Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Melleruds kommun – fakta och statistik

I Melleruds kommun bor 9 038 personer (2025).

Melleruds skolor hade läsåret 2025/26 en något högre andel yrkesbehöriga niondeklassare än riket: 88,2 procent. Medianinkomsten, 308 700 kronor (2024), är inom gruppen med rikets 40 lägsta.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Kommunen har förlorat 131 invånare sedan 2015 och hade 9 038 år 2025. Mellerud fick ett flyttöverskott på 11 under 2025, men antalet döda översteg antalet födda med 26.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Det näst högsta antalet anmälda brott per invånare i Västra Götalands län 2025 fanns i Mellerud, i linje med rikets: 13 201 anmälda brott på varje 100 000 invånare. Siffran har ökat 42,4 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Mellerud

Melleruds arbetslöshet, 2,4 procent år 2025, är under riksnivån. Andelen eftergymnasialt utbildade bland mellerudsborna 25–64 år var 30,5 procent år 2025, en lägre andel än i riket.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025

Av invånarna i Mellerud hade 21,6 procent utländsk bakgrund år 2025, under andelen i riket.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Mellerud

Västra Götalands län · kommunalskatt 34,08 % · befolkning -7,8 % sedan 2002

Öppna Mellerud på kartanSkapa kommunrapportJämför Mellerud med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Mellerud?

9 038 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −30 invånare

14-årstrend: +0 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Mellerud?

48,9 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Mellerud (nyckeltal)

21,6 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +8,2 pe

Riket: 27,7 % (−6,1 pe)

14-årstrend: +8,2 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Mellerud?

34,08 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,78 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,60 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Mellerud?

2,4 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −1,3 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,3 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: −1,3 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Mellerud?

308 700 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +99 000 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−36 716 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +47 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur många brott anmäls i Mellerud?

13 201

Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 194.

Källa: Brå — Anmälda brott kommunerna 2025.csv · Bra:anmalda-brott-kommun · observerat värde från källan

Mer om Anmälda brott per 100 000 invånare

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Mellerud?

155

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 138 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −91

Riket: 216 (−61)

8-årstrend: -37 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Mellerud.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

9 038personer
14-årstrend: +0 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,6%
+1,9 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: +0,0 pe
delad 45/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

308 700kr
−36 716 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +47 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,4%
−0,8 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: −1,3 pe ↓
182/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

88,2%
+4,7 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
12-årstrend: +5,7 pe
delad 40/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

21,3%
+6,2 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: +3,4 pe ↑
21/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

84,6år
−0,4 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +2 %
delad 150/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

762,9/100k
−304,0 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
8-årstrend: -9 % ↓
191/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Mellerud21,3 %
Sverige15,1 %

Mellerud ligger över Sverige med 6,2 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 21 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Mellerud762,9 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Mellerud ligger under Sverige med 304,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 191 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Mellerud88,2 %
Sverige83,5 %

Mellerud ligger över Sverige med 4,7 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 40 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorMellerudFärgelandaVänersborgBengtsforsGullspångSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,4 %2,5 %2,8 %2,6 %2,8 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,6 %22,9 %22,2 %22,9 %22,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542488,2 %78,3 %84,8 %80,2 %64,4 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790721,3 %9,8 %14,4 %17,4 %14,9 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Mellerud på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Åmål

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    20,4 %
    Andel 65–79 år
    20,0 %
    Andel 80+ år
    9,5 %
    Folkmängd
    11 679
    Invånare per km²
    24
  2. 2. Degerfors

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    19,8 %
    Andel 65–79 år
    20,2 %
    Andel 80+ år
    9,2 %
    Folkmängd
    9 237
    Invånare per km²
    24
  3. 3. Nora

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    21,8 %
    Andel 65–79 år
    19,7 %
    Andel 80+ år
    9,4 %
    Folkmängd
    10 603
    Invånare per km²
    17
  4. 4. Emmaboda

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    20,0 %
    Andel 65–79 år
    20,0 %
    Andel 80+ år
    9,6 %
    Folkmängd
    8 807
    Invånare per km²
    13
  5. 5. Mönsterås

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    20,7 %
    Andel 65–79 år
    19,5 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    12 978
    Invånare per km²
    22
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Mellerud

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
22 276 kr/inv
Grundskola F–9
13 999 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
10 257 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 405 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 455 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 846 kr/inv
Gymnasieskola
5 058 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 550 kr/inv
Kulturverksamhet
1 475 kr/inv
Politisk verksamhet
1 034 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Mellerud. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Mellerud?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 9 052 personer → 2025: 9 038 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,6 % → 2026: 22,6 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 294 000 kr → 2024: 308 700 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,2 % → 2025: 2,4 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Mellerud →

Hur många bor i Mellerud?

