Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Falu kommun – fakta och statistik

I Falu kommun bor 59 974 personer (2025).

Eleverna i årskurs 9 på Faluns skolor nådde läsåret 2025/26 en yrkesbehörighet på 85,5 procent, något högre än i riket. Medianinkomsten, 359 600 kronor år 2024, är högst i Dalarnas län.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Av faluborna 25–64 år hade 49,5 procent läst vidare efter gymnasiet år 2025. Utpendlingen från Falun omfattar 24,2 procent av invånarna med jobb (2024).

Källa: SCB via Kolada (N02279, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)

Falun ligger under medianen för landets kommuner i anmälda brott per invånare 2025: de anmälda brotten blev 7 480 per 100 000 invånare. Minskningen sedan 2015 är 10,3 procent.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Falun

Falun är länets största kommun: 59 974 invånare 2025, 12 färre än toppåret 2023. Dödsfallen var fler än födslarna.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2023–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1, BE0101A)

Av faluborna har 13,6 procent en utländsk bakgrund (2025).

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Falun

Dalarnas län · kommunalskatt 34,05 % · befolkning +9,4 % sedan 2002

Öppna Falun på kartanSkapa kommunrapportJämför Falun med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Falun?

59 974 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3 850 invånare

14-årstrend: +7 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Falun?

43,1 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Falun (nyckeltal)

13,6 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,5 pe

Riket: 27,7 % (−14,1 pe)

14-årstrend: +3,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Falun?

34,05 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,75 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,06 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Falun?

2,2 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,9 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,5 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,5 %

11-årstrend: −0,9 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Falun?

359 600 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +101 500 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+14 184 kr)

Länssnitt (ovägt): 332 147 kr

11-årstrend: +39 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Falun?

157

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 133 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −45

Riket: 216 (−59)

8-årstrend: -22 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Falun.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

59 974personer
14-årstrend: +7 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,1%
+1,4 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,2 %
12-årstrend: −0,5 pe ↓
delad 121/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

359 600kr
+14 184 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 332 147 kr
11-årstrend: +39 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,2%
−1,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,5 %
11-årstrend: −0,9 pe ↓
219/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

85,5%
+2,0 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 83,7 %
12-årstrend: −1,0 pe
delad 79/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

10,2%
−4,9 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,3 %
11-årstrend: −1,4 pe ↓
217/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,8år
+0,7 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,0 år
11-årstrend: +2 %
55/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

763,8/100k
−303,0 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,0 /100k
10-årstrend: +3 % ↑
190/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, S (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Falun10,2 %
Sverige15,1 %

Falun ligger under Sverige med 4,9 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 217 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Falun763,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Falun ligger under Sverige med 303,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 190 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Falun85,5 %
Sverige83,5 %

Falun ligger över Sverige med 2,0 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 79 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorFalunLeksandRättvikSäterOrsaSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,2 %2,0 %2,4 %2,0 %2,6 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,1 %21,8 %21,8 %22,3 %22,3 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542485,5 %88,6 %88,2 %85,6 %84,8 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790710,2 %10,8 %8,5 %12,2 %16,3 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Falun på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Östersund

    Närmast på: Invånare per km², Folkmängd

    Andel 0–19 år
    22,1 %
    Andel 65–79 år
    15,7 %
    Andel 80+ år
    6,9 %
    Folkmängd
    64 963
    Invånare per km²
    29
  2. 2. Nyköping

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    23,1 %
    Andel 65–79 år
    16,7 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    58 310
    Invånare per km²
    41
  3. 3. Mark

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    23,2 %
    Andel 65–79 år
    16,9 %
    Andel 80+ år
    7,2 %
    Folkmängd
    35 134
    Invånare per km²
    38
  4. 4. Hässleholm

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    22,3 %
    Andel 65–79 år
    16,1 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    51 915
    Invånare per km²
    41
  5. 5. Värnamo

    Närmast på: Invånare per km², Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    22,8 %
    Andel 65–79 år
    16,2 %
    Andel 80+ år
    7,1 %
    Folkmängd
    34 534
    Invånare per km²
    28
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Falun

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
17 252 kr/inv
Grundskola F–9
14 091 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 459 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 413 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 304 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 095 kr/inv
Gymnasieskola
5 051 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 954 kr/inv
Kulturverksamhet
1 440 kr/inv
Politisk verksamhet
630 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Falun. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Falun?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 59 945 personer → 2025: 59 974 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,1 % → 2026: 22,1 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 345 600 kr → 2024: 359 600 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,1 % → 2025: 2,2 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Falun →

Hur många bor i Falun?

Falun hade 59 974 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 133 personer. Den största tätorten, Falun, hade 39 939 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

59 974
14-årstrend: +7 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+9,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Falun — hela fördjupningen →

Hur har Falun förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Falun

2011–2025 · invånare

59 974invånare (2025)

14-årstrend: +7 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Falun 2011–2025, från 56 124 invånare till 59 974 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Falun, 2011–2025
Årinvånare
202559 974
202459 945
202359 986
202259 818
202159 837
202059 528
201959 406
201858 923
201758 340
201657 685
201557 062
201456 896
201356 767
201256 432
201156 124

Andel med utländsk bakgrund i Falun

2002–2025 · procent av befolkningen

13,6% (2025)

23-årstrend: +6,0 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Falun 2002–2025, från 7,6 % till 13,6 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Falun, 2002–2025
År%
202513,6
202413,6
202313,7
202213,7
202113,8
202013,7
201913,6
201813,3
201712,9
201612,1
201511,4
201411,0
201310,7
201210,4
201110,1
20109,8
20099,5
20089,0
20078,7
20068,5
20058,2
20048,0
20037,8
20027,6

Jämför Falun med en annan kommun →

Ålder och kön i Falun

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
10 126
16,9 %
Arbetsför ålder 15–64
35 437
59,1 %
65 år och äldre
14 401
24,0 %
80 år och äldre
4 417
7,4 %
Kvinnor
30 246
50,4 %

Befolkningspyramid

Falun, 2025 · femårsklasser

Män 29 718Kvinnor 30 246Medianålder 43,1 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Falun, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-41 4311 464
5-91 7751 784
10-141 8631 809
15-191 8731 773
20-241 6101 427
25-291 5561 400
30-341 9141 895
35-392 0432 085
40-441 9131 812
45-491 7811 819
50-541 8451 849
55-591 7251 732
60-641 6791 706
65-691 6041 667
70-741 6041 816
75-791 5501 743
80-841 1711 246
85-89558772
90-94181328
95-9939105
100+314

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 10 126, 15–64 år: 35 437, 65+ år: 14 401.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Falun

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
29 008
Personer per hushåll
2,06
Ensamhushåll
43,1 %
12 499
Hushåll med barn 0–24 år
27,4 %
7 939

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,20 %2022: 85,13 %
Mandat totalt
61
Giltiga röster
40 265
Blanka röster
660
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
28,69 %−3,718
21,31 %+1,513
11,38 %−0,87
10,54 %−1,17
7,21 %−0,94
7,16 %+1,04
7,00 %+2,94
6,45 %+2,34
Övriga partier (13)0,27 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
87,23 %(2022: 87,04 %)
Röstberättigade
46 903
Giltiga röster
40 494
Ogiltiga (varav blanka)
418 (392)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Falu kommun
PartiAndel± 2022
29,10 %−2,3
19,65 %+1,0
16,36 %−2,2
8,36 %+0,2
7,73 %+1,6
6,80 %+1,2
5,96 %−0,1
4,57 %+0,6
0,60 %–
Övriga partier (17)0,88 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Falun 2,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,5 pe) · Dalarnas län 2,5 %
    2,2%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,1 pe) · Dalarnas län 2,4 %
    2,1%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−1,6 pe) · Dalarnas län 7,1 %
    5,3%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Falun.

Skattesats till kommun (%)
Falun 22,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,4 pe) · Dalarnas län 22,2 %
    22,1%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+12 523 kr/inv) · Dalarnas län 279 298 kr/inv
    305 801kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−7,4 pe) · Dalarnas län 43,6 %
    33,1%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Falun.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Falun 85,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+4,3 pe) · Dalarnas län 83,7 %
    85,5%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+0,5 poäng) · Dalarnas län 214,3 poäng
    220,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+7,0 pe) · Dalarnas län 68,7 %
    76,2%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Falun.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Falun 10,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−3,3 pe) · Dalarnas län 13,3 %
    10,2%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+4 148 kr/kvm) · Dalarnas län 17 325 kr/kvm
    25 852kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+36,4 per 1000 inv) · Dalarnas län 168,2 per 1000 inv
    208,0per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Falun.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Falun 85,8 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,1 år) · Dalarnas län 85,0 år
    85,8år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+2,1 år) · Dalarnas län 82,0 år
    83,5år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−4,2 dagar) · Dalarnas län 27,8 dagar
    22,1dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Falun.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Falun 7 480,0 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 376,8 /100k) · Dalarnas län 8 432,9 /100k
    7 480,0/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−122,0 /100k) · Dalarnas län 909,0 /100k
    763,8/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−511,6 /100k) · Dalarnas län 992,4 /100k
    907,3/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Falun.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Falun 1,8 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,0 uppdrag/politiker) · Dalarnas län 1,8 uppdrag/politiker
    1,8uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+129,1 inv/politiker) · Dalarnas län 168,9 inv/politiker
    350,6inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,0 pe) · Dalarnas län 2,6 %
    0,6%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Falun.

Utforska Falun vidare

Mer om kommunerna nära Falun

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Falun

›Hur många bor i Falun?

2025 hade Falu kommun 59 974 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 39 939 i huvudtätorten Falun (2023).

›Hur har befolkningen i Falun förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 133 personer (+9,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Falun i?

Falu kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).

›Vilken kommunalskatt har Falun?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Falun 34,05 % (kommun 22,06 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 210 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Falun?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 17 252 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 091 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 459 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Falun?

I Falun var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2080.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Falun?

I Falun var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 85,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2080.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Falun?

I Falun var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 480,0 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2080.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 13,6 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Falu kommun: befolkning 2025 – 59 974 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/falun
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Falu kommun: befolkning 2025 – 59 974 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/falun
APA 7
Falu kommun: befolkning 2025 – 59 974 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/falun Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Falu kommun: befolkning 2025 – 59 974 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/falun (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_falun,
  title        = {Falu kommun: befolkning 2025 – 59 974 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/falun}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/falun
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt