Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Hjo kommun – fakta och statistik

I Hjo kommun bor 9 322 personer (2025).

Hjos arbetslöshet var 1,7 procent år 2025, en av de 15 lägsta i Sverige. Av hjoborna hade 10,8 procent utländsk bakgrund år 2025, bland kommunernas 30 lägsta.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB (BE0101Q2) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB (BE0101Q2)

Folkmängden var 9 322 år 2025, 28 färre än toppåret 2024. Antalet döda var 32 högre än antalet födda under 2025. Invånare 65 år och äldre är 27,7 procent av hjoborna (2025), en större andel än i riket.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2024–2025; SCB via Kolada (N01804, N01812, N01813, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)

Hjo ligger under rikets antal anmälda brott per invånare, 7 401 anmälda brott per 100 000 invånare 2025. Antalet anmälda brott per invånare är högre än 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Hjo

Av hjoborna 25–64 år har 38,6 procent en utbildning efter gymnasiet (2025), en andel under rikets.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025

Andelen hjobor med utländsk bakgrund har ökat 1,8 procentenheter sedan 2015.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Hjo

På Hjos skolor fick 86,0 procent av avgångseleverna yrkesbehörighet läsåret 2025/26, något högre än i riket.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västra Götalands län · kommunalskatt 33,48 % · befolkning +5,4 % sedan 2002

Öppna Hjo på kartanSkapa kommunrapportJämför Hjo med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Hjo?

9 322 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +532 invånare

14-årstrend: +6 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Hjo?

46,8 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Hjo (nyckeltal)

10,8 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,5 pe

Riket: 27,7 % (−16,9 pe)

14-årstrend: +3,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Hjo?

33,48 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,18 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,00 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Hjo?

1,7 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,8 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,9 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: −0,8 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Hjo?

340 600 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +102 500 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−4 816 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +43 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Hjo?

193

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 86 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: +72

Riket: 216 (−23)

8-årstrend: +60 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Hjo.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

9 322personer
14-årstrend: +6 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,0%
+1,3 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: +0,4 pe ↑
delad 133/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

340 600kr
−4 816 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +43 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

1,7%
−1,4 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: −0,8 pe ↓
279/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

86,0%
+2,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
12-årstrend: −4,8 pe
delad 73/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

8,2%
−6,9 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: +0,9 pe ↑
258/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,3år
+0,3 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +2 %
delad 80/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

471,3/100k
−595,5 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
8-årstrend: -7 % ↓
269/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Hjo471,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Hjo ligger under Sverige med 595,5 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 269 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Hjo8,2 %
Sverige15,1 %

Hjo ligger under Sverige med 6,9 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 258 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Hjo86,0 %
Sverige83,5 %

Hjo ligger över Sverige med 2,5 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 73 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorHjoTidaholmTibroÖdeshögKarlsborgSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039371,7 %1,8 %2,6 %2,2 %1,6 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,0 %22,1 %21,7 %22,4 %21,3 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542486,0 %92,9 %78,9 %75,5 %86,6 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079078,2 %6,6 %13,7 %13,3 %3,9 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Hjo på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Grums

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    20,8 %
    Andel 65–79 år
    18,8 %
    Andel 80+ år
    8,7 %
    Folkmängd
    8 854
    Invånare per km²
    23
  2. 2. Åtvidaberg

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,8 %
    Andel 65–79 år
    18,4 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    11 490
    Invånare per km²
    17
  3. 3. Säter

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    22,2 %
    Andel 65–79 år
    19,7 %
    Andel 80+ år
    8,2 %
    Folkmängd
    11 222
    Invånare per km²
    20
  4. 4. Tomelilla

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    21,3 %
    Andel 65–79 år
    19,4 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    13 669
    Invånare per km²
    34
  5. 5. Munkedal

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,8 %
    Andel 65–79 år
    17,9 %
    Andel 80+ år
    8,5 %
    Folkmängd
    10 272
    Invånare per km²
    16
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Hjo

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
18 726 kr/inv
Grundskola F–9
16 875 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 287 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 479 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 975 kr/inv
Gymnasieskola
4 873 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 674 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 598 kr/inv
Kulturverksamhet
1 160 kr/inv
Politisk verksamhet
823 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Hjo. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Hjo?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 9 350 personer → 2025: 9 322 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22 % → 2026: 22 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 327 100 kr → 2024: 340 600 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,6 % → 2025: 1,7 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Hjo →

Hur många bor i Hjo?

Hjo hade 9 322 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 477 personer. Den största tätorten, Hjo, hade 6 427 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

9 322
14-årstrend: +6 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+5,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Hjo — hela fördjupningen →

Hur har Hjo förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Hjo

2011–2025 · invånare

9 322invånare (2025)

14-årstrend: +6 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Hjo 2011–2025, från 8 790 invånare till 9 322 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Hjo, 2011–2025
Årinvånare
20259 322
20249 350
20239 258
20229 243
20219 233
20209 229
20199 210
20189 176
20179 093
20169 048
20158 983
20148 885
20138 805
20128 832
20118 790

Andel med utländsk bakgrund i Hjo

2002–2025 · procent av befolkningen

10,8% (2025)

23-årstrend: +5,2 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Hjo 2002–2025, från 5,6 % till 10,8 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Hjo, 2002–2025
År%
202510,8
202410,8
202310,8
202210,6
202110,5
202010,3
201910,3
201810,1
20179,8
20169,4
20159,1
20148,0
20137,8
20127,7
20117,3
20107,1
20097,1
20086,7
20076,4
20066,2
20056,2
20045,7
20035,8
20025,6

Jämför Hjo med en annan kommun →

Ålder och kön i Hjo

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 511
16,2 %
Arbetsför ålder 15–64
5 227
56,2 %
65 år och äldre
2 568
27,6 %
80 år och äldre
802
8,6 %
Kvinnor
4 638
49,8 %

Befolkningspyramid

Hjo, 2025 · femårsklasser

Män 4 668Kvinnor 4 638Medianålder 46,8 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Hjo, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4237209
5-9252276
10-14276261
15-19275233
20-24230182
25-29182169
30-34290278
35-39291294
40-44269268
45-49249243
50-54282273
55-59307324
60-64310278
65-69245297
70-74310312
75-79314288
80-84213254
85-89104107
90-942870
95-99418
100+04

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 511, 15–64 år: 5 227, 65+ år: 2 568.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Hjo

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
4 490
Personer per hushåll
2,07
Ensamhushåll
40,9 %
1 838
Hushåll med barn 0–24 år
25,8 %
1 159

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,14 %2022: 85,61 %
Mandat totalt
33
Giltiga röster
6 330
Blanka röster
90
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
34,44 %−2,511
24,41 %−0,18
14,34 %−1,05
7,50 %+6,63
7,16 %+0,72
6,07 %−0,72
4,83 %+0,12
Övriga partier (4)1,25 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
88,15 %(2022: 87,69 %)
Röstberättigade
7 306
Giltiga röster
6 369
Ogiltiga (varav blanka)
71 (69)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Hjo kommun
PartiAndel± 2022
26,24 %−3,3
20,49 %+1,8
20,49 %−2,1
9,64 %+0,2
6,42 %−0,2
5,54 %+1,1
5,04 %+1,6
4,40 %+0,4
0,77 %–
Övriga partier (7)0,97 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Hjo 1,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,9 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    1,7%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,0 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    2,2%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−1,3 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    5,6%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Hjo.

Skattesats till kommun (%)
Hjo 22,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,3 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    22,0%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−10 721 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    282 557kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−0,2 pe) · Västra Götalands län 42,3 %
    40,3%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Hjo.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Hjo 86,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+4,8 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    86,0%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+8,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    228,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+1,2 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    70,5%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Hjo.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Hjo 8,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−5,3 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    8,2%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−2 530 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    19 174kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−7,7 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    163,9per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Hjo.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Hjo 85,3 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,6 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    85,3år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+2,2 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    83,5år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+1,1 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    27,4dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Hjo.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Hjo 7 401,5 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 455,4 /100k) · Västra Götalands län 9 105,4 /100k
    7 401,5/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−414,6 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    471,3/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−444,2 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    974,7/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Hjo.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Hjo 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Västra Götalands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−85,9 inv/politiker) · Västra Götalands län 222,9 inv/politiker
    135,5inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,1 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,4%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Hjo.

Utforska Hjo vidare

Mer om kommunerna nära Hjo

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Hjo

›Hur många bor i Hjo?

2025 hade Hjo kommun 9 322 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 6 427 i huvudtätorten Hjo (2023).

›Hur har befolkningen i Hjo förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 477 personer (+5,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Hjo i?

Hjo kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Hjo?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Hjo 33,48 % (kommun 22,00 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 137 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Hjo?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 726 kr per invånare; Grundskola F–9: 16 875 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 287 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Hjo?

I Hjo var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,7 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1497.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Hjo?

I Hjo var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 86,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1497.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Hjo?

I Hjo var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 401,5 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1497.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 10,8 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Hjo kommun: befolkning 2025 – 9 322 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/hjo
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Hjo kommun: befolkning 2025 – 9 322 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/hjo
APA 7
Hjo kommun: befolkning 2025 – 9 322 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/hjo Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Hjo kommun: befolkning 2025 – 9 322 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/hjo (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_hjo,
  title        = {Hjo kommun: befolkning 2025 – 9 322 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/hjo}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/hjo
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt