Folkmängden i Enköping, 48 804 invånare år 2025, är den näst största i Uppsala län. Sedan 2015 har folkmängden ökat med 16,5 procent, landets 17:e snabbaste tillväxt.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1)
Folkmängden har vuxit varje år sedan 2015 och är den största i SCB:s serie från 1968. Födelseöverskottet var 48 och flyttöverskottet 162 under 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Länets näst högsta antal anmälda brott per invånare hade Enköping 2025: antalet anmälda brott var 11 719 per 100 000 invånare. Räknat per invånare var det 11,2 procent färre än 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Arbetslösheten i kommunen var 2,8 procent år 2025, under nivån i riket. Av enköpingsborna 25–64 år hade 38,6 procent en eftergymnasial utbildning år 2025, vilket är under riket.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Andelen enköpingsbor med utländsk bakgrund har ökat från 16,3 procent år 2015 till 23,4 procent år 2025. Utrikes födda är 17,2 procent av enköpingsborna (2025), under riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,34 % + regionskatt 11,71 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Enköping?
2,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 5 707.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Enköping?
175
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 110 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Enköping20,3 %
Sverige15,1 %
Enköping ligger över Sverige med 5,2 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 26 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Enköping81,4 %
Sverige83,5 %
Enköping ligger under Sverige med 2,1 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 149 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Enköping
Håbo
Upplands-Bro
Strängnäs
Knivsta
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,8 %
2,4 %
4,4 %
2,7 %
2,3 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,3 %
21,6 %
19,4 %
21,7 %
20,9 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
81,4 %
87,9 %
79,5 %
86,0 %
87,0 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Enköping på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 648 kr/inv
Äldreomsorg
14 287 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 985 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 564 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 484 kr/inv
Gymnasieskola
5 115 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 384 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 600 kr/inv
Kulturverksamhet
1 063 kr/inv
Politisk verksamhet
768 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Enköping. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Enköping?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 48 591 personer → 2025: 48 804 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,3 % → 2026: 21,3 %(oförändrat)
Enköping hade 48 804 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 11 157 personer. Den största tätorten, Enköping, hade 26 353 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Enköping
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Enköpings kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,89 %
−2,0
8 029
Sverigedemokraterna
22,46 %
−2,2
6 963
Moderaterna
21,98 %
+0,3
6 815
Kristdemokraterna
7,43 %
+1,1
2 303
Vänsterpartiet
6,25 %
+2,0
1 937
Centerpartiet
6,06 %
−0,6
1 879
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,41 %
+0,8
1 368
Miljöpartiet de gröna
3,93 %
+0,6
1 219
ÖrPÖrebropartiet
0,76 %
–
237
Övriga partier (14)
0,83 %
–
257
Summa giltiga röster
100 %
31 007
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Enköpings kommun 48 804 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 26 353 i huvudtätorten Enköping (2023).
›Hur har befolkningen i Enköping förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 11 157 personer (+29,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Enköping i?
Enköpings kommun ligger i Uppsala län (länskod 03).
›Vilken kommunalskatt har Enköping?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Enköping 33,05 % (kommun 21,34 % + region 11,71 %). Det motsvarar plats 98 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Enköping?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 648 kr per invånare; Äldreomsorg: 14 287 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 985 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Enköping?
I Enköping var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0381.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Enköping?
I Enköping var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 81,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0381.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Enköping?
I Enköping var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 719 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0381.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)