Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Österåker

Immigration and foreign background in Österåker

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 49 934 invånare (2025) har 23,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-4,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Österåker med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 5.0 %; 1871: 5.0 %; 1872: 5.0 %; 1873: 5.0 %; 1874: 5.0 %; 1875: 5.0 %; 1876: 5.0 %; 1877: 5.0 %; 1878: 5.0 %; 1879: 5.0 %; 1880: 5.0 %; 1881: 5.0 %; 1882: 5.0 %; 1883: 5.0 %; 1884: 5.0 %; 1885: 5.0 %; 1886: 5.0 %; 1887: 5.0 %; 1888: 5.0 %; 1889: 5.0 %; 1890: 5.0 %; 1891: 5.0 %; 1892: 5.0 %; 1893: 5.0 %; 1894: 5.0 %; 1895: 5.0 %; 1896: 5.0 %; 1897: 5.0 %; 1898: 5.0 %; 1899: 5.0 %; 1900: 5.0 %; 1901: 5.0 %; 1902: 5.0 %; 1903: 5.0 %; 1904: 5.0 %; 1905: 5.0 %; 1906: 5.0 %; 1907: 5.0 %; 1908: 5.0 %; 1909: 5.0 %; 1910: 5.0 %; 1911: 5.0 %; 1912: 5.0 %; 1913: 5.0 %; 1914: 5.0 %; 1915: 5.0 %; 1916: 5.0 %; 1917: 5.0 %; 1918: 5.0 %; 1919: 5.0 %; 1920: 5.0 %; 1921: 5.0 %; 1922: 5.0 %; 1923: 5.0 %; 1924: 5.0 %; 1925: 5.0 %; 1926: 5.0 %; 1927: 5.0 %; 1928: 5.1 %; 1929: 5.1 %; 1930: 5.1 %; 1931: 5.2 %; 1932: 5.3 %; 1933: 5.3 %; 1934: 5.4 %; 1935: 5.5 %; 1936: 5.6 %; 1937: 5.7 %; 1938: 5.8 %; 1939: 5.9 %; 1940: 6.0 %; 1941: 6.1 %; 1942: 6.2 %; 1943: 6.4 %; 1944: 6.5 %; 1945: 6.6 %; 1946: 6.8 %; 1947: 6.9 %; 1948: 7.1 %; 1949: 7.2 %; 1950: 7.4 %; 1951: 7.5 %; 1952: 7.7 %; 1953: 7.9 %; 1954: 8.0 %; 1955: 8.2 %; 1956: 8.4 %; 1957: 8.6 %; 1958: 8.7 %; 1959: 8.9 %; 1960: 9.1 %; 1961: 9.3 %; 1962: 9.4 %; 1963: 9.6 %; 1964: 9.8 %; 1965: 10.0 %; 1966: 10.2 %; 1967: 10.3 %; 1968: 10.5 %; 1969: 10.7 %; 1970: 10.9 %; 1971: 11.0 %; 1972: 11.2 %; 1973: 11.4 %; 1974: 11.5 %; 1975: 11.7 %; 1976: 11.8 %; 1977: 12.0 %; 1978: 12.2 %; 1979: 12.3 %; 1980: 12.5 %; 1981: 12.6 %; 1982: 12.7 %; 1983: 12.9 %; 1984: 13.0 %; 1985: 13.1 %; 1986: 13.2 %; 1987: 13.4 %; 1988: 13.5 %; 1989: 13.6 %; 1990: 13.7 %; 1991: 13.7 %; 1992: 13.8 %; 1993: 13.9 %; 1994: 14.0 %; 1995: 14.0 %; 1996: 14.1 %; 1997: 14.1 %; 1998: 14.2 %; 1999: 14.2 %; 2000: 14.2 %; 2001: 14.2 %; 2002: 14.3 %; 2003: 14.2 %; 2004: 14.2 %; 2005: 14.3 %; 2006: 14.3 %; 2007: 14.5 %; 2008: 14.9 %; 2009: 15.2 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.0 %; 2012: 16.6 %; 2013: 16.8 %; 2014: 17.4 %; 2015: 18.3 %; 2016: 19.4 %; 2017: 20.2 %; 2018: 20.7 %; 2019: 21.1 %; 2020: 21.6 %; 2021: 22.3 %; 2022: 22.8 %; 2023: 22.8 %; 2024: 23.2 %; 2025: 23.2 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
9,023 people
18.1% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden81.9 %(40,764)
Nordics excluding Sweden2.3 %(1,138)
Other Europe8.0 %(3,965)
Outside Europe7.9 %(3,920)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
23.8 %
Received, 5 years
505
10.1 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−190 kr
Range −136 kr−242 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Österåker with other municipalities →

Jämför Österåker med andra kommuner

Österåker är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Österåker23.2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Österåker
Österåker — 2002: 14.3 %; 2003: 14.2 %; 2004: 14.2 %; 2005: 14.3 %; 2006: 14.3 %; 2007: 14.5 %; 2008: 14.9 %; 2009: 15.2 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.0 %; 2012: 16.6 %; 2013: 16.8 %; 2014: 17.4 %; 2015: 18.3 %; 2016: 19.4 %; 2017: 20.2 %; 2018: 20.7 %; 2019: 21.1 %; 2020: 21.6 %; 2021: 22.3 %; 2022: 22.8 %; 2023: 22.8 %; 2024: 23.2 %; 2025: 23.2 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Österåker

Österåker vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Stockholms län

Share 2025
34,4 %
Δ 2015→2025
+6.9 pp
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Österåker

Share 2025
23,2 %
Δ 2015→2025
+4.9 pp
View →

Lidingö

Share 2025
22,6 %
Δ 2015→2025
+2.6 pp
View →
View →

Nykvarn

Share 2025
22,2 %
Δ 2015→2025
+6.2 pp
View →
View →

Vallentuna

Share 2025
21,6 %
Δ 2015→2025
+5.1 pp
View →
View →

Värmdö

Share 2025
18,4 %
Δ 2015→2025
+3.0 pp
View →
View →

Vaxholm

Share 2025
13,6 %
Δ 2015→2025
+0.9 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Österåker

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Österåker

Open Österåker on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Österåker

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Österåker kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Österåker?

2025 hade 23,2 % av befolkningen i Österåker utländsk bakgrund enligt SCB — -4,5 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Österåker utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 14,3 % (2002) till 23,2 % (2025), en förändring på +8,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Österåker födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.