I Örnsköldsviks kommun bor 55 338 personer (2025).
Av dem som arbetar i Örnsköldsvik bor 6,5 procent i en annan kommun (2024), landets näst lägsta inpendling. Utpendlingen är också låg: bland de sysselsatta invånarna jobbar 7,4 procent i andra kommuner (2024), på listan över Sveriges 5 lägsta.
Källa: SCB via Kolada (N02276, N02279) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276, N02279)
Folkmängden var störst 1977, 60 801, och i slutet av 2025 var den 55 338. Födelseunderskottet var 174 under 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1977–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)
Örnsköldsviks anmälda brott ökade till 8 102 per 100 000 invånare 2025, från 6 787 år 2015. Kommunen ligger under rikets antal anmälda brott per invånare.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Andelen arbetslösa, 2,5 procent (2025), är den lägsta i Västernorrlands län. Befolkningstätheten, 8,6 invånare per km² (2025), är lägre än medianen för landets kommuner.
Källa: SCB via Kolada (N02937) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB via Kolada (N02937)
SCB räknar 12,0 procent av örnsköldsviksborna som personer med utländsk bakgrund 2025, lägre än rikets.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,56 % + regionskatt 11,29 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Örnsköldsvik?
2,5 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 4 488.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Örnsköldsvik?
153
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 139 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Örnsköldsvik8,1 %
Sverige15,1 %
Örnsköldsvik ligger under Sverige med 7,0 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 267 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Örnsköldsvik816,0 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Örnsköldsvik ligger under Sverige med 250,8 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 171 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Örnsköldsvik
Sollefteå
Bjurholm
Nordmaling
Timrå
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,5 %
3,3 %
3,2 %
2,4 %
3,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,6 %
23,4 %
23,2 %
23,3 %
23,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
82,0 %
78,7 %
80,8 %
82,8 %
72,0 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Örnsköldsvik på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
17 658 kr/inv
Grundskola F–9
14 845 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 995 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 514 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 380 kr/inv
Gymnasieskola
5 387 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 329 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 664 kr/inv
Kulturverksamhet
1 385 kr/inv
Politisk verksamhet
867 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Örnsköldsvik. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Örnsköldsvik?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 55 443 personer → 2025: 55 338 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,7 % → 2026: 22,6 %
Örnsköldsvik hade 55 338 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 291 personer. Den största tätorten, Örnsköldsvik, hade 33 399 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Örnsköldsvik, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Örnsköldsvik
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.
Örnsköldsviks Norra83,26 % valdeltagande · 28 mandat
Örnsköldsviks Norra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
35,92 %
–
5 972
10
Moderaterna
17,87 %
–
2 972
5
Centerpartiet
12,78 %
–
2 125
4
Sverigedemokraterna
9,51 %
–
1 581
3
Kristdemokraterna
7,05 %
–
1 172
2
Vänsterpartiet
6,68 %
–
1 110
2
NorrPNorrlandspartiet
6,51 %
–
1 083
2
Övriga partier (8)
3,68 %
–
612
–
Örnsköldsviks Södra85,08 % valdeltagande · 33 mandat
Örnsköldsviks Södra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
35,84 %
–
7 225
12
Moderaterna
16,78 %
–
3 383
6
Centerpartiet
11,83 %
–
2 385
4
Sverigedemokraterna
10,03 %
–
2 021
3
NorrPNorrlandspartiet
8,72 %
–
1 758
3
Kristdemokraterna
8,07 %
–
1 627
3
Vänsterpartiet
5,30 %
–
1 069
2
Övriga partier (8)
3,42 %
–
690
–
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Örnsköldsviks kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
36,38 %
−5,1
13 442
Moderaterna
17,50 %
+3,3
6 465
Sverigedemokraterna
16,47 %
−0,6
6 085
Centerpartiet
8,00 %
−1,7
2 957
Kristdemokraterna
7,89 %
+1,2
2 915
Vänsterpartiet
4,96 %
+0,5
1 831
Miljöpartiet de gröna
3,72 %
+0,8
1 375
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,40 %
+1,0
1 257
ÖrPÖrebropartiet
0,61 %
–
226
Övriga partier (14)
1,06 %
–
393
Summa giltiga röster
100 %
36 946
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Örnsköldsviks kommun 55 338 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 33 399 i huvudtätorten Örnsköldsvik (2023).
›Hur har befolkningen i Örnsköldsvik förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 291 personer (+0,5 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Örnsköldsvik i?
Örnsköldsviks kommun ligger i Västernorrlands län (länskod 22).
›Vilken kommunalskatt har Örnsköldsvik?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Örnsköldsvik 33,85 % (kommun 22,56 % + region 11,29 %). Det motsvarar plats 186 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Örnsköldsvik?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 17 658 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 845 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 8 995 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Örnsköldsvik?
I Örnsköldsvik var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2284.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Örnsköldsvik?
I Örnsköldsvik var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2284.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Örnsköldsvik?
I Örnsköldsvik var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 102,5 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2284.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)