Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Arvidsjaurs kommun – fakta och statistik

I Arvidsjaurs kommun bor 6 026 personer (2025).

Arvidsjaur har krympt med 6,9 procent sedan 2015, en befolkningsminskning bland kommunernas 20 största. Befolkningstätheten, 1,1 invånare per km² år 2025, är landets tolfte lägsta.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N02937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1) och SCB via Kolada (N02937)

Folkmängden var 6 026 i december 2025, den lägsta sedan 1968. Födelsenettot var minus 59 under 2025.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)

Per 100 000 invånare hade Arvidsjaur 7 478 anmälda brott 2025, klart lägre än i riket. Antalet anmälda brott per invånare har varit ungefär detsamma sedan 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025

Mer om brott i Arvidsjaur

Arbetslösheten bland arvidsjaurborna var 2,5 procent 2025, under riksnivån. Få pendlar in till Arvidsjaur, och inpendlarna utgör 13,1 procent av samtliga som har sitt jobb där (2024).

Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)

Länets näst lägsta andel med utländsk bakgrund finns i Arvidsjaur, där den var 11,4 procent 2025.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Arvidsjaur

Arvidsjaurs skolor hade något lägre behörighet till yrkesprogram än riket, 79,0 procent under läsåret 2025/26.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Norrbottens län · kommunalskatt 34,14 % · befolkning -14,1 % sedan 2002

Öppna Arvidsjaur på kartanSkapa kommunrapportJämför Arvidsjaur med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Arvidsjaur?

6 026 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −468 invånare

14-årstrend: -7 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Arvidsjaur?

47,9 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Arvidsjaur (nyckeltal)

11,4 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4,8 pe

Riket: 27,7 % (−16,3 pe)

14-årstrend: +4,8 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Arvidsjaur?

34,14 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,84 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,80 % + regionskatt 11,34 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Arvidsjaur?

2,5 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −1,8 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,2 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,2 %

11-årstrend: −1,8 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Arvidsjaur?

340 500 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +100 200 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−4 916 kr)

Länssnitt (ovägt): 343 543 kr

11-årstrend: +42 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Arvidsjaur?

66

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 253 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −198

Riket: 216 (−150)

8-årstrend: -75 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Arvidsjaur.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

6 026personer
14-årstrend: -7 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,8%
+2,1 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,7 %
12-årstrend: +0,0 pe
delad 33/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

340 500kr
−4 916 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 343 543 kr
11-årstrend: +42 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,5%
−0,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,2 %
11-årstrend: −1,8 pe ↓
154/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

79,0%
−4,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,8 %
12-årstrend: +4,4 pe
delad 184/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

5,1%
−10,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 9,9 %
11-årstrend: −7,1 pe ↓
289/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,5år
−1,6 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 83,6 år
11-årstrend: +0 %
delad 258/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

462,2/100k
−604,6 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 812,2 /100k
8-årstrend: -56 % ↓
272/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Arvidsjaur5,1 %
Sverige15,1 %

Arvidsjaur ligger under Sverige med 10,0 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 289 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Arvidsjaur462,2 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Arvidsjaur ligger under Sverige med 604,6 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 272 av 290

Skattesats till kommun (%)

Arvidsjaur22,8 %
Sverige20,7 %

Arvidsjaur ligger över Sverige med 2,1 procentenheter.

2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 33 av 289

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Arvidsjaur79,0 %
Sverige83,5 %

Arvidsjaur ligger under Sverige med 4,5 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 184 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorArvidsjaurMalåÄlvsbynPiteåArjeplogSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,5 %2,3 %2,3 %1,8 %1,9 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,8 %23,4 %22,5 %22,3 %23,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542479,0 %87,0 %84,8 %89,4 %80,8 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079075,1 %18,0 %10,2 %9,1 %8,0 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Arvidsjaur på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Älvdalen

    Närmast på: Invånare per km², Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    19,0 %
    Andel 65–79 år
    20,9 %
    Andel 80+ år
    9,4 %
    Folkmängd
    6 831
    Invånare per km²
    1,0
  2. 2. Storuman

