Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Orusts kommun – fakta och statistik

I Orusts kommun bor 15 363 personer (2025).

På Orust är 32,8 procent av invånarna 65 år eller äldre (2025), en av de 20 högsta nivåerna i landet. År 2025 var arbetslösheten 1,9 procent, bland Sveriges kommuners 40 lägsta.

Källa: SCB via Kolada (N01812, N01813) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01812, N01813) och Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)

Antalet invånare, 15 363 år 2025, är 52 under toppåret 2022. På Orust kom 79 fler inflyttare än utflyttare under 2025, medan födelseunderskottet var 75.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2022–2025; SCB via Kolada (N01804, N01801, N01802, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Antalet anmälda brott på Orust var 7 573 per 100 000 invånare 2025, färre anmälda brott per invånare än riket. Antalet anmälda brott per invånare har hållit sig ungefär stilla sedan 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025

Mer om brott i Orust

En eftergymnasial utbildning finns hos 37,4 procent av orustborna 25–64 år (2025), under riket.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025

Orusts andel med utländsk bakgrund är 11,6 procent (2025), och den ligger under rikets.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Orust

På Orusts skolor uppfyllde 89,1 procent av eleverna i nian kraven för ett yrkesprogram i slutet av läsåret 2025/26, över rikets.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västra Götalands län · kommunalskatt 33,69 % · befolkning +1,7 % sedan 2002

Öppna Orust på kartanSkapa kommunrapportJämför Orust med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Orust?

15 363 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +234 invånare

14-årstrend: +2 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Orust?

52,9 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Orust (nyckeltal)

11,6 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4,3 pe

Riket: 27,7 % (−16,1 pe)

14-årstrend: +4,3 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Orust?

33,69 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,39 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,21 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Orust?

1,9 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,3 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,8 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: −0,3 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Orust?

345 200 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +98 300 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−216 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +40 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Orust?

104

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 214 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −22

Riket: 216 (−112)

8-årstrend: -17 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Orust.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

15 363personer
14-årstrend: +2 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,2%
+1,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: −0,3 pe ↓
delad 103/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

345 200kr
−216 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +40 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

1,9%
−1,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: −0,3 pe ↓
263/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

89,1%
+5,6 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
12-årstrend: +4,6 pe
28/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

12,8%
−2,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: +3,9 pe ↑
140/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,6år
+0,5 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +2 %
62/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

579,5/100k
−487,3 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
9-årstrend: -15 % ↓
254/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, S, L, C (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Orust579,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Orust ligger under Sverige med 487,3 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 254 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Orust12,8 %
Sverige15,1 %

Orust ligger under Sverige med 2,3 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 140 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Orust89,1 %
Sverige83,5 %

Orust ligger över Sverige med 5,6 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 28 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorOrustStenungsundUddevallaTjörnEssungaSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039371,9 %1,9 %2,8 %1,7 %2,1 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,2 %21,6 %22,2 %21,7 %21,6 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542489,1 %87,1 %84,8 %86,3 %72,2 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790712,8 %9,6 %14,7 %17,6 %9,5 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Orust på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Lysekil

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    18,8 %
    Andel 65–79 år
    23,4 %
    Andel 80+ år
    10,4 %
    Folkmängd
    13 796
    Invånare per km²
    66
  2. 2. Båstad

    Närmast på: Folkmängd, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    19,8 %
    Andel 65–79 år
    21,8 %
    Andel 80+ år
    10,3 %
    Folkmängd
    16 046
    Invånare per km²
    74
  3. 3. Flen

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    20,8 %
    Andel 65–79 år
    21,7 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    15 095
    Invånare per km²
    21
  4. 4. Askersund

    Närmast på: Andel 0–19 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    19,5 %
    Andel 65–79 år
    21,1 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    11 382
    Invånare per km²
    14
  5. 5. Tanum

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    18,8 %
    Andel 65–79 år
    22,9 %
    Andel 80+ år
    8,9 %
    Folkmängd
    12 677
    Invånare per km²
    14
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Orust

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
14 348 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 450 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 960 kr/inv
Gymnasieskola
4 726 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 713 kr/inv
Kulturverksamhet
1 215 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 025 kr/inv
Politisk verksamhet
1 006 kr/inv

Värde för 2025 saknas för: Äldreomsorg, Individ- och familjeomsorg. Saknade värden visas inte som noll.

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Orust. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Orust?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 15 352 personer → 2025: 15 363 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,3 % → 2026: 22,2 %
  • Medianinkomst 20+2023: 329 800 kr → 2024: 345 200 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,6 % → 2025: 1,9 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Orust →

Hur många bor i Orust?

