Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Essunga kommun – fakta och statistik

I Essunga kommun bor 5 559 personer (2025).

Niondeklassare folkbokförda i Essunga hade ett genomsnittligt meritvärde på 210 år 2026. Skolorna i Essunga hade läsåret 2025/26 en yrkesbehörighet efter årskurs 9 på 72,2 procent, bland Sveriges 30 lägsta.

Källa: Skolverket via Kolada (N15507, N15424) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15424)

Folkmängden i Essunga var 5 559 i december 2025, 31 färre invånare än 2015. Dödsfallen översteg födslarna med 20 under 2025, medan inflyttningen var 19 större än utflyttningen.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)

I förhållande till folkmängden har de anmälda brotten minskat sedan 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Essunga är lägre än rikets: år 2025 anmäldes 8 652 brott sett till 100 000 invånare.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Essunga

Bland de vuxna 25–64 år i Essunga har 27,7 procent eftergymnasial utbildning (2025), en av de 40 lägsta i Sverige. Essungas arbetslöshet, som var 2,1 procent 2025, ligger under rikets.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982)

Essunga hamnar under riket i andelen med utländsk bakgrund, med 11,4 procent av invånarna (2025).

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Essunga

Västra Götalands län · kommunalskatt 33,05 % · befolkning -3,4 % sedan 2002

Öppna Essunga på kartanSkapa kommunrapportJämför Essunga med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Essunga?

5 559 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +66 invånare

14-årstrend: +1 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Essunga?

47,2 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Essunga (nyckeltal)

11,4 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,6 pe

Riket: 27,7 % (−16,3 pe)

14-årstrend: +3,6 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Essunga?

33,05 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−0,25 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,57 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Essunga?

2,1 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,1 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,6 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: +0,1 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Essunga?

326 100 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +93 700 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−19 316 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +40 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Essunga?

90

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 229 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −52

Riket: 216 (−126)

8-årstrend: -37 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Essunga.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

5 559personer
14-årstrend: +1 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

21,6%
+0,9 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: +0,0 pe
186/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

326 100kr
−19 316 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +40 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,1%
−1,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: +0,1 pe ↑
231/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

72,2%
−11,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
11-årstrend: −17,8 pe
delad 265/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

9,5%
−5,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: −6,4 pe ↓
234/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,7år
−1,4 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +1 %
240/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

701,5/100k
−365,3 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
8-årstrend: +24 % ↑
218/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Essunga9,5 %
Sverige15,1 %

Essunga ligger under Sverige med 5,6 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 234 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Essunga701,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Essunga ligger under Sverige med 365,3 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 218 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Essunga72,2 %
Sverige83,5 %

Essunga ligger under Sverige med 11,3 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 265 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorEssungaGrästorpVaraVårgårdaTjörnSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,1 %1,8 %2,2 %2,3 %1,7 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090121,6 %22,0 %21,8 %21,6 %21,7 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542472,2 %84,4 %85,9 %71,1 %86,3 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079079,5 %8,1 %15,7 %16,1 %17,6 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Essunga på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Färgelanda

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,1 %
    Andel 65–79 år
    20,1 %
    Andel 80+ år
    7,6 %
    Folkmängd
    6 288
    Invånare per km²
    11
  2. 2. Grästorp

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,5 %
    Andel 65–79 år
    19,7 %
    Andel 80+ år
    8,0 %
    Folkmängd
    5 602
    Invånare per km²
    21
  3. 3. Boxholm

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    20,9 %
    Andel 65–79 år
    19,5 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    5 451
    Invånare per km²
    10
  4. 4. Vingåker

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    21,1 %
    Andel 65–79 år
    20,5 %
    Andel 80+ år
    8,2 %
    Folkmängd
    8 666
    Invånare per km²
    23
  5. 5. Svenljunga

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    22,1 %
    Andel 65–79 år
    19,3 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    10 616
    Invånare per km²
    11
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Essunga

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
17 964 kr/inv
Äldreomsorg
15 629 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
11 530 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 993 kr/inv
Gymnasieskola
5 077 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 412 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 090 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 121 kr/inv
Politisk verksamhet
1 659 kr/inv
Kulturverksamhet
766 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Essunga. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Essunga?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 5 560 personer → 2025: 5 559 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 21,6 % → 2026: 21,6 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 308 600 kr → 2024: 326 100 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,7 % → 2025: 2,1 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Essunga →

Hur många bor i Essunga?

Essunga hade 5 559 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 198 personer. Den största tätorten, Nossebro, hade 1 931 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

5 559
14-årstrend: +1 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−3,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Essunga — hela fördjupningen →

Hur har Essunga förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Essunga

2011–2025 · invånare

5 559invånare (2025)

14-årstrend: +1 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Essunga 2011–2025, från 5 493 invånare till 5 559 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Essunga, 2011–2025
Årinvånare
20255 559
20245 560
20235 656
20225 717
20215 698
20205 687
20195 654
20185 671
20175 647
20165 620
20155 590
20145 538
20135 494
20125 502
20115 493

Andel med utländsk bakgrund i Essunga

2002–2025 · procent av befolkningen

11,4% (2025)

23-årstrend: +5,7 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Essunga 2002–2025, från 5,7 % till 11,4 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Essunga, 2002–2025
År%
202511,4
202411,5
202311,4
202211,9
202111,8
202011,8
201911,6
201810,9
201710,0
20169,9
20159,4
20149,1
20138,6
20128,3
20117,8
20107,7
20097,5
20086,7
20076,3
20066,4
20055,8
20045,9
20035,9
20025,7

Jämför Essunga med en annan kommun →

Ålder och kön i Essunga

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
918
16,4 %
Arbetsför ålder 15–64
3 143
56,3 %
65 år och äldre
1 521
27,2 %
80 år och äldre
412
7,4 %
Kvinnor
2 755
49,4 %

Befolkningspyramid

Essunga, 2025 · femårsklasser

Män 2 827Kvinnor 2 755Medianålder 47,2 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Essunga, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4131118
5-9157167
10-14175170
15-19156164
20-2412191
25-29117106
30-34144148
35-39185192
40-44148166
45-49157153
50-54190153
55-59172178
60-64213189
65-69174165
70-74194187
75-79202187
80-84120112
85-894059
90-942840
95-9937
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 918, 15–64 år: 3 143, 65+ år: 1 521.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Essunga

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
2 639
Personer per hushåll
2,10
Ensamhushåll
40,1 %
1 059
Hushåll med barn 0–24 år
26,3 %
695

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
85,18 %2022: 84,85 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
3 690
Blanka röster
52
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
48,27 %+1,515
20,05 %−0,86
16,88 %+0,55
5,28 %−1,62
3,41 %+1,31
3,14 %−0,81
2,20 %−0,31
Övriga partier (4)0,76 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
87,04 %(2022: 87,42 %)
Röstberättigade
4 268
Giltiga röster
3 674
Ogiltiga (varav blanka)
41 (40)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Essunga kommun
PartiAndel± 2022
27,30 %−2,6
23,16 %−3,8
22,21 %+2,0
7,27 %+1,3
6,89 %−1,3
4,16 %+0,6
4,00 %+2,1
3,46 %+1,0
0,60 %–
Övriga partier (9)0,95 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Essunga 2,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,6 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    2,1%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,9 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    2,3%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+3,2 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    10,1%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Essunga.

Skattesats till kommun (%)
Essunga 21,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−0,1 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    21,6%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−28 364 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    264 913kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−0,5 pe) · Västra Götalands län 42,3 %
    39,9%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Essunga.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Essunga 72,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (−9,0 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    72,2%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−9,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    210,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+12,0 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    81,3%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Essunga.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Essunga 9,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−4,0 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    9,5%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−10 135 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    11 569kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−34,2 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    137,4per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Essunga.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Essunga 83,7 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,0 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    83,7år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−1,9 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    79,5år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+6,5 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    32,8dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Essunga.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Essunga 8 651,9 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−1 205,0 /100k) · Västra Götalands län 9 105,4 /100k
    8 651,9/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−184,4 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    701,5/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−159,8 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    1 259,1/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Essunga.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Essunga 2,0 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,2 uppdrag/politiker) · Västra Götalands län 1,8 uppdrag/politiker
    2,0uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−137,2 inv/politiker) · Västra Götalands län 222,9 inv/politiker
    84,2inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,0 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,5%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Essunga.

Utforska Essunga vidare

Mer om kommunerna nära Essunga

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Essunga

›Hur många bor i Essunga?

2025 hade Essunga kommun 5 559 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 1 931 i huvudtätorten Nossebro (2023).

›Hur har befolkningen i Essunga förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 198 personer (-3,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Essunga i?

Essunga kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Essunga?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Essunga 33,05 % (kommun 21,57 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 100 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Essunga?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 17 964 kr per invånare; Äldreomsorg: 15 629 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 11 530 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Essunga?

I Essunga var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1445.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Essunga?

I Essunga var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 72,2 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1445.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Essunga?

I Essunga var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 651,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1445.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 11,4 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Essunga kommun: befolkning 2025 – 5 559 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/essunga
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Essunga kommun: befolkning 2025 – 5 559 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/essunga
APA 7
Essunga kommun: befolkning 2025 – 5 559 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/essunga Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Essunga kommun: befolkning 2025 – 5 559 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/essunga (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_essunga,
  title        = {Essunga kommun: befolkning 2025 – 5 559 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/essunga}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/essunga
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt