Av hudiksvallsborna med jobb arbetade 13,9 procent på annan ort 2024, i gruppen med de 20 lägsta i landet. Ingen kommun i Gävleborgs län har lägre arbetslöshet: 2,4 procent av invånarna 18–65 år saknade jobb 2025.
Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)
Folkmängden i Hudiksvall var 37 341 i december 2025, 366 fler invånare än 2015. Toppåret 1994 var de 38 828. Födslarna var 185 färre än dödsfallen under 2025.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 1994–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)
Antalet anmälda brott per invånare har stigit med 8,7 procent sedan 2015, till 11 246 anmälda brott mätt per 100 000 invånare 2025.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Länets näst högsta andel eftergymnasialt utbildade finns här, 39,4 procent av hudiksvallsborna 25–64 år (2025). Bland dem som har sitt jobb i Hudiksvall är 15,8 procent inpendlare (2024), en andel under medianen för landets kommuner.
Källa: SCB via Kolada (N02276, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982, N02276)
Kommunens andel invånare med utländsk bakgrund, 12,7 procent (2025), understiger rikets.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,61 % + regionskatt 11,51 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Hudiksvall?
2,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 4 210.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Hudiksvall?
190
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 90 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Hudiksvall9,7 %
Sverige15,1 %
Hudiksvall ligger under Sverige med 5,4 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 228 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Hudiksvall972,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Hudiksvall ligger under Sverige med 94,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 104 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Hudiksvall86,1 %
Sverige83,5 %
Hudiksvall ligger över Sverige med 2,6 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 72 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Hudiksvall
Nordanstig
Bollnäs
Söderhamn
Ljusdal
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,4 %
2,6 %
3,1 %
3,4 %
2,9 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,6 %
22,5 %
21,9 %
21,7 %
22,4 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
86,1 %
82,8 %
77,7 %
73,6 %
84,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Hudiksvall på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
17 888 kr/inv
Grundskola F–9
13 526 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
10 688 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 074 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 157 kr/inv
Gymnasieskola
5 143 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 031 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 881 kr/inv
Kulturverksamhet
1 378 kr/inv
Politisk verksamhet
875 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Hudiksvall. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Hudiksvall?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 37 528 personer → 2025: 37 341 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,6 % → 2026: 21,6 %(oförändrat)
Hudiksvall hade 37 341 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 293 personer. Den största tätorten, Hudiksvall, hade 16 792 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Hudiksvall, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Hudiksvall
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Hudiksvalls kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
32,56 %
−3,8
8 023
Sverigedemokraterna
19,10 %
−2,1
4 708
Moderaterna
17,06 %
+2,5
4 205
Centerpartiet
8,64 %
+0,3
2 130
Vänsterpartiet
6,24 %
−0,1
1 537
Kristdemokraterna
5,45 %
+0,2
1 343
Miljöpartiet de gröna
5,26 %
+1,0
1 297
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,70 %
+1,2
911
ÖrPÖrebropartiet
0,91 %
–
224
Övriga partier (19)
1,08 %
–
266
Summa giltiga röster
100 %
24 644
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Hudiksvalls kommun 37 341 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 16 792 i huvudtätorten Hudiksvall (2023).
›Hur har befolkningen i Hudiksvall förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 293 personer (+0,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Hudiksvall i?
Hudiksvalls kommun ligger i Gävleborgs län (länskod 21).
›Vilken kommunalskatt har Hudiksvall?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Hudiksvall 33,12 % (kommun 21,61 % + region 11,51 %). Det motsvarar plats 108 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Hudiksvall?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 17 888 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 526 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 10 688 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Hudiksvall?
I Hudiksvall var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2184.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Hudiksvall?
I Hudiksvall var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 86,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2184.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Hudiksvall?
I Hudiksvall var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 246 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2184.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)