Orust hade 15 363 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 250 personer. Den största tätorten, Henån, hade 2 394 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

15 363
14-årstrend: +2 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+1,7%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Orust — hela fördjupningen →

Hur har Orust förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Orust

2011–2025 · invånare

15 363invånare (2025)

14-årstrend: +2 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Orust 2011–2025, från 15 129 invånare till 15 363 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Orust, 2011–2025
Årinvånare
202515 363
202415 352
202315 333
202215 415
202115 345
202015 315
201915 218
201815 110
201715 108
201615 093
201515 010
201415 054
201315 036
201215 083
201115 129

Andel med utländsk bakgrund i Orust

2002–2025 · procent av befolkningen

11,6% (2025)

23-årstrend: +5,8 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Orust 2002–2025, från 5,8 % till 11,6 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Orust, 2002–2025
År%
202511,6
202411,3
202311,3
202211,0
202110,6
202010,6
201910,3
201810,0
20179,7
20169,2
20158,5
20148,1
20137,8
20127,5
20117,3
20107,0
20097,1
20086,6
20076,4
20066,2
20056,0
20046,1
20036,0
20025,8

Jämför Orust med en annan kommun →

Ålder och kön i Orust

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
2 171
14,1 %
Arbetsför ålder 15–64
8 147
53,0 %
65 år och äldre
5 040
32,8 %
80 år och äldre
1 534
10,0 %
Kvinnor
7 566
49,3 %

Befolkningspyramid

Orust, 2025 · femårsklasser

Män 7 792Kvinnor 7 566Medianålder 52,9 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Orust, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4315319
5-9375353
10-14408401
15-19388389
20-24298248
25-29296261
30-34349348
35-39431425
40-44351363
45-49403371
50-54497518
55-59509500
60-64623579
65-69617608
70-74560575
75-79562584
80-84489401
85-89219201
90-948798
95-991521
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 2 171, 15–64 år: 8 147, 65+ år: 5 040.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Orust

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
7 322
Personer per hushåll
2,10
Ensamhushåll
38,4 %
2 814
Hushåll med barn 0–24 år
24,3 %
1 777

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
85,40 %2022: 85,06 %
Mandat totalt
41
Giltiga röster
10 641
Blanka röster
188
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
21,01 %−4,08
20,12 %+1,88
13,80 %−0,96
11,87 %+6,05
11,81 %±0,05
6,67 %+1,63
4,91 %−0,82
4,84 %−1,22
4,83 %−0,72
Övriga partier (6)0,14 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
87,69 %(2022: 87,90 %)
Röstberättigade
12 459
Giltiga röster
10 791
Ogiltiga (varav blanka)
134 (126)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Orust kommun
PartiAndel± 2022
24,36 %−3,9
21,93 %−3,8
20,09 %+2,2
7,80 %+1,3
7,24 %+0,8
6,47 %+1,6
6,13 %+1,8
4,17 %−0,5
0,56 %–
Övriga partier (11)1,25 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Orust 1,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,8 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    1,9%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,3 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,9%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−0,9 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    6,0%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Orust.

Skattesats till kommun (%)
Orust 22,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,5 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    22,2%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+7 159 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    300 436kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 41,8 % (−13,3 pe) · Västra Götalands län 42,8 %
    28,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Orust.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Orust 89,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+7,9 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    89,1%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+11,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    231,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+2,8 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    72,1%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Orust.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Orust 12,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−0,7 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    12,8%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+8 485 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    30 189kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−70,1 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    101,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Orust.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Orust 85,6 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,9 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    85,6år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+0,9 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    82,2år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+2,6 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    28,9dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Orust.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Orust 7 572,8 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 284,0 /100k) · Västra Götalands län 9 105,4 /100k
    7 572,8/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−306,4 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    579,5/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−500,8 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    918,1/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Orust.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Orust 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Västra Götalands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−24,6 inv/politiker) · Västra Götalands län 222,9 inv/politiker
    196,8inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+2,6 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    5,1%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Orust.

Utforska Orust vidare

Mer om kommunerna nära Orust

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Orust

›Hur många bor i Orust?

2025 hade Orusts kommun 15 363 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 394 i huvudtätorten Henån (2023).

›Hur har befolkningen i Orust förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 250 personer (+1,7 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Orust i?

Orusts kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Orust?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Orust 33,69 % (kommun 22,21 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 154 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Orust?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 348 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 450 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 960 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter. Värde för 2025 saknas för Äldreomsorg, Individ- och familjeomsorg; saknade värden visas inte som noll.

›Hur ser arbetslösheten ut i Orust?

I Orust var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1421.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Orust?

I Orust var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 89,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1421.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Orust?

I Orust var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 572,8 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1421.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 11,6 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Orusts kommun: befolkning 2025 – 15 363 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/orust
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Orusts kommun: befolkning 2025 – 15 363 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/orust
APA 7
Orusts kommun: befolkning 2025 – 15 363 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/orust Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Orusts kommun: befolkning 2025 – 15 363 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/orust (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_orust,
  title        = {Orusts kommun: befolkning 2025 – 15 363 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/orust}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/orust
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt