I Malmberget bryter LKAB järnmalm under jord, och bolaget räknar gruvorna i Kiirunavaara och Malmberget som världens två största underjordsgruvor för järnmalm. Lägst arbetslöshet av alla svenska kommuner har Gällivare, 1,4 procent av invånarna 18–65 år (2025).
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; LKAB (https://lkab.com/vad-vi-gor/fran-gruva-till-hamn/, kontrollerad 2026-10-18); egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)
Folkmängden är den lägsta i SCB:s jämförbara serie, 17 135 vid årsslutet 2025. Det är 988 färre än 2015. Både födelsenettot och flyttnettot var negativa 2025, minus 73 respektive minus 31.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Andelen gällivarebor med utländsk bakgrund är 14,1 procent (2025), mot 27,7 procent i riket.
Bara Kiruna har lägre utpendling än Gällivare, där 6,0 procent av de sysselsatta invånarna har sitt jobb i någon annan kommun (2024). Medianinkomsten, 411 300 kronor (2024), är den näst högsta i Norrbottens län.
Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och SCB (HE0110)
Per invånare var antalet anmälda brott i Gällivare 13,7 procent högre 2025 än 2015. Kommunen ligger med 9 090 per 100 000 invånare (2025) under landet som helhet.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,55 % + regionskatt 11,34 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Gällivare?
1,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 562.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Gällivare?
250
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 31 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Gällivare10,2 %
Sverige15,1 %
Gällivare ligger under Sverige med 4,9 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 219 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Gällivare75,3 %
Sverige83,5 %
Gällivare ligger under Sverige med 8,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 242 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Gällivare
Jokkmokk
Kiruna
Pajala
Älvsbyn
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
1,4 %
1,6 %
1,5 %
2,0 %
2,3 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,6 %
23,0 %
23,1 %
23,4 %
22,5 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
75,3 %
78,4 %
80,3 %
82,7 %
84,8 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Gällivare på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
21 733 kr/inv
Grundskola F–9
15 938 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 869 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 446 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 889 kr/inv
Gymnasieskola
6 786 kr/inv
Fritidsverksamhet
6 105 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 403 kr/inv
Kulturverksamhet
1 673 kr/inv
Politisk verksamhet
1 257 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Gällivare. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Gällivare?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 17 233 personer → 2025: 17 135 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,6 % → 2026: 22,6 %(oförändrat)
Gällivare hade 17 135 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 2 285 personer. Den största tätorten, Gällivare, hade 12 385 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Gällivare, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Gällivare
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Gällivare kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
35,12 %
−3,4
3 745
Sverigedemokraterna
24,40 %
−2,8
2 602
Moderaterna
15,02 %
+2,0
1 601
Vänsterpartiet
7,08 %
−1,1
755
Kristdemokraterna
6,98 %
+2,7
744
Miljöpartiet de gröna
4,69 %
+1,1
500
Centerpartiet
2,42 %
−0,3
258
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
2,23 %
+0,9
238
ÖrPÖrebropartiet
0,83 %
–
89
Övriga partier (11)
1,22 %
–
130
Summa giltiga röster
100 %
10 662
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Gällivare kommun 17 135 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 12 385 i huvudtätorten Gällivare (2023).
›Hur har befolkningen i Gällivare förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 2 285 personer (-11,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Gällivare i?
Gällivare kommun ligger i Norrbottens län (länskod 25).
›Vilken kommunalskatt har Gällivare?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Gällivare 33,89 % (kommun 22,55 % + region 11,34 %). Det motsvarar plats 193 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Gällivare?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 21 733 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 938 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 8 869 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Gällivare?
I Gällivare var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2523.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Gällivare?
I Gällivare var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 75,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2523.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Gällivare?
I Gällivare var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 089,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2523.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)