Andel med utländsk bakgrund i Järfälla
2002–2025 · procent av befolkningen
52,2% (2025)
23-årstrend: +26,8 pe2002: 25,4 %; 2003: 25,9 %; 2004: 26,4 %; 2005: 27,0 %; 2006: 27,9 %; 2007: 28,9 %; 2008: 30,0 %; 2009: 31,0 %; 2010: 32,1 %; 2011: 33,0 %; 2012: 34,0 %; 2013: 35,0 %; 2014: 36,4 %; 2015: 37,4 %; 2016: 39,1 %; 2017: 40,6 %; 2018: 42,5 %; 2019: 44,0 %; 2020: 45,5 %; 2021: 47,2 %; 2022: 48,8 %; 2023: 49,9 %; 2024: 51,2 %; 2025: 52,2 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 52,2 |
| 2024 | 51,2 |
| 2023 | 49,9 |
| 2022 | 48,8 |
| 2021 | 47,2 |
| 2020 | 45,5 |
| 2019 | 44,0 |
| 2018 | 42,5 |
| 2017 | 40,6 |
| 2016 | 39,1 |
| 2015 | 37,4 |
| 2014 | 36,4 |
| 2013 | 35,0 |
| 2012 | 34,0 |
| 2011 | 33,0 |
| 2010 | 32,1 |
| 2009 | 31,0 |
| 2008 | 30,0 |
| 2007 | 28,9 |
| 2006 | 27,9 |
| 2005 | 27,0 |
| 2004 | 26,4 |
| 2003 | 25,9 |
| 2002 | 25,4 |