Arbetslösa är 1,8 procent av ydreborna 18–65 år (2025), inom gruppen med rikets 20 lägsta.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)
Ydres folkmängd var 3 619 i december 2025, 7 fler än bottenåret 2012. Fler dog än föddes under 2025, medan flyttnettot blev plus 12.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2012–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)
Ydre har ett antal anmälda brott per invånare bland landets 15 lägsta, motsvarande 5 742 per 100 000 invånare 2025. Antalet anmälda brott per invånare har stigit 16,7 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,55 % + regionskatt 11,55 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Ydre?
1,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 208.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 287 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Ydre414,1 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Ydre ligger under Sverige med 652,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 277 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Ydre12,1 %
Sverige15,1 %
Ydre ligger under Sverige med 3,0 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 168 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Ydre
Eksjö
Kinda
Aneby
Vadstena
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
1,8 %
2,3 %
1,8 %
2,2 %
2,0 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,6 %
22,3 %
21,5 %
22,1 %
22,8 %
20,7 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
12,1 %
10,7 %
15,5 %
14,5 %
5,2 %
15,1 %
Medellivslängd kvinnor, år2025 · SCB via Kolada N00925
Mest lika Ydre på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
22 248 kr/inv
Grundskola F–9
15 301 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 129 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
7 195 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 227 kr/inv
Gymnasieskola
4 872 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
4 531 kr/inv
Kulturverksamhet
1 950 kr/inv
Politisk verksamhet
1 944 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 261 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Ydre. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Ydre?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 3 626 personer → 2025: 3 619 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,6 % → 2026: 22,6 %(oförändrat)
Ydre hade 3 619 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 385 personer. Den största tätorten, Österbymo, hade 862 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Ydre
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Ydre kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
21,90 %
−4,0
561
Sverigedemokraterna
21,66 %
−2,9
555
Moderaterna
18,03 %
+1,9
462
Centerpartiet
12,57 %
+1,3
322
Kristdemokraterna
11,20 %
+0,4
287
Miljöpartiet de gröna
5,19 %
+1,2
133
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,18 %
+0,9
107
Vänsterpartiet
3,47 %
+0,6
89
ÖrPÖrebropartiet
0,59 %
–
15
Övriga partier (7)
1,21 %
–
31
Summa giltiga röster
100 %
2 562
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Ydre kommun 3 619 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 862 i huvudtätorten Österbymo (2023).
›Hur har befolkningen i Ydre förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 385 personer (-9,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Ydre i?
Ydre kommun ligger i Östergötlands län (länskod 05).
›Vilken kommunalskatt har Ydre?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Ydre 34,10 % (kommun 22,55 % + region 11,55 %). Det motsvarar plats 216 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Ydre?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 248 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 301 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 129 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Ydre?
I Ydre var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0512.2025.
›Hur mycket brott anmäls i Ydre?
I Ydre var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 5 741,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0512.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)