Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Nordmalings kommun – fakta och statistik

I Nordmalings kommun bor 6 905 personer (2025).

Kommunalskatten i Nordmaling, 35,10 procent år 2026, är i topp 25 bland landets kommuner. Utländsk bakgrund har 10,5 procent av nordmalingsborna (2025), bland rikets 20 lägsta.

Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000, BE0101Q2) 2025–2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101, BE0101Q2)

Folkmängden i Nordmaling, 6 905 i december 2025, är den lägsta i serien. Födslarna var 48 färre än dödsfallen under 2025, och flyttnettot blev plus 14.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)

Länets näst lägsta antal anmälda brott per invånare finns i Nordmaling, där de anmälda brotten 2025 motsvarade 7 280 på 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare har sjunkit 20,4 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Nordmaling

Nordmalingsbornas arbetslöshet, 2,4 procent år 2025, understiger rikets.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025

Utrikes födda utgör 9,1 procent (2025), klart lägre än i riket.

Källa: SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM) 2025

Mer om invandring i Nordmaling

Behörigheten till yrkesprogram i Nordmalings skolor, 82,8 procent under läsåret 2025/26, ligger i nivå med rikets.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västerbottens län · kommunalskatt 35,10 % · befolkning -8,8 % sedan 2002

Öppna Nordmaling på kartanSkapa kommunrapportJämför Nordmaling med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Nordmaling?

6 905 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −143 invånare

14-årstrend: -2 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Nordmaling?

49,0 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Nordmaling (nyckeltal)

10,5 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,9 pe

Riket: 27,7 % (−17,2 pe)

14-årstrend: +3,9 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Nordmaling?

35,10 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+1,80 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 23,25 % + regionskatt 11,85 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Nordmaling?

2,4 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −1,5 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,3 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,4 %

11-årstrend: −1,5 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Nordmaling?

329 400 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +101 800 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−16 016 kr)

Länssnitt (ovägt): 328 727 kr

11-årstrend: +45 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Nordmaling?

43

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 275 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: +1

Riket: 216 (−173)

8-årstrend: +2 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Nordmaling.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

6 905personer
14-årstrend: -2 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

23,3%
+2,6 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 23,3 %
12-årstrend: +0,0 pe
16/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

329 400kr
−16 016 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 328 727 kr
11-årstrend: +45 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,4%
−0,7 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,4 %
11-årstrend: −1,5 pe ↓
172/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

82,8%
−0,7 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 83,6 %
12-årstrend: +4,5 pe
delad 122/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

9,7%
−5,4 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 10,7 %
11-årstrend: −5,3 pe ↓
227/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,9år
−1,2 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 83,8 år
11-årstrend: +0 %
230/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

707,7/100k
−359,1 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 881,1 /100k
8-årstrend: +62 % ↑
216/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Nordmaling9,7 %
Sverige15,1 %

Nordmaling ligger under Sverige med 5,4 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 227 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Nordmaling707,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Nordmaling ligger under Sverige med 359,1 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 216 av 290

Skattesats till kommun (%)

Nordmaling23,3 %
Sverige20,7 %

Nordmaling ligger över Sverige med 2,6 procentenheter.

2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 16 av 289

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorNordmalingVännäsBjurholmUmeåStorumanSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,4 %1,8 %3,2 %2,0 %2,1 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090123,3 %23,4 %23,2 %22,8 %23,1 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542482,8 %81,4 %80,8 %88,5 %85,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079079,7 %10,2 %7,1 %7,7 %8,4 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Nordmaling på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Älvsbyn

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    20,3 %
    Andel 65–79 år
    18,8 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    7 815
    Invånare per km²
    4,6
  2. 2. Norberg

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    20,6 %
    Andel 65–79 år
    20,8 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    5 351
    Invånare per km²
    13
  3. 3. Vansbro

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    20,2 %
    Andel 65–79 år
    19,3 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    6 741
    Invånare per km²
    4,4
  4. 4. Robertsfors

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    21,5 %
    Andel 65–79 år
    21,3 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    6 595
    Invånare per km²
    5,1
  5. 5. Orsa

    Närmast på: Folkmängd, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    18,8 %
    Andel 65–79 år
    20,2 %
    Andel 80+ år
    8,7 %
    Folkmängd
    6 902
    Invånare per km²
    4,0
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Nordmaling

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
24 200 kr/inv
Grundskola F–9
16 346 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 477 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 021 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 359 kr/inv
Gymnasieskola
6 098 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 740 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 364 kr/inv
Kulturverksamhet
998 kr/inv
Politisk verksamhet
764 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Nordmaling. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Nordmaling?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 6 942 personer → 2025: 6 905 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 23,3 % → 2026: 23,3 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 314 100 kr → 2024: 329 400 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,0 % → 2025: 2,4 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Nordmaling →

Hur många bor i Nordmaling?

Nordmaling hade 6 905 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 668 personer. Den största tätorten, Nordmaling, hade 2 640 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

6 905
14-årstrend: -2 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−8,8%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Nordmaling — hela fördjupningen →

Hur har Nordmaling förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Nordmaling

2011–2025 · invånare

6 905invånare (2025)

14-årstrend: -2 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Nordmaling 2011–2025, från 7 048 invånare till 6 905 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Nordmaling, 2011–2025
Årinvånare
20256 905
20246 942
20237 033
20227 066
20217 100
20207 108
20197 143
20187 118
20177 103
20167 132
20157 060
20147 085
20137 006
20127 039
20117 048

Andel med utländsk bakgrund i Nordmaling

2002–2025 · procent av befolkningen

10,5% (2025)

23-årstrend: +6,7 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Nordmaling 2002–2025, från 3,8 % till 10,5 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Nordmaling, 2002–2025
År%
202510,5
202410,7
202311,2
202211,1
202111,2
202010,7
201911,0
201810,8
201710,2
20169,9
20159,2
20148,5
20137,5
20127,0
20116,6
20106,0
20095,3
20085,1
20074,6
20064,3
20054,2
20044,1
20034,1
20023,8

Jämför Nordmaling med en annan kommun →

Ålder och kön i Nordmaling

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 054
15,3 %
Arbetsför ålder 15–64
3 833
55,5 %
65 år och äldre
2 023
29,3 %
80 år och äldre
585
8,5 %
Kvinnor
3 345
48,4 %

Befolkningspyramid

Nordmaling, 2025 · femårsklasser

Män 3 565Kvinnor 3 345Medianålder 49 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Nordmaling, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4178146
5-9199194
10-14176161
15-19196161
20-24154119
25-29159135
30-34208183
35-39192211
40-44181178
45-49225184
50-54209195
55-59264223
60-64226230
65-69224221
70-74240270
75-79257226
80-84163156
85-8983102
90-942844
95-9936
100+00

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 054, 15–64 år: 3 833, 65+ år: 2 023.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Nordmaling

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
3 326
Personer per hushåll
2,07
Ensamhushåll
39,6 %
1 316
Hushåll med barn 0–24 år
24,2 %
806

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,83 %2022: 81,43 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
4 462
Blanka röster
81
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
24,79 %−6,78
23,96 %−2,28
17,19 %+10,35
10,56 %−0,93
9,30 %+0,63
7,98 %−0,42
3,72 %−1,61
2,38 %+1,01
Övriga partier (6)0,13 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,57 %(2022: 84,36 %)
Röstberättigade
5 518
Giltiga röster
4 510
Ogiltiga (varav blanka)
46 (42)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Nordmalings kommun
PartiAndel± 2022
33,02 %−4,4
17,76 %−3,8
16,32 %+2,7
9,96 %+0,7
7,85 %+1,7
5,81 %+0,1
3,90 %+1,3
3,70 %+1,1
0,67 %–
Övriga partier (10)1,02 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Nordmaling 2,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,3 pe) · Västerbottens län 2,4 %
    2,4%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,7 pe) · Västerbottens län 2,0 %
    2,5%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+1,1 pe) · Västerbottens län 6,0 %
    8,0%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Nordmaling.

Skattesats till kommun (%)
Nordmaling 23,3 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+1,6 pe) · Västerbottens län 23,3 %
    23,3%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−17 034 kr/inv) · Västerbottens län 276 367 kr/inv
    276 243kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+0,0 pe) · Västerbottens län 43,0 %
    40,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Nordmaling.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Nordmaling 82,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+1,6 pe) · Västerbottens län 83,6 %
    82,8%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−19,5 poäng) · Västerbottens län 214,3 poäng
    200,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+3,7 pe) · Västerbottens län 74,5 %
    72,9%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Nordmaling.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Nordmaling 9,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−3,8 pe) · Västerbottens län 10,7 %
    9,7%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−10 989 kr/kvm) · Västerbottens län 10 191 kr/kvm
    10 715kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−21,7 per 1000 inv) · Västerbottens län 183,0 per 1000 inv
    149,9per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Nordmaling.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Nordmaling 83,9 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−0,8 år) · Västerbottens län 83,8 år
    83,9år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−1,2 år) · Västerbottens län 80,4 år
    80,1år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+2,4 dagar) · Västerbottens län 28,1 dagar
    28,7dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Nordmaling.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Nordmaling 7 279,6 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 577,3 /100k) · Västerbottens län 9 036,8 /100k
    7 279,6/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−178,1 /100k) · Västerbottens län 881,1 /100k
    707,7/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−364,5 /100k) · Västerbottens län 1 392,8 /100k
    1 054,4/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Nordmaling.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Nordmaling 2,0 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,2 uppdrag/politiker) · Västerbottens län 1,8 uppdrag/politiker
    2,0uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−111,3 inv/politiker) · Västerbottens län 116,4 inv/politiker
    110,2inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,0 pe) · Västerbottens län 2,3 %
    1,6%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Nordmaling.

Utforska Nordmaling vidare

Mer om kommunerna nära Nordmaling

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Nordmaling

›Hur många bor i Nordmaling?

2025 hade Nordmalings kommun 6 905 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 640 i huvudtätorten Nordmaling (2023).

›Hur har befolkningen i Nordmaling förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 668 personer (-8,8 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Nordmaling i?

Nordmalings kommun ligger i Västerbottens län (länskod 24).

›Vilken kommunalskatt har Nordmaling?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Nordmaling 35,10 % (kommun 23,25 % + region 11,85 %). Det motsvarar plats 281 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Nordmaling?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 24 200 kr per invånare; Grundskola F–9: 16 346 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 477 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Nordmaling?

I Nordmaling var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2401.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Nordmaling?

I Nordmaling var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2401.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Nordmaling?

I Nordmaling var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 279,6 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2401.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 10,5 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Nordmalings kommun: befolkning 2025 – 6 905 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Nordmalings kommun: befolkning 2025 – 6 905 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling
APA 7
Nordmalings kommun: befolkning 2025 – 6 905 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Nordmalings kommun: befolkning 2025 – 6 905 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_nordmaling,
  title        = {Nordmalings kommun: befolkning 2025 – 6 905 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/nordmaling
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt