Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Härjedalens kommun – fakta och statistik

I Härjedalens kommun bor 10 117 personer (2025).

Härjedalens befolkningstäthet, 0,9 invånare per km² 2025, är landets nionde lägsta. Med 81,7 procent yrkesbehöriga elever i nian läsåret 2025/26 hamnade Härjedalens skolor något under riket.

Källa: SCB via Kolada (N02937) 2025; Skolverket via Kolada (N15424) 2026; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02937)

Invånarna har blivit 145 färre sedan 2015, och 10 117 bodde i kommunen år 2025. Födelseunderskottet var 64 personer 2025.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)

Räknat per invånare anmäldes 8,2 procent färre brott 2025 än 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Härjedalen

Bland dem som jobbar i Härjedalen kommer 9,3 procent från andra kommuner (2024), i gruppen med landets 10 lägsta. Härjedalens arbetslöshet, 2,0 procent år 2025, är lägre än för Sverige som helhet.

Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)

Andelen härjedalsbor som har utländsk bakgrund är 13,7 procent (2025), vilket understiger rikets andel. År 2015 var andelen 10,5 procent.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025

Mer om invandring i Härjedalen

Jämtlands län · kommunalskatt 34,17 % · befolkning -10,4 % sedan 2002

Öppna Härjedalen på kartanSkapa kommunrapportJämför Härjedalen med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Härjedalen?

10 117 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −224 invånare

14-årstrend: -2 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Härjedalen?

50,3 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Härjedalen (nyckeltal)

13,7 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +6,1 pe

Riket: 27,7 % (−14,0 pe)

14-årstrend: +6,1 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Härjedalen?

34,17 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,87 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,47 % + regionskatt 11,70 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Härjedalen?

2,0 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −1,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,7 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: −1,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Härjedalen?

323 800 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +101 000 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−21 616 kr)

Länssnitt (ovägt): 325 513 kr

11-årstrend: +45 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Härjedalen?

138

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 165 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −88

Riket: 216 (−78)

8-årstrend: -39 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Härjedalen.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

10 117personer
14-årstrend: -2 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,5%
+1,8 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,7 %
12-årstrend: −0,4 pe ↓
64/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

323 800kr
−21 616 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 325 513 kr
11-årstrend: +45 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,0%
−1,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: −1,2 pe ↓
248/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

81,7%
−1,8 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 82,0 %
12-årstrend: +1,5 pe
delad 141/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

19,9%
+4,8 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 15,7 %
11-årstrend: +6,8 pe ↑
31/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,0år
−2,1 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,5 år
11-årstrend: +0 %
276/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

502,7/100k
−564,1 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 808,9 /100k
8-årstrend: -41 % ↓
265/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Härjedalen502,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Härjedalen ligger under Sverige med 564,1 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 265 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Härjedalen19,9 %
Sverige15,1 %

Härjedalen ligger över Sverige med 4,8 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 31 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorHärjedalenBergÄlvdalenLjusdalÖstersundSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,0 %2,6 %2,4 %2,9 %2,3 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,5 %22,5 %22,8 %22,4 %22,0 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542481,7 %88,2 %88,6 %84,3 %84,5 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790719,9 %21,3 %14,3 %10,7 %8,9 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Härjedalen på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Älvdalen

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    19,0 %
    Andel 65–79 år
    20,9 %
    Andel 80+ år
    9,4 %
    Folkmängd
    6 831
    Invånare per km²
    1,0
  2. 2. Strömsund

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    18,9 %
    Andel 65–79 år
    22,4 %
    Andel 80+ år
    9,7 %
    Folkmängd
    10 904
    Invånare per km²
    1,0
  3. 3. Bräcke

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    18,6 %
    Andel 65–79 år
    22,1 %
    Andel 80+ år
    9,1 %
    Folkmängd
    5 950
    Invånare per km²
    1,7
  4. 4. Arvidsjaur

    Närmast på: Andel 80+ år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    19,2 %
    Andel 65–79 år
    19,8 %
    Andel 80+ år
    9,1 %
    Folkmängd
    6 026
    Invånare per km²
    1,1
  5. 5. Torsby

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    18,7 %
    Andel 65–79 år
    21,4 %
    Andel 80+ år
    9,8 %
    Folkmängd
    11 278
    Invånare per km²
    2,7
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Härjedalen

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
26 570 kr/inv
Grundskola F–9
16 814 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
9 321 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 704 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 098 kr/inv
Gymnasieskola
6 151 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 292 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 522 kr/inv
Politisk verksamhet
1 845 kr/inv
Kulturverksamhet
1 530 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Härjedalen. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Härjedalen?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 10 175 personer → 2025: 10 117 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 311 200 kr → 2024: 323 800 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,8 % → 2025: 2,0 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Härjedalen →

Hur många bor i Härjedalen?

Härjedalen hade 10 117 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 172 personer. Den största tätorten, Sveg, hade 2 448 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

10 117
14-årstrend: -2 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−10,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Härjedalen — hela fördjupningen →

Hur har Härjedalen förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Härjedalen

2011–2025 · invånare

10 117invånare (2025)

14-årstrend: -2 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Härjedalen 2011–2025, från 10 341 invånare till 10 117 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Härjedalen, 2011–2025
Årinvånare
202510 117
202410 175
202310 145
202210 185
202110 114
202010 070
201910 090
201810 147
201710 154
201610 200
201510 262
201410 224
201310 281
201210 246
201110 341

Andel med utländsk bakgrund i Härjedalen

2002–2025 · procent av befolkningen

13,7% (2025)

23-årstrend: +8,6 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Härjedalen 2002–2025, från 5,1 % till 13,7 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Härjedalen, 2002–2025
År%
202513,7
202413,4
202313,2
202213,0
202113,0
202012,8
201912,9
201812,8
201712,5
201611,3
201510,5
20149,6
20139,5
20127,9
20117,6
20107,4
20097,1
20086,7
20076,2
20065,6
20055,2
20044,8
20034,8
20025,1

Jämför Härjedalen med en annan kommun →

Ålder och kön i Härjedalen

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 342
13,2 %
Arbetsför ålder 15–64
5 755
56,6 %
65 år och äldre
3 065
30,2 %
80 år och äldre
918
9,0 %
Kvinnor
4 822
47,5 %

Befolkningspyramid

Härjedalen, 2025 · femårsklasser

Män 5 340Kvinnor 4 822Medianålder 50,3 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Härjedalen, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4223173
5-9231220
10-14286209
15-19256204
20-24228203
25-29273207
30-34312302
35-39341303
40-44303262
45-49267246
50-54332307
55-59354343
60-64367345
65-69375357
70-74386335
75-79374320
80-84265247
85-89114156
90-944366
95-99714
100+33

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 342, 15–64 år: 5 755, 65+ år: 3 065.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Härjedalen

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
5 211
Personer per hushåll
1,94
Ensamhushåll
46,2 %
2 406
Hushåll med barn 0–24 år
21,2 %
1 103

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,04 %2022: 79,48 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
6 580
Blanka röster
118
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
28,53 %+0,99
20,85 %+5,87
13,98 %+1,94
11,38 %−0,94
6,57 %−2,02
6,53 %−1,32
5,87 %±0,02
4,67 %+1,61
Övriga partier (6)1,63 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
83,81 %(2022: 83,42 %)
Röstberättigade
8 042
Giltiga röster
6 657
Ogiltiga (varav blanka)
83 (72)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Härjedalens kommun
PartiAndel± 2022
28,77 %−4,6
22,41 %−3,1
17,85 %+4,4
8,11 %+0,1
7,99 %+1,2
4,73 %+1,7
4,39 %−1,1
3,67 %+0,6
0,69 %–
Övriga partier (11)1,40 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Härjedalen 2,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,7 pe) · Jämtlands län 2,3 %
    2,0%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,6 pe) · Jämtlands län 2,0 %
    1,6%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,5 pe) · Jämtlands län 6,1 %
    4,4%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Härjedalen.

Skattesats till kommun (%)
Härjedalen 22,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,8 pe) · Jämtlands län 22,7 %
    22,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−17 630 kr/inv) · Jämtlands län 270 214 kr/inv
    275 647kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−8,1 pe) · Jämtlands län 28,6 %
    32,3%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Härjedalen.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Härjedalen 81,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+0,5 pe) · Jämtlands län 82,0 %
    81,7%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+6,5 poäng) · Jämtlands län 218,3 poäng
    226,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−0,2 pe) · Jämtlands län 68,7 %
    69,0%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Härjedalen.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Härjedalen 19,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+6,4 pe) · Jämtlands län 15,7 %
    19,9%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−2 819 kr/kvm) · Jämtlands län 16 319 kr/kvm
    18 885kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+52,1 per 1000 inv) · Jämtlands län 172,8 per 1000 inv
    223,7per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Härjedalen.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Härjedalen 83,0 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,7 år) · Jämtlands län 84,5 år
    83,0år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,2 år) · Jämtlands län 81,3 år
    82,5år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−4,6 dagar) · Jämtlands län 25,0 dagar
    21,7dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Härjedalen.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Härjedalen 9 057,8 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−799,1 /100k) · Jämtlands län 9 336,1 /100k
    9 057,8/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−383,2 /100k) · Jämtlands län 808,9 /100k
    502,7/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−48,9 /100k) · Jämtlands län 1 358,2 /100k
    1 370,0/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Härjedalen.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Härjedalen 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Jämtlands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−71,8 inv/politiker) · Jämtlands län 166,9 inv/politiker
    149,6inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+1,9 pe) · Jämtlands län 5,6 %
    4,4%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Härjedalen.

Utforska Härjedalen vidare

Mer om kommunerna nära Härjedalen

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Härjedalen

›Hur många bor i Härjedalen?

2025 hade Härjedalens kommun 10 117 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 448 i huvudtätorten Sveg (2023).

›Hur har befolkningen i Härjedalen förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 172 personer (-10,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Härjedalen i?

Härjedalens kommun ligger i Jämtlands län (länskod 23).

›Vilken kommunalskatt har Härjedalen?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Härjedalen 34,17 % (kommun 22,47 % + region 11,70 %). Det motsvarar plats 222 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Härjedalen?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 26 570 kr per invånare; Grundskola F–9: 16 814 kr per invånare; Infrastruktur, skydd m.m.: 9 321 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Härjedalen?

I Härjedalen var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,0 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2361.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Härjedalen?

I Härjedalen var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 81,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2361.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Härjedalen?

I Härjedalen var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 057,8 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2361.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 13,7 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Härjedalens kommun: befolkning 2025 – 10 117 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Härjedalens kommun: befolkning 2025 – 10 117 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen
APA 7
Härjedalens kommun: befolkning 2025 – 10 117 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Härjedalens kommun: befolkning 2025 – 10 117 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_harjedalen,
  title        = {Härjedalens kommun: befolkning 2025 – 10 117 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/harjedalen
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt