Lägst kommunalskatt i landet har Österåker: 28,93 procent år 2026. Folkmängden, 49 943 år 2025, är den högsta sedan 1968.
Källa: SCB (BE0101A, OE0101 Kommunalskatter2000, BE0101N1) 1968–2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101)
Sedan 2015 har Österåker vuxit med 18,5 procent, en ökning på listan över Sveriges 15 snabbaste. Födda översteg döda med 86 under 2025, och flyttningsöverskottet blev 69.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Österåkers anmälda brott, 8 653 för varje 100 000 invånare 2025, är lägre än i riket. Räknat per invånare är det ungefär samma antal anmälda brott per invånare som 2015.
Medianinkomsten bland invånare 20 år och äldre, 412 200 kronor år 2024, ligger över medianen för landets kommuner. Öppet arbetslösa var 2,5 procent av österåkersborna 18–65 år 2025, under riksnivån.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
SCB räknar 23,2 procent av österåkersborna som personer med utländsk bakgrund 2025, en mindre andel än i riket. Andelen var 18,3 procent år 2015.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 16,60 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Österåker?
2,5 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 4 315.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Österåker?
88
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 233 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Österåker695,9 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Österåker ligger under Sverige med 370,9 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 224 av 290
Skattesats till kommun (%)
Österåker16,6 %
Sverige20,7 %
Österåker ligger under Sverige med 4,1 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 289 av 289
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Österåker
Vaxholm
Värmdö
Vallentuna
Lidingö
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,5 %
2,1 %
2,2 %
2,3 %
2,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
16,6 %
19,3 %
19,0 %
18,9 %
17,3 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
84,1 %
94,5 %
87,5 %
88,2 %
96,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Österåker på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 832 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 981 kr/inv
Äldreomsorg
8 930 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 307 kr/inv
Gymnasieskola
4 787 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 453 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 611 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 781 kr/inv
Kulturverksamhet
896 kr/inv
Politisk verksamhet
672 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Österåker. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Österåker?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 49 787 personer → 2025: 49 943 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 16,6 % → 2026: 16,6 %(oförändrat)
Österåker hade 49 943 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 14 310 personer. Den största tätorten, Åkersberga, hade 37 714 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Österåker, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Österåker
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Österåkers kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
28,67 %
+1,2
9 127
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
22,11 %
−2,8
7 039
Sverigedemokraterna
16,53 %
−2,8
5 263
Centerpartiet
7,82 %
+0,3
2 490
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
7,60 %
+1,2
2 420
Kristdemokraterna
6,39 %
+1,6
2 033
Miljöpartiet de gröna
5,13 %
+0,4
1 632
Vänsterpartiet
4,36 %
+0,7
1 388
ÖrPÖrebropartiet
0,45 %
–
144
Övriga partier (16)
0,95 %
–
304
Summa giltiga röster
100 %
31 840
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Österåkers kommun 49 943 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 37 714 i huvudtätorten Åkersberga (2023).
›Hur har befolkningen i Österåker förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 14 310 personer (+40,2 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Österåker i?
Österåkers kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Österåker?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Österåker 28,93 % (kommun 16,60 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 1 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Österåker?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 832 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 981 kr per invånare; Äldreomsorg: 8 930 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Österåker?
I Österåker var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0117.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Österåker?
I Österåker var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 84,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0117.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Österåker?
I Österåker var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 653,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0117.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)