Andel med utländsk bakgrund i Ljusdal
2002–2025 · procent av befolkningen
11,8% (2025)
23-årstrend: +7,8 pe2002: 4,0 %; 2003: 4,8 %; 2004: 5,1 %; 2005: 5,3 %; 2006: 5,3 %; 2007: 5,6 %; 2008: 6,4 %; 2009: 6,9 %; 2010: 7,2 %; 2011: 7,5 %; 2012: 8,2 %; 2013: 9,1 %; 2014: 10,0 %; 2015: 11,0 %; 2016: 11,6 %; 2017: 12,0 %; 2018: 12,5 %; 2019: 12,3 %; 2020: 12,2 %; 2021: 12,1 %; 2022: 12,0 %; 2023: 11,9 %; 2024: 11,8 %; 2025: 11,8 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 11,8 |
| 2024 | 11,8 |
| 2023 | 11,9 |
| 2022 | 12,0 |
| 2021 | 12,1 |
| 2020 | 12,2 |
| 2019 | 12,3 |
| 2018 | 12,5 |
| 2017 | 12,0 |
| 2016 | 11,6 |
| 2015 | 11,0 |
| 2014 | 10,0 |
| 2013 | 9,1 |
| 2012 | 8,2 |
| 2011 | 7,5 |
| 2010 | 7,2 |
| 2009 | 6,9 |
| 2008 | 6,4 |
| 2007 | 5,6 |
| 2006 | 5,3 |
| 2005 | 5,3 |
| 2004 | 5,1 |
| 2003 | 4,8 |
| 2002 | 4,0 |