Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Österåker

Invandring och utländsk bakgrund i Österåker

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 49 934 invånare (2025) har 23,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-4,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Österåker med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 5.0 %; 1871: 5.0 %; 1872: 5.0 %; 1873: 5.0 %; 1874: 5.0 %; 1875: 5.0 %; 1876: 5.0 %; 1877: 5.0 %; 1878: 5.0 %; 1879: 5.0 %; 1880: 5.0 %; 1881: 5.0 %; 1882: 5.0 %; 1883: 5.0 %; 1884: 5.0 %; 1885: 5.0 %; 1886: 5.0 %; 1887: 5.0 %; 1888: 5.0 %; 1889: 5.0 %; 1890: 5.0 %; 1891: 5.0 %; 1892: 5.0 %; 1893: 5.0 %; 1894: 5.0 %; 1895: 5.0 %; 1896: 5.0 %; 1897: 5.0 %; 1898: 5.0 %; 1899: 5.0 %; 1900: 5.0 %; 1901: 5.0 %; 1902: 5.0 %; 1903: 5.0 %; 1904: 5.0 %; 1905: 5.0 %; 1906: 5.0 %; 1907: 5.0 %; 1908: 5.0 %; 1909: 5.0 %; 1910: 5.0 %; 1911: 5.0 %; 1912: 5.0 %; 1913: 5.0 %; 1914: 5.0 %; 1915: 5.0 %; 1916: 5.0 %; 1917: 5.0 %; 1918: 5.0 %; 1919: 5.0 %; 1920: 5.0 %; 1921: 5.0 %; 1922: 5.0 %; 1923: 5.0 %; 1924: 5.0 %; 1925: 5.0 %; 1926: 5.0 %; 1927: 5.0 %; 1928: 5.1 %; 1929: 5.1 %; 1930: 5.1 %; 1931: 5.2 %; 1932: 5.3 %; 1933: 5.3 %; 1934: 5.4 %; 1935: 5.5 %; 1936: 5.6 %; 1937: 5.7 %; 1938: 5.8 %; 1939: 5.9 %; 1940: 6.0 %; 1941: 6.1 %; 1942: 6.2 %; 1943: 6.4 %; 1944: 6.5 %; 1945: 6.6 %; 1946: 6.8 %; 1947: 6.9 %; 1948: 7.1 %; 1949: 7.2 %; 1950: 7.4 %; 1951: 7.5 %; 1952: 7.7 %; 1953: 7.9 %; 1954: 8.0 %; 1955: 8.2 %; 1956: 8.4 %; 1957: 8.6 %; 1958: 8.7 %; 1959: 8.9 %; 1960: 9.1 %; 1961: 9.3 %; 1962: 9.4 %; 1963: 9.6 %; 1964: 9.8 %; 1965: 10.0 %; 1966: 10.2 %; 1967: 10.3 %; 1968: 10.5 %; 1969: 10.7 %; 1970: 10.9 %; 1971: 11.0 %; 1972: 11.2 %; 1973: 11.4 %; 1974: 11.5 %; 1975: 11.7 %; 1976: 11.8 %; 1977: 12.0 %; 1978: 12.2 %; 1979: 12.3 %; 1980: 12.5 %; 1981: 12.6 %; 1982: 12.7 %; 1983: 12.9 %; 1984: 13.0 %; 1985: 13.1 %; 1986: 13.2 %; 1987: 13.4 %; 1988: 13.5 %; 1989: 13.6 %; 1990: 13.7 %; 1991: 13.7 %; 1992: 13.8 %; 1993: 13.9 %; 1994: 14.0 %; 1995: 14.0 %; 1996: 14.1 %; 1997: 14.1 %; 1998: 14.2 %; 1999: 14.2 %; 2000: 14.2 %; 2001: 14.2 %; 2002: 14.3 %; 2003: 14.2 %; 2004: 14.2 %; 2005: 14.3 %; 2006: 14.3 %; 2007: 14.5 %; 2008: 14.9 %; 2009: 15.2 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.0 %; 2012: 16.6 %; 2013: 16.8 %; 2014: 17.4 %; 2015: 18.3 %; 2016: 19.4 %; 2017: 20.2 %; 2018: 20.7 %; 2019: 21.1 %; 2020: 21.6 %; 2021: 22.3 %; 2022: 22.8 %; 2023: 22.8 %; 2024: 23.2 %; 2025: 23.2 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
9 023 personer
18,1 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda81,9 %(40 764)
Norden (exkl SE)2,3 %(1 138)
Övriga Europa8,0 %(3 965)
Utanför Europa7,9 %(3 920)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
23,8 %
Mottagna 5 år
505
10,1 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−190 kr
Spann −136 kr−242 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Österåker med andra kommuner →

Jämför Österåker med andra kommuner

Österåker är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Österåker23,2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Österåker
Österåker — 2002: 14.3 %; 2003: 14.2 %; 2004: 14.2 %; 2005: 14.3 %; 2006: 14.3 %; 2007: 14.5 %; 2008: 14.9 %; 2009: 15.2 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.0 %; 2012: 16.6 %; 2013: 16.8 %; 2014: 17.4 %; 2015: 18.3 %; 2016: 19.4 %; 2017: 20.2 %; 2018: 20.7 %; 2019: 21.1 %; 2020: 21.6 %; 2021: 22.3 %; 2022: 22.8 %; 2023: 22.8 %; 2024: 23.2 %; 2025: 23.2 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Österåker

Österåker jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Stockholms län

Andel 2025
34,4 %
Δ 2015→2025
+6,9 pe
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Österåker

Andel 2025
23,2 %
Δ 2015→2025
+4,9 pe
Öppna →

Lidingö

Andel 2025
22,6 %
Δ 2015→2025
+2,6 pe
Öppna →
Öppna →

Nykvarn

Andel 2025
22,2 %
Δ 2015→2025
+6,2 pe
Öppna →
Öppna →

Vallentuna

Andel 2025
21,6 %
Δ 2015→2025
+5,1 pe
Öppna →
Öppna →

Värmdö

Andel 2025
18,4 %
Δ 2015→2025
+3,0 pe
Öppna →
Öppna →

Vaxholm

Andel 2025
13,6 %
Δ 2015→2025
+0,9 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Österåker

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Österåker

Öppna Österåker på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Österåker

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Österåker kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Österåker?

2025 hade 23,2 % av befolkningen i Österåker utländsk bakgrund enligt SCB — -4,5 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Österåker utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 14,3 % (2002) till 23,2 % (2025), en förändring på +8,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Österåker födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.