Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Vindelns kommun – fakta och statistik

I Vindelns kommun bor 5 421 personer (2025).

Arbetslösheten i Vindeln var 1,7 procent (2025), i gruppen med Sveriges 10 lägsta. Kommunen är också gles, 2,0 invånare per km² år 2025, en av de 25 lägsta nivåerna i landet.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB via Kolada (N02937)

Folkmängden i Vindeln var 5 421 i slutet av 2025, 50 fler invånare än 2015. Flyttnettot var plus 37 under 2025. Det föddes 37 färre än det dog.

Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Vindelns 9 393 anmälda brott för 100 000 invånare (2025) är lägre än i riket. Antalet anmälda brott per invånare har stigit 29,4 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Vindeln

Vindelns kommunalskatt är på listan över landets 25 högsta, 35,20 procent år 2026.

Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101)

Av vindelborna har 12,9 procent en utländsk bakgrund (2025), klart under rikets nivå.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Vindeln

Niondeklassarna i Vindelns skolor hade 86,4 procent behörighet till yrkesprogram efter läsåret 2025/26, något över rikets.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västerbottens län · kommunalskatt 35,20 % · befolkning -9,0 % sedan 2002

Öppna Vindeln på kartanSkapa kommunrapportJämför Vindeln med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Vindeln?

5 421 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −13 invånare

14-årstrend: +0 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Vindeln?

46,7 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Vindeln (nyckeltal)

12,9 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +6,1 pe

Riket: 27,7 % (−14,8 pe)

14-årstrend: +6,1 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Vindeln?

35,20 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+1,90 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 23,35 % + regionskatt 11,85 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Vindeln?

1,7 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −1,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−1,0 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,4 %

11-årstrend: −1,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Vindeln?

323 200 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +92 000 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−22 216 kr)

Länssnitt (ovägt): 328 727 kr

11-årstrend: +40 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Vindeln?

111

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 204 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: +37

Riket: 216 (−105)

8-årstrend: +50 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Vindeln.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

5 421personer
14-årstrend: +0 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

23,4%
+2,7 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 23,3 %
12-årstrend: +0,3 pe ↑
delad 10/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

323 200kr
−22 216 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 328 727 kr
11-årstrend: +40 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

1,7%
−1,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,4 %
11-årstrend: −1,2 pe ↓
282/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

86,4%
+2,9 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 83,6 %
12-årstrend: −3,8 pe
delad 68/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

12,8%
−2,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 10,7 %
11-årstrend: −2,2 pe ↓
141/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,6år
−1,4 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 83,8 år
11-årstrend: +1 %
247/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

682,8/100k
−384,0 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 881,1 /100k
8-årstrend: -12 % ↓
231/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Vindeln682,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Vindeln ligger under Sverige med 384,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 231 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Vindeln12,8 %
Sverige15,1 %

Vindeln ligger under Sverige med 2,3 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 141 av 290

Skattesats till kommun (%)

Vindeln23,4 %
Sverige20,7 %

Vindeln ligger över Sverige med 2,7 procentenheter.

2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 10 av 289

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Vindeln86,4 %
Sverige83,5 %

Vindeln ligger över Sverige med 2,9 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 68 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorVindelnVännäsUmeåBjurholmNorsjöSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039371,7 %1,8 %2,0 %3,2 %2,2 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090123,4 %23,4 %22,8 %23,2 %23,4 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542486,4 %81,4 %88,5 %80,8 %86,4 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790712,8 %10,2 %7,7 %7,1 %13,5 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Vindeln på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Berg

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    20,9 %
    Andel 65–79 år
    21,2 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    7 085
    Invånare per km²
    1,2
  2. 2. Norsjö

    Närmast på: Invånare per km², Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,0 %
    Andel 65–79 år
    21,7 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    3 811
    Invånare per km²
    2,2
  3. 3. Robertsfors

    Närmast på: Folkmängd, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,5 %
    Andel 65–79 år
    21,3 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    6 595
    Invånare per km²
    5,1
  4. 4. Nordanstig

