Invånare 65 år och äldre utgör 33,8 procent av lysekilsborna (2025), bland Sveriges 15 högsta. Invånarna under 20 år är 18,8 procent (2025), i gruppen med de 40 lägsta i landet.
Källa: SCB via Kolada (N01812, N01813, N01994) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01812, N01813, N01994)
Lysekils folkmängd har minskat med 668 sedan 2015, till 13 796 vid årsslutet 2025. Lysekil tappade invånare 2025 genom ett födelseunderskott på 71 och ett flyttnetto på minus 42.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Lysekil hade färre anmälda brott per invånare än riket 2025, 7 920 anmälda brott på varje 100 000 invånare. Minskningen sedan 2015 är 23,8 procent.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Utan arbete var 2,0 procent av lysekilsborna (2025), en lägre arbetslöshet än i Sverige som helhet. Eftergymnasialt utbildade är 36,8 procent av lysekilsborna 25–64 år (2025), en andel under rikets.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Lysekilsbornas andel med utländsk bakgrund understiger rikets och var 17,1 procent år 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,46 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Lysekil?
2,0 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 097.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Lysekil?
188
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 92 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Lysekil10,8 %
Sverige15,1 %
Lysekil ligger under Sverige med 4,3 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 201 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Lysekil823,0 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Lysekil ligger under Sverige med 243,8 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 167 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Lysekil76,7 %
Sverige83,5 %
Lysekil ligger under Sverige med 6,8 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 224 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Lysekil
Sotenäs
Orust
Uddevalla
Dals-Ed
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,0 %
1,8 %
1,9 %
2,8 %
1,7 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,5 %
22,0 %
22,2 %
22,2 %
23,2 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
76,7 %
82,2 %
89,1 %
84,8 %
73,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Lysekil på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
20 759 kr/inv
Grundskola F–9
13 558 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
10 156 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
6 841 kr/inv
Gymnasieskola
6 511 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 733 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 580 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 658 kr/inv
Kulturverksamhet
1 098 kr/inv
Politisk verksamhet
1 088 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Lysekil. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Lysekil?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 13 907 personer → 2025: 13 796 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
Lysekil hade 13 796 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 005 personer. Den största tätorten, Lysekil, hade 7 340 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Lysekil
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Lysekils kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
29,66 %
−3,8
2 824
Sverigedemokraterna
20,84 %
−4,4
1 984
Moderaterna
18,59 %
+2,3
1 770
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
6,48 %
+2,1
617
Kristdemokraterna
6,00 %
+0,8
571
Vänsterpartiet
5,70 %
+0,7
543
Miljöpartiet de gröna
5,70 %
+1,3
543
Centerpartiet
5,64 %
+1,1
537
AFSAlternativ för Sverige
0,56 %
+0,1
53
Övriga partier (12)
0,84 %
–
80
Summa giltiga röster
100 %
9 522
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Lysekils kommun 13 796 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 7 340 i huvudtätorten Lysekil (2023).
›Hur har befolkningen i Lysekil förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 005 personer (-6,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Lysekil i?
Lysekils kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).
›Vilken kommunalskatt har Lysekil?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Lysekil 33,94 % (kommun 22,46 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 197 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Lysekil?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 20 759 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 558 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 10 156 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Lysekil?
I Lysekil var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,0 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1484.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Lysekil?
I Lysekil var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 76,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1484.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Lysekil?
I Lysekil var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 919,7 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1484.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)