Arvika, den näst största kommunen i Värmlands län, har aldrig haft färre invånare än nu: 25 408 i slutet av 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1)
Folkmängden är 433 lägre än 2015. Antalet födda var 136 lägre än antalet döda under 2025.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)
Arvikas 7 960 anmälda brott sett till 100 000 invånare 2025 är lägre än i riket. Antalet anmälda brott per invånare har sjunkit med 26,4 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Bland personer som jobbar i Arvika har 15,4 procent sin bostad utanför kommunen (2024), länets näst lägsta andel. Av invånarna 18–65 år var 2,4 procent arbetslösa 2025, under riksnivån.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Andelen arvikabor med utländsk bakgrund har stigit 2,5 procentenheter sedan 2015. Arvikabornas andel, 16,0 procent år 2025, ligger under rikets.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,75 % + regionskatt 12,28 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Arvika?
2,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 028.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Arvika?
173
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 116 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Arvika679,0 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Arvika ligger under Sverige med 387,8 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 233 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Arvika10,1 %
Sverige15,1 %
Arvika ligger under Sverige med 5,0 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 223 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Arvika78,5 %
Sverige83,5 %
Arvika ligger under Sverige med 5,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 195 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Arvika
Eda
Sunne
Kil
Torsby
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,4 %
2,5 %
2,0 %
2,6 %
1,7 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,8 %
22,3 %
21,5 %
22,4 %
22,0 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,5 %
82,7 %
76,7 %
89,4 %
81,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Arvika på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
19 500 kr/inv
Grundskola F–9
15 479 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 740 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 171 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 006 kr/inv
Gymnasieskola
5 635 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 427 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 561 kr/inv
Kulturverksamhet
1 500 kr/inv
Politisk verksamhet
994 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Arvika. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Arvika?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 25 547 personer → 2025: 25 408 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,8 % → 2026: 21,8 %(oförändrat)
Arvika hade 25 408 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 854 personer. Den största tätorten, Arvika, hade 14 186 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Arvika
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Arvika kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
31,96 %
−3,0
5 261
Moderaterna
20,21 %
+3,3
3 327
Sverigedemokraterna
19,83 %
−3,4
3 264
Kristdemokraterna
6,49 %
+1,0
1 068
Vänsterpartiet
5,60 %
+0,2
921
Miljöpartiet de gröna
5,47 %
+1,3
900
Centerpartiet
5,29 %
−0,7
870
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,68 %
+0,8
605
ÖrPÖrebropartiet
0,75 %
–
123
Övriga partier (14)
0,73 %
–
120
Summa giltiga röster
100 %
16 459
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Arvika kommun 25 408 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 14 186 i huvudtätorten Arvika (2023).
›Hur har befolkningen i Arvika förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 854 personer (-3,3 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Arvika i?
Arvika kommun ligger i Värmlands län (länskod 17).
›Vilken kommunalskatt har Arvika?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Arvika 34,03 % (kommun 21,75 % + region 12,28 %). Det motsvarar plats 209 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Arvika?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 19 500 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 479 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 740 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Arvika?
I Arvika var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1784.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Arvika?
I Arvika var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1784.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Arvika?
I Arvika var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 960,0 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1784.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)