Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Hedemora kommun – fakta och statistik

I Hedemora kommun bor 15 025 personer (2025).

Vid årsslutet 2025 var 15 025 personer folkbokförda i Hedemora, 4 fler än bottenåret 2013. Kommunen har minskat med 210 invånare sedan 2015.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2013–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A)

Folkmängden var som högst 1968, 17 402. Födelseunderskottet blev 88 under 2025. Utflyttningen var också större än inflyttningen, med 167.

Källa: SCB (BE0101A) 1968; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)

Per invånare var brotten i Hedemora 10,2 procent fler 2025 än 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Hedemora är lägre än rikets: 10 665 anmälda brott per 100 000 invånare 2025.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Hedemora

Medianinkomsten i Hedemora var 323 600 kronor 2024, under medianen för landets kommuner. Eftergymnasial utbildning är mindre vanlig än i riket bland hedemorabor 25–64 år, 30,4 procent (2025).

Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Hedemoras befolkning bestod 2025 till 17,5 procent av personer med utländsk bakgrund, under rikets andel. Den har stigit 2,4 procentenheter sedan 2015.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Hedemora

Dalarnas län · kommunalskatt 34,15 % · befolkning -3,6 % sedan 2002

Öppna Hedemora på kartanSkapa kommunrapportJämför Hedemora med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Hedemora?

15 025 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −94 invånare

14-årstrend: -1 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Hedemora?

48,4 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Hedemora (nyckeltal)

17,5 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +5,9 pe

Riket: 27,7 % (−10,2 pe)

14-årstrend: +5,9 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Hedemora?

34,15 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,85 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,16 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Hedemora?

2,9 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (+0,2 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,5 %

11-årstrend: −0,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Hedemora?

323 600 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +89 400 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−21 816 kr)

Länssnitt (ovägt): 332 147 kr

11-årstrend: +38 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur många brott anmäls i Hedemora?

10 665

Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 616.

Källa: Brå — Anmälda brott kommunerna 2025.csv · Bra:anmalda-brott-kommun · observerat värde från källan

Mer om Anmälda brott per 100 000 invånare

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Hedemora?

224

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 50 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −60

Riket: 216 (+8)

8-årstrend: -21 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Hedemora.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

15 025personer
14-årstrend: -1 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,2%
+1,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,2 %
12-årstrend: −0,5 pe ↓
delad 110/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

323 600kr
−21 816 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 332 147 kr
11-årstrend: +38 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,9%
−0,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,5 %
11-årstrend: −0,2 pe ↓
88/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

75,6%
−7,9 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 83,7 %
12-årstrend: −13,1 pe
delad 237/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

13,5%
−1,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,3 %
11-årstrend: −0,3 pe ↓
126/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

84,6år
−0,4 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,0 år
11-årstrend: +2 %
delad 150/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

1 042,7/100k
−24,1 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,0 /100k
11-årstrend: +6 % ↑
82/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Hedemora75,6 %
Sverige83,5 %

Hedemora ligger under Sverige med 7,9 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 237 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorHedemoraAvestaHoforsSäterMalung-SälenSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,9 %3,7 %2,9 %2,0 %1,9 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,2 %22,0 %22,9 %22,3 %22,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542475,6 %75,0 %90,5 %85,6 %92,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790713,5 %16,1 %10,3 %12,2 %15,0 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Hedemora på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Mönsterås

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,7 %
    Andel 65–79 år
    19,5 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    12 978
    Invånare per km²
    22
  2. 2. Sunne

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    20,7 %
    Andel 65–79 år
    19,3 %
    Andel 80+ år
    8,3 %
    Folkmängd
    13 354
    Invånare per km²
    10
  3. 3. Östhammar

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,9 %
    Andel 65–79 år
    20,6 %
    Andel 80+ år
    8,7 %
    Folkmängd
    22 181
    Invånare per km²
    15
  4. 4. Hultsfred

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    21,6 %
    Andel 65–79 år
    20,4 %
    Andel 80+ år
    8,9 %
    Folkmängd
    13 484
    Invånare per km²
    12
  5. 5. Tomelilla

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    21,3 %
    Andel 65–79 år
    19,4 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    13 669
    Invånare per km²
    34
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Hedemora

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
18 851 kr/inv
Grundskola F–9
13 402 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 757 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 139 kr/inv
Gymnasieskola
5 941 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 844 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 624 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 316 kr/inv
Politisk verksamhet
1 787 kr/inv
Kulturverksamhet
1 455 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Hedemora. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Hedemora?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 15 281 personer → 2025: 15 025 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,2 % → 2026: 22,2 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 310 700 kr → 2024: 323 600 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,7 % → 2025: 2,9 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Hedemora →

Hur många bor i Hedemora?

Hedemora hade 15 025 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 559 personer. Den största tätorten, Hedemora, hade 7 461 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

15 025
14-årstrend: -1 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−3,6%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Hedemora — hela fördjupningen →

Hur har Hedemora förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Hedemora

2011–2025 · invånare

15 025invånare (2025)

14-årstrend: -1 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Hedemora 2011–2025, från 15 119 invånare till 15 025 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Hedemora, 2011–2025
Årinvånare
202515 025
202415 281
202315 345
202215 443
202115 458
202015 462
201915 491
201815 457
201715 566
201615 461
201515 235
201415 085
201315 021
201215 064
201115 119

Andel med utländsk bakgrund i Hedemora

2002–2025 · procent av befolkningen

17,5% (2025)

23-årstrend: +8,2 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Hedemora 2002–2025, från 9,3 % till 17,5 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Hedemora, 2002–2025
År%
202517,5
202418,0
202318,1
202218,3
202118,3
202018,3
201918,2
201817,9
201717,9
201616,9
201515,1
201413,8
201312,7
201212,4
201111,6
201011,1
200910,8
200810,8
200710,7
200610,3
20059,9
20049,6
20039,6
20029,3

Jämför Hedemora med en annan kommun →

Ålder och kön i Hedemora

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
2 278
15,2 %
Arbetsför ålder 15–64
8 467
56,3 %
65 år och äldre
4 287
28,5 %
80 år och äldre
1 279
8,5 %
Kvinnor
7 381
49,1 %

Befolkningspyramid

Hedemora, 2025 · femårsklasser

Män 7 651Kvinnor 7 381Medianålder 48,4 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Hedemora, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4305307
5-9451409
10-14423383
15-19426448
20-24336300
25-29340269
30-34436414
35-39463458
40-44437406
45-49399344
50-54464431
55-59519481
60-64547549
65-69545533
70-74485475
75-79492478
80-84333366
85-89179204
90-946293
95-99930
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 2 278, 15–64 år: 8 467, 65+ år: 4 287.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Hedemora

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
7 622
Personer per hushåll
1,97
Ensamhushåll
46,0 %
3 504
Hushåll med barn 0–24 år
23,3 %
1 773

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,12 %2022: 79,03 %
Mandat totalt
35
Giltiga röster
9 526
Blanka röster
212
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
27,38 %+1,510
22,53 %+0,58
13,81 %−2,95
9,46 %−1,83
8,24 %−2,33
7,12 %+3,02
5,24 %+2,92
4,92 %−0,72
Övriga partier (7)1,30 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,60 %(2022: 83,34 %)
Röstberättigade
11 836
Giltiga röster
9 636
Ogiltiga (varav blanka)
141 (122)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Hedemora kommun
PartiAndel± 2022
28,23 %−1,4
25,12 %−3,7
17,14 %+1,0
7,44 %+1,2
6,31 %+0,1
5,77 %+0,1
4,31 %+0,8
3,35 %+1,3
1,03 %–
Övriga partier (12)1,30 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Hedemora 2,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (+0,2 pe) · Dalarnas län 2,5 %
    2,9%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+0,0 pe) · Dalarnas län 2,4 %
    3,2%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+0,7 pe) · Dalarnas län 7,1 %
    7,5%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Hedemora.

Skattesats till kommun (%)
Hedemora 22,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,5 pe) · Dalarnas län 22,2 %
    22,2%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−18 240 kr/inv) · Dalarnas län 279 298 kr/inv
    275 037kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+16,9 pe) · Dalarnas län 43,6 %
    57,4%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Hedemora.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Hedemora 75,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (−5,6 pe) · Dalarnas län 83,7 %
    75,6%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−19,5 poäng) · Dalarnas län 214,3 poäng
    200,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−3,2 pe) · Dalarnas län 68,7 %
    66,0%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Hedemora.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Hedemora 13,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+0,0 pe) · Dalarnas län 13,3 %
    13,5%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−8 841 kr/kvm) · Dalarnas län 17 325 kr/kvm
    12 863kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+10,9 per 1000 inv) · Dalarnas län 168,2 per 1000 inv
    182,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Hedemora.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Hedemora 84,6 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−0,1 år) · Dalarnas län 85,0 år
    84,6år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−1,0 år) · Dalarnas län 82,0 år
    80,4år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+6,2 dagar) · Dalarnas län 27,8 dagar
    32,5dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Hedemora.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Hedemora 10 665 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k (+808 /100k) · Dalarnas län 8 433 /100k
    10 665/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+156,8 /100k) · Dalarnas län 909,0 /100k
    1 042,7/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+85,7 /100k) · Dalarnas län 992,4 /100k
    1 504,7/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Hedemora.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Hedemora 1,8 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,0 uppdrag/politiker) · Dalarnas län 1,8 uppdrag/politiker
    1,8uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−55,3 inv/politiker) · Dalarnas län 168,9 inv/politiker
    166,1inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+1,8 pe) · Dalarnas län 2,6 %
    4,3%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Hedemora.

Utforska Hedemora vidare

Mer om kommunerna nära Hedemora

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Hedemora

›Hur många bor i Hedemora?

2025 hade Hedemora kommun 15 025 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 7 461 i huvudtätorten Hedemora (2023).

›Hur har befolkningen i Hedemora förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 559 personer (-3,6 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Hedemora i?

Hedemora kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).

›Vilken kommunalskatt har Hedemora?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Hedemora 34,15 % (kommun 22,16 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 221 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Hedemora?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 851 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 402 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 757 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Hedemora?

I Hedemora var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2083.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Hedemora?

I Hedemora var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 75,6 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2083.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Hedemora?

I Hedemora var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 665 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2083.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 17,5 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Hedemora kommun: befolkning 2025 – 15 025 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/hedemora
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Hedemora kommun: befolkning 2025 – 15 025 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/hedemora
APA 7
Hedemora kommun: befolkning 2025 – 15 025 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/hedemora Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Hedemora kommun: befolkning 2025 – 15 025 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/hedemora (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_hedemora,
  title        = {Hedemora kommun: befolkning 2025 – 15 025 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/hedemora}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/hedemora
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt