Valdemarsviks skolor nådde läsåret 2025/26 en behörighet till yrkesprogram bland de 15 lägsta i riket, med 70,0 procent. Invånarna 65 år och äldre utgör 33,5 procent (2025), bland landets 15 högsta.
Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB via Kolada (N01812, N01813) 2025; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15424) och SCB via Kolada (N01812, N01813)
Folkmängden, 7 526 i slutet av 2025, är 1 över bottenåret 2024. Flyttnettot blev plus 30 under 2025.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2024–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)
Valdemarsvik hade 2025 färre anmälda brott per invånare än riket. Antalet anmälda brott per invånare är 49,1 procent högre än 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Medianinkomsten i Valdemarsvik är den lägsta i Östergötlands län, 305 300 kronor år 2024. Andelen arbetslösa, 3,0 procent år 2025, motsvarar ungefär rikets.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Av valdemarsviksborna hade 12,8 procent år 2025 utländsk bakgrund, klart lägre än i riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,48 % + regionskatt 11,55 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Valdemarsvik?
3,0 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 711.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Valdemarsvik?
93
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 226 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Valdemarsvik624,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Valdemarsvik ligger under Sverige med 442,3 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 246 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Valdemarsvik11,1 %
Sverige15,1 %
Valdemarsvik ligger under Sverige med 4,0 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 195 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Valdemarsvik70,0 %
Sverige83,5 %
Valdemarsvik ligger under Sverige med 13,5 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 278 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Valdemarsvik
Söderköping
Åtvidaberg
Västervik
Boxholm
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,0 %
2,1 %
2,1 %
2,2 %
2,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,5 %
22,0 %
22,4 %
21,2 %
21,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
70,0 %
81,5 %
79,3 %
77,0 %
88,1 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Valdemarsvik på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
19 590 kr/inv
Grundskola F–9
13 302 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 819 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 127 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 594 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 621 kr/inv
Gymnasieskola
4 491 kr/inv
Kulturverksamhet
957 kr/inv
Politisk verksamhet
860 kr/inv
Fritidsverksamhet
836 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Valdemarsvik. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Valdemarsvik?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 7 525 personer → 2025: 7 526 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
Valdemarsvik hade 7 526 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 704 personer. Den största tätorten, Valdemarsvik, hade 2 655 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Valdemarsvik, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Valdemarsvik
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Valdemarsviks kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
26,71 %
−3,1
1 366
Sverigedemokraterna
26,35 %
−2,8
1 348
Moderaterna
18,30 %
+1,2
936
Kristdemokraterna
8,04 %
+0,7
411
Centerpartiet
6,94 %
+0,5
355
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,79 %
+2,1
245
Vänsterpartiet
4,75 %
+0,6
243
Miljöpartiet de gröna
2,50 %
+0,5
128
ÖrPÖrebropartiet
0,59 %
–
30
Övriga partier (9)
1,04 %
–
53
Summa giltiga röster
100 %
5 115
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Valdemarsviks kommun 7 526 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 655 i huvudtätorten Valdemarsvik (2023).
›Hur har befolkningen i Valdemarsvik förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 704 personer (-8,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Valdemarsvik i?
Valdemarsviks kommun ligger i Östergötlands län (länskod 05).
›Vilken kommunalskatt har Valdemarsvik?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Valdemarsvik 34,03 % (kommun 22,48 % + region 11,55 %). Det motsvarar plats 208 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Valdemarsvik?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 19 590 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 302 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 819 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Valdemarsvik?
I Valdemarsvik var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,0 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0563.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Valdemarsvik?
I Valdemarsvik var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 70,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0563.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Valdemarsvik?
I Valdemarsvik var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 447,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0563.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)