Arbetslösheten bland moraborna 18–65 år var 1,7 procent 2025, lägst i Dalarnas län och i gruppen med de 20 lägsta i landet. Moraborna med utländsk bakgrund motsvarade 11,3 procent av invånarna år 2025, klart under rikets nivå.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB (BE0101Q2) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)
Moras folkmängd var 20 419 i december 2025, 318 fler invånare än 2015. Toppåret var 1994, då kommunen hade 21 067 invånare. Födelseunderskottet var 102 under 2025, och fler flyttade ut än in.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 1994–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)
År 2025 hade Mora ett antal anmälda brott på 8 023 per 100 000 invånare, lägre än i riket. Det är 18,3 procent färre än 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Bland moraborna 25–64 år är det 38,3 procent som har eftergymnasial utbildning (2025), en andel under rikets. Utpendlingen är låg: 18,9 procent av de förvärvsarbetande invånarna jobbar utanför Mora (2024).
Källa: SCB via Kolada (N02279, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Utrikes födda var 9,4 procent av moraborna 2025, klart under rikets. Andelen med utländsk bakgrund har gått upp 3,1 procentenheter sedan 2015.
Källa: SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM, BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,33 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Mora?
1,7 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 643.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 90 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Mora9,3 %
Sverige15,1 %
Mora ligger under Sverige med 5,8 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 242 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Mora927,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Mora ligger under Sverige med 139,0 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 120 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Mora85,5 %
Sverige83,5 %
Mora ligger över Sverige med 2,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 79 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Mora
Orsa
Rättvik
Leksand
Älvdalen
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
1,7 %
2,6 %
2,4 %
2,0 %
2,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,3 %
22,3 %
21,8 %
21,8 %
22,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
85,5 %
84,8 %
88,2 %
88,6 %
88,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Mora på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
19 905 kr/inv
Grundskola F–9
13 899 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
11 154 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 681 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
8 616 kr/inv
Gymnasieskola
6 301 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 953 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 213 kr/inv
Kulturverksamhet
1 212 kr/inv
Politisk verksamhet
1 098 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Mora. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Mora?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 20 540 personer → 2025: 20 419 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,3 % → 2026: 22,3 %(oförändrat)
Mora hade 20 419 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 395 personer. Den största tätorten, Mora, hade 12 830 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Mora
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Mora kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
27,27 %
−2,4
3 736
Sverigedemokraterna
25,09 %
−3,9
3 437
Moderaterna
18,48 %
+2,4
2 532
Kristdemokraterna
7,63 %
+1,1
1 045
Centerpartiet
6,69 %
−0,4
917
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,64 %
+1,8
635
Vänsterpartiet
4,40 %
+0,1
603
Miljöpartiet de gröna
4,22 %
+1,0
578
ÖrPÖrebropartiet
0,58 %
–
79
Övriga partier (12)
1,00 %
–
137
Summa giltiga röster
100 %
13 699
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Mora kommun 20 419 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 12 830 i huvudtätorten Mora (2023).
›Hur har befolkningen i Mora förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 395 personer (+2,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Mora i?
Mora kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).
›Vilken kommunalskatt har Mora?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Mora 34,32 % (kommun 22,33 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 241 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Mora?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 19 905 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 899 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 11 154 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Mora?
I Mora var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,7 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2062.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Mora?
I Mora var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 85,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2062.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Mora?
I Mora var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 022,7 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2062.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)