    Närmast på: Andel 0–19 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    19,4 %
    Andel 65–79 år
    21,9 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    5 543
    Invånare per km²
    0,8
  3. 3. Ragunda

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    19,8 %
    Andel 65–79 år
    21,0 %
    Andel 80+ år
    9,7 %
    Folkmängd
    5 152
    Invånare per km²
    2,0
  4. 4. Bräcke

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    18,6 %
    Andel 65–79 år
    22,1 %
    Andel 80+ år
    9,1 %
    Folkmängd
    5 950
    Invånare per km²
    1,7
  5. 5. Vilhelmina

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    19,9 %
    Andel 65–79 år
    21,3 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    6 172
    Invånare per km²
    0,8
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Arvidsjaur

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
20 191 kr/inv
Grundskola F–9
13 731 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 898 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 234 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 926 kr/inv
Gymnasieskola
6 839 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 318 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 731 kr/inv
Kulturverksamhet
1 726 kr/inv
Politisk verksamhet
1 660 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Arvidsjaur. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Arvidsjaur?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 6 089 personer → 2025: 6 026 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,8 % → 2026: 22,8 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 325 700 kr → 2024: 340 500 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,0 % → 2025: 2,5 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Arvidsjaur →

Hur många bor i Arvidsjaur?

Arvidsjaur hade 6 026 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 991 personer. Den största tätorten, Arvidsjaur, hade 4 448 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

6 026
14-årstrend: -7 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−14,1%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Arvidsjaur — hela fördjupningen →

Hur har Arvidsjaur förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Arvidsjaur

2011–2025 · invånare

6 026invånare (2025)

14-årstrend: -7 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Arvidsjaur 2011–2025, från 6 494 invånare till 6 026 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Arvidsjaur, 2011–2025
Årinvånare
20256 026
20246 089
20236 113
20226 111
20216 143
20206 145
20196 220
20186 334
20176 440
20166 442
20156 471
20146 484
20136 471
20126 467
20116 494

Andel med utländsk bakgrund i Arvidsjaur

2002–2025 · procent av befolkningen

11,4% (2025)

23-årstrend: +8,4 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Arvidsjaur 2002–2025, från 3,0 % till 11,4 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Arvidsjaur, 2002–2025
År%
202511,4
202411,5
202311,3
202211,1
202110,6
202010,1
201910,4
201810,3
201710,5
20169,6
20158,9
20148,5
20137,6
20127,1
20116,6
20106,0
20095,4
20084,7
20074,3
20063,7
20053,2
20043,2
20033,3
20023,0

Jämför Arvidsjaur med en annan kommun →

Ålder och kön i Arvidsjaur

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
866
14,4 %
Arbetsför ålder 15–64
3 421
56,7 %
65 år och äldre
1 742
28,9 %
80 år och äldre
537
8,9 %
Kvinnor
2 884
47,8 %

Befolkningspyramid

Arvidsjaur, 2025 · femårsklasser

Män 3 145Kvinnor 2 884Medianålder 47,9 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Arvidsjaur, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4131108
5-9146155
10-14166160
15-19154133
20-24172118
25-29174110
30-34182178
35-39224174
40-44179156
45-49176157
50-54164167
55-59206185
60-64211201
65-69225222
70-74213178
75-79185182
80-84145154
85-896088
90-942646
95-99612
100+00

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 866, 15–64 år: 3 421, 65+ år: 1 742.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Arvidsjaur

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
3 217
Personer per hushåll
1,87
Ensamhushåll
49,1 %
1 578
Hushåll med barn 0–24 år
21,0 %
677

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
79,95 %2022: 81,06 %
Mandat totalt
23
Giltiga röster
3 848
Blanka röster
118
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
38,96 %−2,19
19,98 %+0,35
14,16 %−0,23
12,50 %+7,13
10,40 %−3,03
Övriga partier (6)4,00 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
83,83 %(2022: 84,95 %)
Röstberättigade
4 719
Giltiga röster
3 918
Ogiltiga (varav blanka)
38 (38)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Arvidsjaurs kommun
PartiAndel± 2022
36,50 %−5,5
20,83 %−3,2
15,77 %+5,0
6,58 %+1,5
6,51 %−0,6
5,77 %+0,1
3,70 %+0,5
2,65 %+1,4
0,69 %–
Övriga partier (11)1,00 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Arvidsjaur 2,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,2 pe) · Norrbottens län 2,2 %
    2,5%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,9 pe) · Norrbottens län 1,9 %
    1,3%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,2 pe) · Norrbottens län 5,9 %
    4,7%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Arvidsjaur.

Skattesats till kommun (%)
Arvidsjaur 22,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+1,1 pe) · Norrbottens län 22,7 %
    22,8%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+2 571 kr/inv) · Norrbottens län 303 924 kr/inv
    295 849kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+15,0 pe) · Norrbottens län 52,1 %
    55,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Arvidsjaur.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Arvidsjaur 79,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (−2,2 pe) · Norrbottens län 80,8 %
    79,0%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−12,5 poäng) · Norrbottens län 216,3 poäng
    207,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+9,2 pe) · Norrbottens län 69,0 %
    78,4%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Arvidsjaur.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Arvidsjaur 5,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−8,4 pe) · Norrbottens län 9,9 %
    5,1%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 703,9 kr/kvm (−11 856,9 kr/kvm) · Norrbottens län 12 326,0 kr/kvm
    9 847,0kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+84,1 per 1000 inv) · Norrbottens län 230,6 per 1000 inv
    255,7per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Arvidsjaur.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Arvidsjaur 83,5 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,2 år) · Norrbottens län 83,6 år
    83,5år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−2,6 år) · Norrbottens län 79,5 år
    78,8år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+1,4 dagar) · Norrbottens län 28,0 dagar
    27,7dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Arvidsjaur.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Arvidsjaur 7 478,3 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 378,5 /100k) · Norrbottens län 9 253,4 /100k
    7 478,3/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−423,6 /100k) · Norrbottens län 812,2 /100k
    462,2/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−230,3 /100k) · Norrbottens län 1 466,8 /100k
    1 188,6/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Arvidsjaur.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Arvidsjaur 1,6 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,2 uppdrag/politiker) · Norrbottens län 1,9 uppdrag/politiker
    1,6uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−130,6 inv/politiker) · Norrbottens län 146,3 inv/politiker
    90,9inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,5 pe) · Norrbottens län 1,3 %
    0,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Arvidsjaur.

Utforska Arvidsjaur vidare

Mer om kommunerna nära Arvidsjaur

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Arvidsjaur

›Hur många bor i Arvidsjaur?

2025 hade Arvidsjaurs kommun 6 026 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 4 448 i huvudtätorten Arvidsjaur (2023).

›Hur har befolkningen i Arvidsjaur förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 991 personer (-14,1 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Arvidsjaur i?

Arvidsjaurs kommun ligger i Norrbottens län (länskod 25).

›Vilken kommunalskatt har Arvidsjaur?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Arvidsjaur 34,14 % (kommun 22,80 % + region 11,34 %). Det motsvarar plats 218 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Arvidsjaur?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 20 191 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 731 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 898 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Arvidsjaur?

I Arvidsjaur var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2505.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Arvidsjaur?

I Arvidsjaur var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 79,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2505.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Arvidsjaur?

I Arvidsjaur var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 478,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2505.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 11,4 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Arvidsjaurs kommun: befolkning 2025 – 6 026 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Arvidsjaurs kommun: befolkning 2025 – 6 026 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur
APA 7
Arvidsjaurs kommun: befolkning 2025 – 6 026 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Arvidsjaurs kommun: befolkning 2025 – 6 026 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_arvidsjaur,
  title        = {Arvidsjaurs kommun: befolkning 2025 – 6 026 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/arvidsjaur
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt