I Smedjebackens kommun bor 10 758 personer (2025).
Medianinkomsten i Smedjebacken, 346 200 kronor (2024), är den näst högsta i Dalarnas län. Andelen invånare med utländsk bakgrund har gått ned 0,1 procentenheter sedan 2015.
Källa: SCB (HE0110, BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110, BE0101Q2)
Folkmängden i Smedjebacken var 10 758 i slutet av 2025, 32 färre än 2015. Som störst var kommunen 1976, då 13 576 bodde där. Fler dog än föddes under 2025, och skillnaden var 70.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 1976–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)
Andelen smedjebackensbor som har utländsk bakgrund, 13,7 procent under 2025, är lägre än i Sverige som helhet.
Arbetslösheten 2025 var 2,6 procent, under rikets. Av de förvärvsarbetande smedjebackensborna pendlar 51,2 procent till en annan kommun (2024), över medianen för landets kommuner.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02279) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Antalet anmälda brott i Smedjebacken, 7 154 per 100 000 invånare 2025, ligger klart lägre än i riket. Antalet anmälda brott per invånare skiljer sig obetydligt från 2015.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,45 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Smedjebacken?
2,6 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 772.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Smedjebacken?
130
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 174 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Smedjebacken750,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Smedjebacken ligger under Sverige med 316,1 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 200 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Smedjebacken11,1 %
Sverige15,1 %
Smedjebacken ligger under Sverige med 4,0 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 193 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Smedjebacken90,4 %
Sverige83,5 %
Smedjebacken ligger över Sverige med 6,9 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 20 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Smedjebacken
Norberg
Fagersta
Borlänge
Orsa
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,6 %
2,9 %
3,4 %
3,6 %
2,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,5 %
22,7 %
22,1 %
22,4 %
22,3 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
90,4 %
85,2 %
77,2 %
74,8 %
84,8 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Smedjebacken på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
18 114 kr/inv
Grundskola F–9
14 892 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 240 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 342 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 507 kr/inv
Gymnasieskola
5 132 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 674 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 088 kr/inv
Kulturverksamhet
1 633 kr/inv
Politisk verksamhet
1 227 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Smedjebacken. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Smedjebacken?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 10 823 personer → 2025: 10 758 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
Smedjebacken hade 10 758 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 399 personer. Den största tätorten, Smedjebacken, hade 5 190 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Smedjebacken, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Smedjebacken
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Smedjebackens kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
34,24 %
−2,1
2 484
Sverigedemokraterna
26,23 %
−4,3
1 903
Moderaterna
17,38 %
+3,3
1 261
Kristdemokraterna
5,46 %
+1,3
396
Vänsterpartiet
4,49 %
−0,8
326
Centerpartiet
4,00 %
−0,1
290
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,32 %
+1,4
241
Miljöpartiet de gröna
2,94 %
+0,5
213
ÖrPÖrebropartiet
1,02 %
–
74
Övriga partier (11)
0,91 %
–
66
Summa giltiga röster
100 %
7 254
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Smedjebackens kommun 10 758 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 5 190 i huvudtätorten Smedjebacken (2023).
›Hur har befolkningen i Smedjebacken förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 399 personer (-3,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Smedjebacken i?
Smedjebackens kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).
›Vilken kommunalskatt har Smedjebacken?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Smedjebacken 34,44 % (kommun 22,45 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 252 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Smedjebacken?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 114 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 892 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 240 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Smedjebacken?
I Smedjebacken var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2061.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Smedjebacken?
I Smedjebacken var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 90,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2061.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Smedjebacken?
I Smedjebacken var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 154,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2061.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)