Befolkningstätheten i Storuman, 0,8 invånare per km² år 2025, är inom gruppen med rikets 10 lägsta. Även inpendlingen är låg: inpendlarna är 9,7 procent av samtliga som arbetar i Storuman (2024), bland Sveriges 15 lägsta.
Källa: SCB via Kolada (N02937, N02276) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02937, N02276)
Storumans folkmängd var 5 543 i slutet av 2025, seriens lägsta och 400 färre invånare än 2015.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025
Bland kommunerna i Västerbottens län är antalet anmälda brott per invånare näst högst i Storuman: 10 270 anmälda brott per 100 000 invånare 2025, lägre än i riket. Sedan 2015 har antalet anmälda brott per invånare stigit med 44,3 procent, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Andelen arbetslösa i Storuman var 2,1 procent år 2025, lägre än i riket.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025
Storumans befolkning bestod 2025 till 11,6 procent av personer med utländsk bakgrund, klart under rikets andel. Andelen har gått upp 4,0 procentenheter sedan 2015.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 23,10 % + regionskatt 11,85 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Storuman?
2,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 571.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Storuman?
180
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 104 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Storuman8,4 %
Sverige15,1 %
Storuman ligger under Sverige med 6,6 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 255 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Storuman845,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Storuman ligger under Sverige med 221,5 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 157 av 290
Skattesats till kommun (%)
Storuman23,1 %
Sverige20,7 %
Storuman ligger över Sverige med 2,4 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 23 av 289
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Storuman85,7 %
Sverige83,5 %
Storuman ligger över Sverige med 2,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 76 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Storuman
Sorsele
Vilhelmina
Dorotea
Bjurholm
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,1 %
1,7 %
2,5 %
2,3 %
3,2 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
23,1 %
23,6 %
23,7 %
23,8 %
23,2 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
85,7 %
Uppgift saknas
85,5 %
100,0 %
80,8 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Storuman på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
25 984 kr/inv
Grundskola F–9
17 035 kr/inv
Gymnasieskola
9 422 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 001 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 662 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 246 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 511 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 729 kr/inv
Politisk verksamhet
1 909 kr/inv
Kulturverksamhet
1 232 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Storuman. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Storuman?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 5 577 personer → 2025: 5 543 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 23,1 % → 2026: 23,1 %(oförändrat)
Storuman hade 5 543 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 136 personer. Den största tätorten, Storuman, hade 2 080 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Storuman
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Storumans kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
30,55 %
−3,9
1 062
Sverigedemokraterna
21,14 %
−1,9
735
Moderaterna
15,45 %
+2,4
537
Kristdemokraterna
9,03 %
+1,1
314
Centerpartiet
6,56 %
+0,2
228
Miljöpartiet de gröna
6,13 %
+3,0
213
Vänsterpartiet
5,87 %
−1,3
204
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,22 %
−0,7
112
ÖrPÖrebropartiet
0,72 %
–
25
Övriga partier (6)
1,32 %
–
46
Summa giltiga röster
100 %
3 476
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Storumans kommun 5 543 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 080 i huvudtätorten Storuman (2023).
›Hur har befolkningen i Storuman förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 136 personer (-17,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Storuman i?
Storumans kommun ligger i Västerbottens län (länskod 24).
›Vilken kommunalskatt har Storuman?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Storuman 34,95 % (kommun 23,10 % + region 11,85 %). Det motsvarar plats 274 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Storuman?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 25 984 kr per invånare; Grundskola F–9: 17 035 kr per invånare; Gymnasieskola: 9 422 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Storuman?
I Storuman var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2421.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Storuman?
I Storuman var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 85,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2421.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Storuman?
I Storuman var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 270 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2421.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)