Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Grums kommun – fakta och statistik

I Grums kommun bor 8 854 personer (2025).

Kommunalskatten i Grums, 34,78 procent år 2026, är på listan över landets 40 högsta.

Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101)

Befolkningen har minskat med 91 sedan 2015 och är nu den lägsta i serien, 8 854 (2025). Fler flyttade från Grums än dit under 2025, 85 personer netto. Dessutom var födelsenettot minus 63.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Grumsbornas andel med utländsk bakgrund ligger under nivån i riket och var 14,2 procent år 2025.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Grums

Inpendlingen är näst högst i Värmlands län: av personerna som jobbar i Grums är 41,3 procent bosatta på andra orter (2024). Andelen grumsbor 25–64 år med eftergymnasial utbildning, 28,4 procent (2025), ligger klart under rikets.

Källa: SCB via Kolada (N02276, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)

I Grums anmäldes 7 369 brott på 100 000 invånare 2025, klart lägre än rikets. Nedgången sedan 2015 är 31,0 procent, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Grums

Värmlands län · kommunalskatt 34,78 % · befolkning -4,9 % sedan 2002

Öppna Grums på kartanSkapa kommunrapportJämför Grums med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Grums?

8 854 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −163 invånare

14-årstrend: -2 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Grums?

47,8 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Grums (nyckeltal)

14,2 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4,7 pe

Riket: 27,7 % (−13,5 pe)

14-årstrend: +4,7 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Grums?

34,78 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+1,48 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,50 % + regionskatt 12,28 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Grums?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,9 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,1 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,5 %

11-årstrend: −0,9 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Grums?

322 500 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +91 000 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−22 916 kr)

Länssnitt (ovägt): 331 450 kr

11-årstrend: +39 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Grums?

146

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 154 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −109

Riket: 216 (−70)

8-årstrend: -43 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Grums.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

8 854personer
14-årstrend: -2 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,5%
+1,8 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,1 %
12-årstrend: +0,0 pe
delad 57/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

322 500kr
−22 916 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 331 450 kr
11-årstrend: +39 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,5 %
11-årstrend: −0,9 pe ↓
132/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

81,2%
−2,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 77,4 %
12-årstrend: −1,5 pe
delad 153/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

12,1%
−3,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 11,8 %
11-årstrend: +2,2 pe ↑
167/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,3år
−1,8 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,2 år
11-årstrend: +1 %
266/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

1 041,6/100k
−25,3 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 854,9 /100k
8-årstrend: +3 % ↑
83/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, C, KD, SD (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Grums12,1 %
Sverige15,1 %

Grums ligger under Sverige med 3,0 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 167 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Grums81,2 %
Sverige83,5 %

Grums ligger under Sverige med 2,3 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 153 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorGrumsKilSäffleHammaröSunneSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %2,6 %3,4 %1,9 %2,0 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,5 %22,4 %21,5 %22,8 %21,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542481,2 %89,4 %66,7 %90,4 %76,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790712,1 %9,0 %16,4 %9,0 %12,5 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Grums på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Hjo

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    21,6 %
    Andel 65–79 år
    19,1 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    9 322
    Invånare per km²
    31
  2. 2. Mönsterås

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,7 %
    Andel 65–79 år
    19,5 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    12 978
    Invånare per km²
    22
  3. 3. Mellerud

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    20,9 %
    Andel 65–79 år
    20,1 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    9 038
    Invånare per km²
    18
  4. 4. Åtvidaberg

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    21,8 %
    Andel 65–79 år
    18,4 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    11 490
    Invånare per km²
    17
  5. 5. Munkedal

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    21,8 %
    Andel 65–79 år
    17,9 %
    Andel 80+ år
    8,5 %
    Folkmängd
    10 272
    Invånare per km²
    16
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Grums

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
18 450 kr/inv
Grundskola F–9
14 803 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
8 626 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 469 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 251 kr/inv
Gymnasieskola
5 545 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 993 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 980 kr/inv
Politisk verksamhet
922 kr/inv
Kulturverksamhet
759 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Grums. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Grums?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 9 004 personer → 2025: 8 854 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 312 500 kr → 2024: 322 500 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,8 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Grums →

Hur många bor i Grums?

Grums hade 8 854 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 458 personer. Den största tätorten, Grums, hade 4 975 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

8 854
14-årstrend: -2 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−4,9%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Grums — hela fördjupningen →

Hur har Grums förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Grums

2011–2025 · invånare

8 854invånare (2025)

14-årstrend: -2 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Grums 2011–2025, från 9 017 invånare till 8 854 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Grums, 2011–2025
Årinvånare
20258 854
20249 004
20239 057
20229 105
20219 091
20209 043
20199 047
20189 016
20179 011
20169 063
20158 945
20148 958
20138 925
20128 939
20119 017

Andel med utländsk bakgrund i Grums

2002–2025 · procent av befolkningen

14,2% (2025)

23-årstrend: +6,1 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Grums 2002–2025, från 8,1 % till 14,2 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Grums, 2002–2025
År%
202514,2
202414,7
202314,4
202214,1
202113,8
202013,9
201913,5
201813,0
201713,0
201612,8
201511,4
201411,0
201310,2
20129,8
20119,5
20109,8
20099,3
20089,1
20078,8
20068,8
20058,8
20048,5
20038,3
20028,1

Jämför Grums med en annan kommun →

Ålder och kön i Grums

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 379
15,6 %
Arbetsför ålder 15–64
5 041
56,9 %
65 år och äldre
2 439
27,5 %
80 år och äldre
770
8,7 %
Kvinnor
4 303
48,6 %

Befolkningspyramid

Grums, 2025 · femårsklasser

Män 4 556Kvinnor 4 303Medianålder 47,8 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Grums, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4211178
5-9243225
10-14261261
15-19234232
20-24175146
25-29194166
30-34290277
35-39354274
40-44248225
45-49224203
50-54272260
55-59317316
60-64352282
65-69269268
70-74278280
75-79293281
80-84189225
85-89109128
90-943454
95-99619
100+33

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 379, 15–64 år: 5 041, 65+ år: 2 439.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Grums

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
4 407
Personer per hushåll
2,00
Ensamhushåll
43,1 %
1 899
Hushåll med barn 0–24 år
24,1 %
1 063

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,39 %2022: 80,84 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
5 653
Blanka röster
124
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
41,18 %−5,313
22,50 %+3,47
21,16 %+2,46
5,52 %−1,22
4,25 %+0,51
2,37 %+0,31
2,23 %+0,71
Övriga partier (5)0,80 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,81 %(2022: 84,13 %)
Röstberättigade
6 927
Giltiga röster
5 661
Ogiltiga (varav blanka)
75 (71)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Grums kommun
PartiAndel± 2022
33,53 %−4,4
26,55 %−2,9
16,78 %+2,5
6,47 %+2,1
4,40 %+0,1
4,27 %−0,8
3,32 %+1,5
2,42 %+0,6
1,01 %–
Övriga partier (9)1,25 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Grums 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,1 pe) · Värmlands län 2,5 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+0,1 pe) · Värmlands län 2,9 %
    3,3%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+3,0 pe) · Värmlands län 8,1 %
    9,9%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Grums.

Skattesats till kommun (%)
Grums 22,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,8 pe) · Värmlands län 22,1 %
    22,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−21 629 kr/inv) · Värmlands län 268 335 kr/inv
    271 648kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−16,5 pe) · Värmlands län 37,1 %
    24,0%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Grums.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Grums 81,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+0,0 pe) · Värmlands län 77,4 %
    81,2%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−4,5 poäng) · Värmlands län 210,5 poäng
    215,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−3,0 pe) · Värmlands län 70,3 %
    66,3%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Grums.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Grums 12,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−1,4 pe) · Värmlands län 11,8 %
    12,1%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−10 518 kr/kvm) · Värmlands län 14 131 kr/kvm
    11 186kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+0,3 per 1000 inv) · Värmlands län 169,7 per 1000 inv
    171,9per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Grums.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Grums 83,3 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,4 år) · Värmlands län 84,2 år
    83,3år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−0,5 år) · Värmlands län 80,6 år
    80,9år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+7,8 dagar) · Värmlands län 32,1 dagar
    34,1dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Grums.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Grums 7 369,2 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 487,6 /100k) · Värmlands län 7 648,9 /100k
    7 369,2/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+155,7 /100k) · Värmlands län 854,9 /100k
    1 041,6/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−433,4 /100k) · Värmlands län 975,3 /100k
    985,6/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Grums.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Grums 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Värmlands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−73,8 inv/politiker) · Värmlands län 155,5 inv/politiker
    147,6inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,5 pe) · Värmlands län 0,9 %
    0,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Grums.

Utforska Grums vidare

Mer om kommunerna nära Grums

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Grums

›Hur många bor i Grums?

2025 hade Grums kommun 8 854 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 4 975 i huvudtätorten Grums (2023).

›Hur har befolkningen i Grums förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 458 personer (-4,9 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Grums i?

Grums kommun ligger i Värmlands län (länskod 17).

›Vilken kommunalskatt har Grums?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Grums 34,78 % (kommun 22,50 % + region 12,28 %). Det motsvarar plats 268 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Grums?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 450 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 803 kr per invånare; Individ- och familjeomsorg: 8 626 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Grums?

I Grums var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1764.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Grums?

I Grums var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 81,2 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1764.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Grums?

I Grums var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 369,2 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1764.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 14,2 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Grums kommun: befolkning 2025 – 8 854 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/grums
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Grums kommun: befolkning 2025 – 8 854 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/grums
APA 7
Grums kommun: befolkning 2025 – 8 854 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/grums Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Grums kommun: befolkning 2025 – 8 854 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/grums (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_grums,
  title        = {Grums kommun: befolkning 2025 – 8 854 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/grums}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/grums
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt