Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Kommunekonomi i Malung-Sälens kommun

I korthet

  • Malung-Sälen har plats 65 av 289 kommuner för Skattesats till kommun (%) (2026).

    Källa: SCB via Kolada N00901 · 2026

  • Malung-Sälen har plats 2 av 15 i Dalarnas län för Skattesats till kommun (%) (2026).

    Källa: SCB via Kolada N00901 · 2026

  • Skattesats till kommun (%) i Malung-Sälen är 22,5 %, något över riket (20,7 %, 2026).

    Källa: SCB via Kolada N00901 · 2026

  • Skattesats till kommun (%) i Malung-Sälen minskade från 23,0 % (2016) till 22,5 % (2026).

    Källa: SCB via Kolada N00901 · 2016–2026

Skattesats, nettokostnader och resultat i Malung-Sälen. Källor: Kolada och SCB — senaste dataår 2026.

Senaste dataår: 2026 · 15 indikatorer · Paketversion: v12 · Uppdaterad: 2026-11-02

Så används kommunens pengar i Malung-Sälen

Nettokostnader, resultat och soliditet är utfall (bokslut) för 2026 ur kommunens räkenskaper, rapporterade av SCB via Kolada — inte budget och inte en modellberäkning. Skattesatsen är den beslutade nivån för året.

Skattesats till kommun (%)
22,5 %
2026 · beslutad nivå
Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)
0,9 %
2025 · utfall
Soliditet kommun, (%)
39,3 %
2025 · utfall

Kostnader per verksamhet

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur kommunens räkenskaper. Alla visade verksamheter har samma period och enhet. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och staplarna ska inte summeras som kommunens totala utgifter. Nettokostnad = bruttokostnad minus verksamhetens intäkter.

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Varje verksamhetsnamn länkar till exakt Kolada-tabell. 10 av 10 verifierade kategorier finns för den gemensamma perioden. En negativ nettokostnad betyder att redovisade intäkter översteg bruttokostnaden för verksamheten.

Senaste verifierade förändringarna

Senaste period jämförd med närmast föregående i samma serie. Det är nya observationsperioder — inte revideringar av tidigare siffror.

Investeringsprojekt över 100 000 kr

Vi bevakar ännu inga projektkällor för Malung-Sälen. Inga listade projekt betyder inte att kommunen saknar investeringar. Årssiffrorna ovan kommer ur räkenskaperna; enskilda projekt kräver kommunens egna beslutsunderlag och härleds inte ur fakturor.

Källor, uppdatering och metod

  • Källa: SCB (kommunernas räkenskapssammandrag) via Kolada.
  • Senaste dataår: 2026 · Datapaketet byggt: 2026-11-02
  • Saknade värden visas aldrig som noll. Diagram och tabeller per indikator följer nedan.
Skattesats till kommun (%)
22,5 %
2026 · −0,1 pe sedan 2021
Medianinkomst 20+
338 000 kr
2024 · +20,8 % sedan 2019
Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv
22 516 kr/inv
2025 · +36,7 % sedan 2020

Alla indikatorer

Medianinkomst 20+

338 000 kr(2024)

Använd denna statistik

Källa: SCB HE0110 (SCB:HE0110) · 2013–2024 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB HE0110 · 2013–2024 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Skattesats till kommun (%)

22,5 %(2026)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N00901 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 22,5 % · 2026

Sverige: 20,7 % · skillnad +1,8 pe

Delad plats 65 av 289 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2026, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 63Valdemarsvik22,5 % · +0,0 pe
  2. 64Härjedalen22,5 % · +0,0 pe
  3. =65Lysekil22,5 % · 0,0 pe
  4. =65Malung-Sälen22,5 % · 0,0 pe
  5. =65Skinnskatteberg22,5 % · 0,0 pe
  6. =65Åmål22,5 % · 0,0 pe
  7. =69Hylte22,5 % · −0,0 pe

Källa: SCB via Kolada N00901. Definition: Skattesats till kommun (%)

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv

22 516 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N20014 (Kolada:N20014) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N20014 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 22 516 kr/inv · 2025

Sverige: 13 450 kr/inv · skillnad +9 065,6 kr/inv

Plats 36 av 287 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 33Vansbro22 838 kr/inv · +322,0 kr/inv
  2. 34Norberg22 569 kr/inv · +52,8 kr/inv
  3. 35Robertsfors22 530 kr/inv · +13,7 kr/inv
  4. 36Malung-Sälen22 516 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 37Kalix22 426 kr/inv · −90,3 kr/inv
  6. 38Mellerud22 276 kr/inv · −239,4 kr/inv
  7. 39Älvsbyn22 273 kr/inv · −243,1 kr/inv

Källa: SCB via Kolada N20014. Definition: Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv

4 739 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N30005 (Kolada:N30005) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N30005 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 4 739,2 kr/inv · 2025

Sverige: 5 683,9 kr/inv · skillnad −944,7 kr/inv

Plats 188 av 287 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 185Kiruna4 757,6 kr/inv · +18,4 kr/inv
  2. 186Gislaved4 757,4 kr/inv · +18,2 kr/inv
  3. 187Sjöbo4 749,9 kr/inv · +10,7 kr/inv
  4. 188Malung-Sälen4 739,2 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 189Robertsfors4 736,6 kr/inv · −2,6 kr/inv
  6. 190Mullsjö4 721,4 kr/inv · −17,8 kr/inv
  7. 191Oskarshamn4 719,2 kr/inv · −20,1 kr/inv

Källa: SCB via Kolada N30005. Definition: Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)

0,90 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N03102 (Kolada:N03102) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N03102 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 0,9 % · 2025

Sverige: 4,7 % · skillnad −3,8 pe

Plats 225 av 287 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 222Uppvidinge1,1 % · +0,2 pe
  2. 223Köping1,1 % · +0,2 pe
  3. 224Karlsborg1,0 % · +0,1 pe
  4. 225Malung-Sälen0,9 % · 0,0 pe
  5. 226Gotland0,9 % · −0,0 pe
  6. 227Mullsjö0,9 % · −0,0 pe
  7. 228Hjo0,8 % · −0,1 pe

Källa: SCB via Kolada N03102. Definition: Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)

Se alla kommuner på kartan

Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år

283 044 kr/inv(2026)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00043 (Kolada:N00043) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N00043 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Soliditet kommun, (%)

39,3 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N03106 (Kolada:N03106) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N03106 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 39,3 % · 2025

Sverige: 39,4 % · skillnad −0,1 pe

Plats 151 av 287 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 148Botkyrka39,7 % · +0,4 pe
  2. 149Falköping39,6 % · +0,3 pe
  3. 150Ovanåker39,5 % · +0,3 pe
  4. 151Malung-Sälen39,3 % · 0,0 pe
  5. 152Höör39,2 % · −0,0 pe
  6. 153Åsele38,9 % · −0,3 pe
  7. 154Västerås38,9 % · −0,4 pe

Källa: SCB via Kolada N03106. Definition: Soliditet kommun, (%)

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet, kr/inv

8 471 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N10015 (Kolada:N10015) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N10015 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 8 471,3 kr/inv · 2025

Sverige: 9 608,1 kr/inv · skillnad −1 136,9 kr/inv

Plats 216 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 213Tjörn8 488,8 kr/inv · +17,6 kr/inv
  2. 214Sölvesborg8 478,1 kr/inv · +6,8 kr/inv
  3. 215Nordmaling8 476,6 kr/inv · +5,4 kr/inv
  4. 216Malung-Sälen8 471,3 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 217Säffle8 471,1 kr/inv · −0,2 kr/inv
  6. 218Grums8 468,9 kr/inv · −2,3 kr/inv
  7. 219Strängnäs8 451,3 kr/inv · −20,0 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N10015. Definition: Nettokostnad förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad grundskola F–9, kr/inv

13 271 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N15028 (Kolada:N15028) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N15028 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 13 271 kr/inv · 2025

Sverige: 14 612 kr/inv · skillnad −1 341,7 kr/inv

Plats 265 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 262Arboga13 304 kr/inv · +33,7 kr/inv
  2. 263Valdemarsvik13 302 kr/inv · +31,9 kr/inv
  3. 264Degerfors13 302 kr/inv · +31,0 kr/inv
  4. 265Malung-Sälen13 271 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 266Helsingborg13 267 kr/inv · −3,1 kr/inv
  6. 267Orsa13 256 kr/inv · −14,5 kr/inv
  7. 268Landskrona13 233 kr/inv · −38,0 kr/inv

Källa: SCB via Kolada N15028. Definition: Nettokostnad grundskola F-9, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad gymnasieskola, kr/inv

5 477 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N17014 (Kolada:N17014) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N17014 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 5 476,8 kr/inv · 2025

Sverige: 4 947,8 kr/inv · skillnad +529,0 kr/inv

Plats 133 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 130Olofström5 502,5 kr/inv · +25,6 kr/inv
  2. 131Bromölla5 500,6 kr/inv · +23,8 kr/inv
  3. 132Ragunda5 494,8 kr/inv · +17,9 kr/inv
  4. 133Malung-Sälen5 476,8 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 134Sala5 469,7 kr/inv · −7,2 kr/inv
  6. 135Degerfors5 458,5 kr/inv · −18,4 kr/inv
  7. 136Åre5 447,5 kr/inv · −29,4 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N17014. Definition: Nettokostnad gymnasieskola, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad funktionsnedsättning totalt (SoL, LSS, SFB), kr/inv

7 808 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N25034 (Kolada:N25034) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N25034 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 7 808,3 kr/inv · 2025

Sverige: 8 311,0 kr/inv · skillnad −502,7 kr/inv

Plats 185 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 182Munkedal7 892,1 kr/inv · +83,9 kr/inv
  2. 183Heby7 867,0 kr/inv · +58,7 kr/inv
  3. 184Svenljunga7 855,9 kr/inv · +47,6 kr/inv
  4. 185Malung-Sälen7 808,3 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 186Herrljunga7 800,2 kr/inv · −8,1 kr/inv
  6. 187Hofors7 792,1 kr/inv · −16,2 kr/inv
  7. 188Ovanåker7 778,2 kr/inv · −30,1 kr/inv

Källa: SCB via Kolada N25034. Definition: Nettokostnad funktionsnedsättning totalt (SoL,LSS,SFB), kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad kulturverksamhet, kr/inv

1 259 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09022 (Kolada:N09022) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09022 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 1 259,0 kr/inv · 2025

Sverige: 1 466,4 kr/inv · skillnad −207,4 kr/inv

Plats 178 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 175Köping1 281,5 kr/inv · +22,5 kr/inv
  2. 176Västervik1 277,6 kr/inv · +18,6 kr/inv
  3. 177Hässleholm1 259,2 kr/inv · +0,1 kr/inv
  4. 178Malung-Sälen1 259,0 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 179Åsele1 254,2 kr/inv · −4,8 kr/inv
  6. 180Mjölby1 247,5 kr/inv · −11,5 kr/inv
  7. 181Kungsör1 242,3 kr/inv · −16,7 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09022. Definition: Nettokostnad kulturverksamhet, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad infrastruktur, skydd m.m., kr/inv

5 962 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N07037 (Kolada:N07037) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N07037 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 5 962,4 kr/inv · 2025

Sverige: 5 146,3 kr/inv · skillnad +816,1 kr/inv

Plats 73 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 70Flen5 976,3 kr/inv · +13,9 kr/inv
  2. 71Torsby5 974,5 kr/inv · +12,0 kr/inv
  3. 72Ånge5 972,8 kr/inv · +10,4 kr/inv
  4. 73Malung-Sälen5 962,4 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 74Boden5 946,1 kr/inv · −16,3 kr/inv
  6. 75Haparanda5 940,5 kr/inv · −21,9 kr/inv
  7. 76Härnösand5 932,7 kr/inv · −29,7 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N07037. Definition: Nettokostnad infrastruktur, skydd m.m., kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad fritidsverksamhet, kr/inv

3 487 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09018 (Kolada:N09018) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09018 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 3 487,3 kr/inv · 2025

Sverige: 2 118,3 kr/inv · skillnad +1 369,1 kr/inv

Plats 11 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 8Tingsryd3 810,6 kr/inv · +323,3 kr/inv
  2. 9Knivsta3 615,1 kr/inv · +127,8 kr/inv
  3. 10Forshaga3 563,3 kr/inv · +76,0 kr/inv
  4. 11Malung-Sälen3 487,3 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 12Burlöv3 477,5 kr/inv · −9,8 kr/inv
  6. 13Kiruna3 447,5 kr/inv · −39,9 kr/inv
  7. 14Överkalix3 337,7 kr/inv · −149,6 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N09018. Definition: Nettokostnad fritidsverksamhet, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Nettokostnad politisk verksamhet, kr/inv

1 850 kr/inv(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N05002 (Kolada:N05002) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N05002 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 1 850,4 kr/inv · 2025

Sverige: 771,8 kr/inv · skillnad +1 078,5 kr/inv

Plats 12 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 9Berg1 895,0 kr/inv · +44,6 kr/inv
  2. 10Arjeplog1 891,8 kr/inv · +41,5 kr/inv
  3. 11Norberg1 891,2 kr/inv · +40,9 kr/inv
  4. 12Malung-Sälen1 850,4 kr/inv · 0,0 kr/inv
  5. 13Härjedalen1 844,7 kr/inv · −5,7 kr/inv
  6. 14Överkalix1 833,2 kr/inv · −17,2 kr/inv
  7. 15Ragunda1 811,5 kr/inv · −38,8 kr/inv

Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada N05002. Definition: Nettokostnad politisk verksamhet, kr/inv

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se kommunekonomi i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: Kommunernas ekonomi →