Mellerud hade 9 038 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 769 personer. Den största tätorten, Mellerud, hade 3 974 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

9 038
14-årstrend: +0 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−7,8%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Mellerud — hela fördjupningen →

Hur har Mellerud förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Mellerud

2011–2025 · invånare

9 038invånare (2025)

14-årstrend: +0 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Mellerud 2011–2025, från 9 068 invånare till 9 038 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Mellerud, 2011–2025
Årinvånare
20259 038
20249 052
20239 165
20229 263
20219 268
20209 312
20199 310
20189 354
20179 377
20169 323
20159 169
20148 936
20138 892
20128 946
20119 068

Andel med utländsk bakgrund i Mellerud

2002–2025 · procent av befolkningen

21,6% (2025)

23-årstrend: +11,9 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Mellerud 2002–2025, från 9,7 % till 21,6 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Mellerud, 2002–2025
År%
202521,6
202422,0
202322,5
202222,7
202122,2
202022,1
201922,1
201821,6
201721,0
201620,5
201518,6
201415,4
201314,0
201213,7
201113,4
201013,4
200912,8
200812,7
200712,5
200612,1
200510,9
200410,7
200310,2
20029,7

Jämför Mellerud med en annan kommun →

Ålder och kön i Mellerud

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 367
15,1 %
Arbetsför ålder 15–64
5 020
55,5 %
65 år och äldre
2 656
29,4 %
80 år och äldre
835
9,2 %
Kvinnor
4 384
48,5 %

Befolkningspyramid

Mellerud, 2025 · femårsklasser

Män 4 659Kvinnor 4 384Medianålder 48,9 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Mellerud, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4199204
5-9251208
10-14278227
15-19273225
20-24203184
25-29221179
30-34266255
35-39263258
40-44245232
45-49229220
50-54263234
55-59300301
60-64343326
65-69338303
70-74308331
75-79287254
80-84233206
85-8998148
90-945164
95-991020
100+05

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 367, 15–64 år: 5 020, 65+ år: 2 656.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Mellerud

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
4 397
Personer per hushåll
2,05
Ensamhushåll
42,6 %
1 874
Hushåll med barn 0–24 år
23,4 %
1 030

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
81,34 %2022: 79,98 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
5 867
Blanka röster
87
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
29,37 %+8,910
23,16 %−1,27
17,54 %−4,36
10,79 %−5,33
7,18 %+1,92
4,48 %+0,51
4,40 %−1,31
2,52 %+1,31
Övriga partier (5)0,56 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
84,22 %(2022: 84,43 %)
Röstberättigade
6 953
Giltiga röster
5 783
Ogiltiga (varav blanka)
73 (64)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Melleruds kommun
PartiAndel± 2022
26,61 %−5,7
23,60 %−2,4
20,44 %+3,2
8,06 %+1,3
7,31 %−0,1
5,00 %+1,6
3,79 %+1,5
3,27 %+0,6
0,71 %–
Övriga partier (9)1,21 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Mellerud 2,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,3 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    2,4%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+0,4 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    3,5%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+2,3 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    9,2%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Mellerud.

Skattesats till kommun (%)
Mellerud 22,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,9 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    22,6%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−44 394 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    248 883kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+5,3 pe) · Västra Götalands län 42,3 %
    45,8%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Mellerud.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Mellerud 88,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+7,0 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    88,2%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−4,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    215,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+4,8 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    74,1%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Mellerud.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Mellerud 21,3 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+7,8 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    21,3%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−9 676 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    12 028kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−0,4 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    171,2per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Mellerud.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Mellerud 84,6 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−0,1 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    84,6år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−1,3 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    80,1år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+5,5 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    31,8dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Mellerud.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Mellerud 13 201 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k (+3 344 /100k) · Västra Götalands län 9 105 /100k
    13 201/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−123,0 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    762,9/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+2 417,5 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    3 836,4/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Mellerud.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Mellerud 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Västra Götalands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−103,9 inv/politiker) · Västra Götalands län 222,9 inv/politiker
    117,6inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,2 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,3%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Mellerud.

Utforska Mellerud vidare

Mer om kommunerna nära Mellerud

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Mellerud

›Hur många bor i Mellerud?

2025 hade Melleruds kommun 9 038 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 3 974 i huvudtätorten Mellerud (2023).

›Hur har befolkningen i Mellerud förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 769 personer (-7,8 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Mellerud i?

Melleruds kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Mellerud?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Mellerud 34,08 % (kommun 22,60 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 215 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Mellerud?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 276 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 999 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 10 257 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Mellerud?

I Mellerud var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1461.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Mellerud?

I Mellerud var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,2 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1461.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Mellerud?

I Mellerud var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 13 201 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1461.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 21,6 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Melleruds kommun: befolkning 2025 – 9 038 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/mellerud
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Melleruds kommun: befolkning 2025 – 9 038 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/mellerud
APA 7
Melleruds kommun: befolkning 2025 – 9 038 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/mellerud Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Melleruds kommun: befolkning 2025 – 9 038 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/mellerud (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_mellerud,
  title        = {Melleruds kommun: befolkning 2025 – 9 038 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/mellerud}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/mellerud
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt