Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Orsa kommun – fakta och statistik

I Orsa kommun bor 6 902 personer (2025).

Orsas medianinkomst är länets lägsta och en av de 40 lägsta i Sverige, 309 200 kronor år 2024. Folkbokförda elever i Orsa hade ett meritvärde på 213 år 2026.

Källa: SCB (HE0110) 2024; Skolverket via Kolada (N15507) 2026; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Antalet orsabor var 6 902 i december 2025, 152 fler än 2015. Flyttningarna gav plus 92 under 2025, medan antalet döda var 39 fler än antalet födda.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Det anmäldes 9 496 brott på varje 100 000 invånare i Orsa 2025, under landet som helhet. Antalet anmälda brott per invånare har ökat 11,5 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Orsa

Av orsaborna 18–65 år var 2,6 procent arbetslösa (2025), under rikets.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025

Kommunens andel invånare med utländsk bakgrund var 13,6 procent år 2025, under rikets.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Orsa

Dalarnas län · kommunalskatt 34,30 % · befolkning -1,6 % sedan 2002

Öppna Orsa på kartanSkapa kommunrapportJämför Orsa med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Orsa?

6 902 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +35 invånare

14-årstrend: +1 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Orsa?

48,8 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Orsa (nyckeltal)

13,6 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4,8 pe

Riket: 27,7 % (−14,1 pe)

14-årstrend: +4,8 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Orsa?

34,30 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+1,00 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,31 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Orsa?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,8 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (+0,0 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,5 %

11-årstrend: −0,8 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Orsa?

309 200 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +94 100 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−36 216 kr)

Länssnitt (ovägt): 332 147 kr

11-årstrend: +44 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Orsa?

175

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 110 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −87

Riket: 216 (−41)

8-årstrend: -33 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Orsa.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

6 902personer
14-årstrend: +1 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,3%
+1,6 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,2 %
12-årstrend: −0,6 pe ↓
delad 86/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

309 200kr
−36 216 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 332 147 kr
11-årstrend: +44 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,5 %
11-årstrend: −0,8 pe ↓
125/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

84,8%
+1,3 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 83,7 %
12-årstrend: +8,0 pe
delad 88/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

16,3%
+1,2 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,3 %
11-årstrend: +0,8 pe ↑
64/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,5år
+0,4 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,0 år
11-årstrend: +4 %
delad 69/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

1 308,8/100k
+242,0 /100k högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,0 /100k
8-årstrend: +55 % ↑
19/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Orsa1 308,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Orsa ligger över Sverige med 242,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 19 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorOrsaMoraRättvikOvanåkerFalunSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %1,7 %2,4 %2,7 %2,2 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,3 %22,3 %21,8 %21,9 %22,1 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542484,8 %85,5 %88,2 %83,1 %85,5 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790716,3 %9,3 %8,5 %14,1 %10,2 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Orsa på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Ånge

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    18,9 %
    Andel 65–79 år
    21,7 %
    Andel 80+ år
    8,5 %
    Folkmängd
    9 000
    Invånare per km²
    2,9
  2. 2. Malung-Sälen

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    18,6 %
    Andel 65–79 år
    19,2 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    10 192
    Invånare per km²
    2,5
  3. 3. Nordmaling

    Närmast på: Folkmängd, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    20,4 %
    Andel 65–79 år
    20,6 %
    Andel 80+ år
    8,5 %
    Folkmängd
    6 905
    Invånare per km²
    5,6
  4. 4. Vansbro

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,2 %
    Andel 65–79 år
    19,3 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    6 741
    Invånare per km²
    4,4
  5. 5. Älvsbyn

    Närmast på: Andel 80+ år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,3 %
    Andel 65–79 år
    18,8 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    7 815
    Invånare per km²
    4,6
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Orsa

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
20 203 kr/inv
Grundskola F–9
13 256 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 141 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 460 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 113 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
5 821 kr/inv
Gymnasieskola
5 216 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 141 kr/inv
Kulturverksamhet
1 987 kr/inv
Politisk verksamhet
965 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Orsa. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Orsa?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 6 851 personer → 2025: 6 902 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,3 % → 2026: 22,3 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 300 200 kr → 2024: 309 200 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,9 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Orsa →

Hur många bor i Orsa?

Orsa hade 6 902 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 113 personer. Den största tätorten, Orsa, hade 5 800 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

6 902
14-årstrend: +1 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−1,6%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Orsa — hela fördjupningen →

Hur har Orsa förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Orsa

2011–2025 · invånare

6 902invånare (2025)

14-årstrend: +1 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Orsa 2011–2025, från 6 867 invånare till 6 902 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Orsa, 2011–2025
Årinvånare
20256 902
20246 851
20236 908
20226 934
20216 918
20206 877
20196 911
20186 892
20176 887
20166 861
20156 750
20146 812
20136 849
20126 835
20116 867

Andel med utländsk bakgrund i Orsa

2002–2025 · procent av befolkningen

13,6% (2025)

23-årstrend: +8,9 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Orsa 2002–2025, från 4,7 % till 13,6 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Orsa, 2002–2025
År%
202513,6
202414,0
202314,0
202214,3
202114,1
202014,3
201914,6
201814,3
201714,1
201613,2
201511,4
201410,3
20139,6
20129,1
20118,8
20108,4
20098,1
20087,8
20077,5
20066,4
20055,7
20045,3
20035,1
20024,7

Jämför Orsa med en annan kommun →

Ålder och kön i Orsa

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
949
13,8 %
Arbetsför ålder 15–64
3 950
57,4 %
65 år och äldre
1 983
28,8 %
80 år och äldre
588
8,5 %
Kvinnor
3 353
48,7 %

Befolkningspyramid

Orsa, 2025 · femårsklasser

Män 3 529Kvinnor 3 353Medianålder 48,8 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Orsa, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4144147
5-9183157
10-14185133
15-19191162
20-24174147
25-29187154
30-34227206
35-39247215
40-44187166
45-49157144
50-54180200
55-59266236
60-64249255
65-69225223
70-74244229
75-79249225
80-84147191
85-8967100
90-942048
95-9909
100+06

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 949, 15–64 år: 3 950, 65+ år: 1 983.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Orsa

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
3 521
Personer per hushåll
1,96
Ensamhushåll
44,1 %
1 554
Hushåll med barn 0–24 år
23,1 %
814

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
81,71 %2022: 82,23 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
4 613
Blanka röster
82
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
32,73 %−3,310
21,72 %+0,57
20,05 %+3,56
11,23 %+1,64
5,31 %−0,42
4,64 %−0,91
3,99 %+0,41
Övriga partier (6)0,33 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
83,24 %(2022: 84,71 %)
Röstberättigade
5 614
Giltiga röster
4 612
Ogiltiga (varav blanka)
61 (54)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Orsa kommun
PartiAndel± 2022
27,43 %−5,5
25,33 %−1,5
15,29 %+1,9
7,13 %+0,5
6,57 %+0,1
6,24 %+0,9
4,42 %+0,7
4,36 %+1,6
1,19 %–
Övriga partier (8)2,04 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Orsa 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (+0,0 pe) · Dalarnas län 2,5 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,0 pe) · Dalarnas län 2,4 %
    2,1%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+2,2 pe) · Dalarnas län 7,1 %
    9,1%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Orsa.

Skattesats till kommun (%)
Orsa 22,3 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,6 pe) · Dalarnas län 22,2 %
    22,3%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−34 867 kr/inv) · Dalarnas län 279 298 kr/inv
    258 411kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+10,8 pe) · Dalarnas län 43,6 %
    51,3%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Orsa.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Orsa 84,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+3,6 pe) · Dalarnas län 83,7 %
    84,8%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−6,5 poäng) · Dalarnas län 214,3 poäng
    213,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−3,5 pe) · Dalarnas län 68,7 %
    65,8%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Orsa.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Orsa 16,3 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+2,8 pe) · Dalarnas län 13,3 %
    16,3%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−4 992 kr/kvm) · Dalarnas län 17 325 kr/kvm
    16 712kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+7,5 per 1000 inv) · Dalarnas län 168,2 per 1000 inv
    179,1per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Orsa.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Orsa 85,5 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,8 år) · Dalarnas län 85,0 år
    85,5år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+0,6 år) · Dalarnas län 82,0 år
    82,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+9,3 dagar) · Dalarnas län 27,8 dagar
    35,6dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Orsa.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Orsa 9 496,1 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−360,8 /100k) · Dalarnas län 8 432,9 /100k
    9 496,1/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+422,9 /100k) · Dalarnas län 909,0 /100k
    1 308,8/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−66,5 /100k) · Dalarnas län 992,4 /100k
    1 352,4/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Orsa.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Orsa 1,7 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,1 uppdrag/politiker) · Dalarnas län 1,8 uppdrag/politiker
    1,7uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−132,5 inv/politiker) · Dalarnas län 168,9 inv/politiker
    89,0inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,5 pe) · Dalarnas län 2,6 %
    0,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Orsa.

Utforska Orsa vidare

Mer om kommunerna nära Orsa

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Orsa

›Hur många bor i Orsa?

2025 hade Orsa kommun 6 902 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 5 800 i huvudtätorten Orsa (2023).

›Hur har befolkningen i Orsa förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 113 personer (-1,6 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Orsa i?

Orsa kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).

›Vilken kommunalskatt har Orsa?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Orsa 34,30 % (kommun 22,31 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 239 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Orsa?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 20 203 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 256 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 141 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Orsa?

I Orsa var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2034.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Orsa?

I Orsa var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 84,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2034.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Orsa?

I Orsa var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 496,1 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2034.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 13,6 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Orsa kommun: befolkning 2025 – 6 902 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/orsa
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Orsa kommun: befolkning 2025 – 6 902 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/orsa
APA 7
Orsa kommun: befolkning 2025 – 6 902 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/orsa Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Orsa kommun: befolkning 2025 – 6 902 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/orsa (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_orsa,
  title        = {Orsa kommun: befolkning 2025 – 6 902 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/orsa}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/orsa
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt