Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Befolkning & demografi i Malung-Sälens kommun

I korthet

  • Folkmängd (31 dec) i Malung-Sälen ökade från 10 036 personer (2015) till 10 192 personer (2025).

    Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2015–2025

Folkmängd, åldersstruktur, födda och flyttnetto i Malung-Sälen. Utrikes härkomst redovisas separat på kommunens invandringssida. Verifierade tidsserier från SCB och Kolada — senaste dataår 2025.

Utrikes härkomst och migration i Malung-Sälen

Senaste dataår: 2025 · 17 indikatorer · Paketversion: v12 · Uppdaterad: 2026-10-17

Kort svar: Malung-Sälen i siffror

  • Folkmängd (31 dec): 10 192 personer (2025). Förändring sedan 2020: +0,1 % (relativ förändring).

    Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME)

  • Födelsenetto (födda − avlidna): −84,0 personer (2025). Förändring sedan 2020: −47 personer.

    Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01804/N01805

  • Flyttnetto totalt (in − ut): 20,0 personer (2025). Förändring sedan 2020: −53 personer.

    Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01801/N01802

Riksvärde och rank avser samma år och värde som kommunvärdet; annars utelämnas de. Plats 1 = högsta värdet. Valserier får ingen årlig trend. Saknade värden visas inte som noll.

Folkmängd (31 dec)
10 192 personer
2025 · +0,1 % sedan 2020
Födelsenetto (födda − avlidna)
−84,0 personer
2025 · −47,0 personer sedan 2020
Flyttnetto totalt (in − ut)
20,0 personer
2025 · −53,0 personer sedan 2020
Befolkningstäthet2,48 inv/km²2025 · Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB BefolkningCKM (000007ME) och landareal (Kolada N02993)

Befolkning & utveckling

Folkmängd (31 dec)

10 192 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2002–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2002–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Årlig folkmängdsförändring

−62,0 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2003–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2003–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Folkmängdsförändring 5 år

0,15 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2007–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2007–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Folkmängdsförändring 10 år

1,55 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2012–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · 2012–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Invånare 0–19 år, andel (%)

18,6 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01994 (Kolada:N01994) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01994 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 18,6 % · 2025

Sverige: 22,4 % · skillnad −3,9 pe

Plats 272 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 269Torsby18,7 % · +0,2 pe
  2. 270Dorotea18,7 % · +0,1 pe
  3. 271Bräcke18,6 % · +0,1 pe
  4. 272Malung-Sälen18,6 % · 0,0 pe
  5. 273Solna18,5 % · −0,1 pe
  6. 274Valdemarsvik18,4 % · −0,1 pe
  7. 275Karlsborg18,4 % · −0,2 pe

Källa: SCB via Kolada N01994. Definition: Invånare 0-19 år, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Invånare 20–64 år, andel (%)

53,5 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01961 (Kolada:N01961) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01961 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 53,5 % · 2025

Sverige: 56,5 % · skillnad −3,0 pe

Plats 93 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 90Strömstad53,6 % · +0,0 pe
  2. 91Nässjö53,5 % · +0,0 pe
  3. 92Hässleholm53,5 % · +0,0 pe
  4. 93Malung-Sälen53,5 % · 0,0 pe
  5. 94Karlskoga53,5 % · −0,0 pe
  6. 95Bollebygd53,4 % · −0,1 pe
  7. 96Vårgårda53,4 % · −0,1 pe

Källa: SCB via Kolada N01961. Definition: Invånare 20-64 år, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Invånare 65–79 år, andel (%)

19,2 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01812 (Kolada:N01812) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01812 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 19,2 % · 2025

Sverige: 14,6 % · skillnad +4,6 pe

Plats 103 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 100Svenljunga19,3 % · +0,1 pe
  2. 101Avesta19,3 % · +0,1 pe
  3. 102Götene19,2 % · +0,0 pe
  4. 103Malung-Sälen19,2 % · 0,0 pe
  5. 104Sölvesborg19,2 % · −0,0 pe
  6. 105Oxelösund19,1 % · −0,1 pe
  7. 106Hjo19,1 % · −0,1 pe

Källa: SCB via Kolada N01812. Definition: Invånare 65-79 år, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Invånare 80+, andel (%)

8,64 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01813 (Kolada:N01813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01813 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 8,6 % · 2025

Sverige: 6,4 % · skillnad +2,2 pe

Plats 92 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 89Östhammar8,7 % · +0,0 pe
  2. 90Malå8,6 % · +0,0 pe
  3. 91Oskarshamn8,6 % · +0,0 pe
  4. 92Malung-Sälen8,6 % · 0,0 pe
  5. 93Norsjö8,6 % · −0,0 pe
  6. 94Hjo8,6 % · −0,0 pe
  7. 95Gotland8,6 % · −0,0 pe

Källa: SCB via Kolada N01813. Definition: Invånare 80+, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Demografisk försörjningskvot

0,87 kvot(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00927 (Kolada:N00927) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N00927 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 0,87 kvot · 2025

Sverige: 0,77 kvot · skillnad +0,10 kvot

Plats 199 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 196Vårgårda0,87 kvot · +0,00 kvot
  2. 197Karlskoga0,87 kvot · +0,00 kvot
  3. 198Hässleholm0,87 kvot · +0,00 kvot
  4. 199Malung-Sälen0,87 kvot · 0,00 kvot
  5. 200Nässjö0,87 kvot · −0,00 kvot
  6. 201Ljungby0,87 kvot · −0,00 kvot
  7. 202Strömstad0,87 kvot · −0,00 kvot

Källa: SCB via Kolada N00927. Definition: Demografisk försörjningskvot

Se alla kommuner på kartan

Födda, avlidna & födelsenetto

Födda, antal

50,0 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01804 (Kolada:N01804) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01804 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 50 personer · 2025

Sverige: 97 491 personer · skillnad −97 441 personer

Delad plats 247 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =245Berg51 personer · +1 personer
  2. =245Boxholm51 personer · +1 personer
  3. =247Haparanda50 personer · 0 personer
  4. =247Malung-Sälen50 personer · 0 personer
  5. =247Pajala50 personer · 0 personer
  6. 250Vansbro49 personer · −1 personer
  7. 251Orsa48 personer · −2 personer

Källa: SCB via Kolada N01804. Definition: Födda, antal

Se alla kommuner på kartan

Döda, antal

134 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01805 (Kolada:N01805) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01805 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 134 personer · 2025

Sverige: 92 212 personer · skillnad −92 078 personer

Delad plats 188 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =184Tidaholm140 personer · +6 personer
  2. =186Filipstad136 personer · +2 personer
  3. =186Tibro136 personer · +2 personer
  4. =188Malung-Sälen134 personer · 0 personer
  5. =188Trosa134 personer · 0 personer
  6. =190Sotenäs133 personer · −1 personer
  7. =190Tingsryd133 personer · −1 personer

Källa: SCB via Kolada N01805. Definition: Döda, antal

Se alla kommuner på kartan

Födelsenetto (födda − avlidna)

−84,0 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01804/N01805 (Kolada:N01804+N01805) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01804/N01805 · 2014–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Flyttningar

Inflyttade till kommunen, antal

537 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01801 (Kolada:N01801) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01801 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 537 personer · 2025

Sverige: 89 434 personer · skillnad −88 897 personer

Plats 205 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =201Åtvidaberg543 personer · +6 personer
  2. 203Munkedal542 personer · +5 personer
  3. 204Nordanstig539 personer · +2 personer
  4. 205Malung-Sälen537 personer · 0 personer
  5. 206Surahammar536 personer · −1 personer
  6. 207Rättvik535 personer · −2 personer
  7. 208Smedjebacken529 personer · −8 personer

Källa: SCB via Kolada N01801. Definition: Inflyttade till kommunen, antal

Se alla kommuner på kartan

Utflyttade från kommunen, antal

517 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01802 (Kolada:N01802) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01802 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: 517 personer · 2025

Sverige: 77 483 personer · skillnad −76 966 personer

Plats 215 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 212Smedjebacken527 personer · +10 personer
  2. =213Herrljunga522 personer · +5 personer
  3. =213Härjedalen522 personer · +5 personer
  4. 215Malung-Sälen517 personer · 0 personer
  5. 216Tidaholm514 personer · −3 personer
  6. 217Emmaboda507 personer · −10 personer
  7. 218Nora496 personer · −21 personer

Källa: SCB via Kolada N01802. Definition: Utflyttade från kommunen, antal

Se alla kommuner på kartan

Flyttnetto totalt (in − ut)

20,0 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01801/N01802 (Kolada:N01801+N01802) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

Källa: Beräknat av SVERIGEFAKTA ur SCB via Kolada N01801/N01802 · 2014–2025 · Metod · Rapportera fel

Jämförbart riksvärde och kommunrankning saknas för indikatorn.

Inrikes flyttnetto, antal

−35,0 personer(2025)

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N01964 (Kolada:N01964) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: SCB via Kolada N01964 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Malung-Sälen: −35 personer · 2025

Sverige: 0 personer · skillnad −35 personer

Plats 190 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =183Storuman−32 personer · +3 personer
  2. =183Tingsryd−32 personer · +3 personer
  3. 189Heby−34 personer · +1 personer
  4. 190Malung-Sälen−35 personer · 0 personer
  5. 191Härjedalen−37 personer · −2 personer
  6. 192Osby−38 personer · −3 personer
  7. 193Kristinehamn−40 personer · −5 personer

Källa: SCB via Kolada N01964. Definition: Inrikes flyttnetto, antal

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se befolkning & demografi i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: Demografi →