Andel med utländsk bakgrund i Nordanstig
2002–2025 · procent av befolkningen
10,9% (2025)
23-årstrend: +7,0 pe2002: 3,9 %; 2003: 3,9 %; 2004: 4,0 %; 2005: 4,0 %; 2006: 4,3 %; 2007: 5,2 %; 2008: 6,0 %; 2009: 6,3 %; 2010: 6,8 %; 2011: 7,4 %; 2012: 8,0 %; 2013: 8,3 %; 2014: 9,0 %; 2015: 9,5 %; 2016: 10,1 %; 2017: 10,2 %; 2018: 10,7 %; 2019: 10,7 %; 2020: 10,7 %; 2021: 10,5 %; 2022: 10,9 %; 2023: 10,8 %; 2024: 10,5 %; 2025: 10,9 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 10,9 |
| 2024 | 10,5 |
| 2023 | 10,8 |
| 2022 | 10,9 |
| 2021 | 10,5 |
| 2020 | 10,7 |
| 2019 | 10,7 |
| 2018 | 10,7 |
| 2017 | 10,2 |
| 2016 | 10,1 |
| 2015 | 9,5 |
| 2014 | 9,0 |
| 2013 | 8,3 |
| 2012 | 8,0 |
| 2011 | 7,4 |
| 2010 | 6,8 |
| 2009 | 6,3 |
| 2008 | 6,0 |
| 2007 | 5,2 |
| 2006 | 4,3 |
| 2005 | 4,0 |
| 2004 | 4,0 |
| 2003 | 3,9 |
| 2002 | 3,9 |