Folkbokförda elever i Kramfors fick i genomsnitt 204 i meritvärde 2026. Andelen invånare under 20 år, 18,8 procent år 2025, är bland rikets 30 lägsta.
Källa: Skolverket via Kolada (N15507) 2026; SCB via Kolada (N01994) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01994)
Från 29 928 invånare 1968 har Kramfors krympt till 17 390 i december 2025, det lägsta i serien. Dödsfallen översteg födslarna med 112, medan flyttnettot var plus 14 under 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Näst högst i Västernorrlands län var antalet anmälda brott per invånare i Kramfors 2025, med 11 353 anmälda brott per 100 000 invånare. Siffran 2015 var ungefär densamma.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Kramfors arbetslöshet var ungefär som rikets, 3,1 procent år 2025. Andelen eftergymnasialt utbildade bland kramforsborna 25–64 år är 31,1 procent (2025), en andel under rikets.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Mellan 2015 och 2025 ökade andelen med utländsk bakgrund från 12,1 procent till 16,9 procent.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 23,14 % + regionskatt 11,29 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Kramfors?
3,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 980.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Kramfors?
327
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 6 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Skattesats till kommun (%)
Kramfors23,1 %
Sverige20,7 %
Kramfors ligger över Sverige med 2,4 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 22 av 289
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Kramfors1 175,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Kramfors ligger över Sverige med 108,6 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 40 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Kramfors
Härnösand
Timrå
Sundsvall
Sollefteå
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,1 %
3,9 %
3,4 %
2,8 %
3,3 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
23,1 %
23,3 %
23,1 %
22,6 %
23,4 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
82,1 %
65,9 %
72,0 %
78,0 %
78,7 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Kramfors på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
19 431 kr/inv
Grundskola F–9
13 176 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
10 950 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 918 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 406 kr/inv
Gymnasieskola
6 238 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 073 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 149 kr/inv
Kulturverksamhet
1 333 kr/inv
Politisk verksamhet
1 225 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Kramfors. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Kramfors?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 17 491 personer → 2025: 17 390 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 23,1 % → 2026: 23,1 %(oförändrat)
Kramfors hade 17 390 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 3 321 personer. Den största tätorten, Kramfors, hade 6 605 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Kramfors
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Kramfors kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
34,37 %
−7,2
3 810
Sverigedemokraterna
21,84 %
−0,1
2 421
Moderaterna
11,56 %
+2,0
1 281
Centerpartiet
8,28 %
−0,1
918
Vänsterpartiet
7,57 %
−0,4
839
Kristdemokraterna
6,28 %
+1,6
696
Miljöpartiet de gröna
4,39 %
+1,3
487
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,22 %
+1,6
357
ÖrPÖrebropartiet
0,87 %
–
97
Övriga partier (13)
1,62 %
–
180
Summa giltiga röster
100 %
11 086
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Kramfors kommun 17 390 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 6 605 i huvudtätorten Kramfors (2023).
›Hur har befolkningen i Kramfors förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 3 321 personer (-16,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Kramfors i?
Kramfors kommun ligger i Västernorrlands län (länskod 22).
›Vilken kommunalskatt har Kramfors?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Kramfors 34,43 % (kommun 23,14 % + region 11,29 %). Det motsvarar plats 251 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Kramfors?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 19 431 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 176 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 10 950 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Kramfors?
I Kramfors var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2282.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Kramfors?
I Kramfors var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2282.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Kramfors?
I Kramfors var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 353 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2282.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)