
−3,8
3 393
Sverigedemokraterna
24,52 %
−1,7
2 948
Moderaterna
17,32 %
+1,3
2 082
Centerpartiet
7,78 %
−0,2
935
Kristdemokraterna
6,32 %
+0,7
760
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,67 %
+1,7
562
Vänsterpartiet
4,66 %
+0,1
560
Miljöpartiet de gröna
4,55 %
+1,0
547
ÖrPÖrebropartiet
0,88 %
–
106
Övriga partier (11)
1,07 %
–
129
Summa giltiga röster
100 %
12 022
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Ljusdals kommun 18 377 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 7 125 i huvudtätorten Ljusdal (2023).
›Hur har befolkningen i Ljusdal förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 399 personer (-7,1 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Ljusdal i?
Ljusdals kommun ligger i Gävleborgs län (länskod 21).
›Vilken kommunalskatt har Ljusdal?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Ljusdal 33,87 % (kommun 22,36 % + region 11,51 %). Det motsvarar plats 189 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Ljusdal?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 20 191 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 309 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 235 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Ljusdal?
I Ljusdal var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2161.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Ljusdal?
I Ljusdal var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 84,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2161.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Ljusdal?
I Ljusdal var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 691,1 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2161.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)