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,7 %
    Andel 65–79 år
    20,1 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    9 284
    Invånare per km²
    6,7
  5. 5. Malå

    Närmast på: Invånare per km², Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,1 %
    Andel 65–79 år
    21,4 %
    Andel 80+ år
    8,6 %
    Folkmängd
    2 902
    Invånare per km²
    1,8
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Vindeln

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
22 074 kr/inv
Grundskola F–9
16 895 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
10 161 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 892 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
7 142 kr/inv
Gymnasieskola
7 030 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 285 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 455 kr/inv
Politisk verksamhet
1 120 kr/inv
Kulturverksamhet
1 001 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Vindeln. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Vindeln?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 5 417 personer → 2025: 5 421 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 23,4 % → 2026: 23,4 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 308 300 kr → 2024: 323 200 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,5 % → 2025: 1,7 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Vindeln →

Hur många bor i Vindeln?

Vindeln hade 5 421 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 539 personer. Den största tätorten, Vindeln, hade 2 505 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

5 421
14-årstrend: +0 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−9,0%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Vindeln — hela fördjupningen →

Hur har Vindeln förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Vindeln

2011–2025 · invånare

5 421invånare (2025)

14-årstrend: +0 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Vindeln 2011–2025, från 5 434 invånare till 5 421 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Vindeln, 2011–2025
Årinvånare
20255 421
20245 417
20235 461
20225 504
20215 550
20205 485
20195 423
20185 436
20175 412
20165 413
20155 371
20145 383
20135 344
20125 359
20115 434

Andel med utländsk bakgrund i Vindeln

2002–2025 · procent av befolkningen

12,9% (2025)

23-årstrend: +9,2 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Vindeln 2002–2025, från 3,7 % till 12,9 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Vindeln, 2002–2025
År%
202512,9
202412,9
202312,8
202212,7
202113,0
202013,1
201912,8
201812,2
201711,4
201610,5
20159,3
20149,1
20137,9
20127,5
20116,8
20106,4
20096,0
20086,0
20075,1
20064,5
20054,3
20044,1
20033,8
20023,7

Jämför Vindeln med en annan kommun →

Ålder och kön i Vindeln

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
894
16,5 %
Arbetsför ålder 15–64
2 997
55,3 %
65 år och äldre
1 528
28,2 %
80 år och äldre
462
8,5 %
Kvinnor
2 640
48,7 %

Befolkningspyramid

Vindeln, 2025 · femårsklasser

Män 2 779Kvinnor 2 640Medianålder 46,7 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Vindeln, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4117124
5-9166160
10-14168159
15-19144193
20-2411496
25-2913191
30-34137137
35-39165186
40-44174138
45-49165156
50-54163152
55-59167144
60-64183161
65-69196176
70-74177163
75-79193161
80-84131124
85-896873
90-941723
95-99319
100+04

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 894, 15–64 år: 2 997, 65+ år: 1 528.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Vindeln

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
2 561
Personer per hushåll
2,11
Ensamhushåll
39,9 %
1 021
Hushåll med barn 0–24 år
25,0 %
640

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,92 %2022: 80,24 %
Mandat totalt
29
Giltiga röster
3 319
Blanka röster
66
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
33,68 %+10,610
32,00 %−7,010
14,94 %−0,24
7,35 %−0,22
6,78 %−1,22
4,43 %+2,81
Övriga partier (5)0,81 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
83,73 %(2022: 83,84 %)
Röstberättigade
4 099
Giltiga röster
3 390
Ogiltiga (varav blanka)
42 (39)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Vindelns kommun
PartiAndel± 2022
30,77 %−3,2
18,50 %+1,9
18,23 %−3,5
9,09 %−0,5
8,05 %+1,8
5,78 %+0,5
4,37 %+1,5
3,39 %+0,9
0,53 %+0,4
Övriga partier (7)1,30 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Vindeln 1,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−1,0 pe) · Västerbottens län 2,4 %
    1,7%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,8 pe) · Västerbottens län 2,0 %
    1,4%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−1,4 pe) · Västerbottens län 6,0 %
    5,5%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Vindeln.

Skattesats till kommun (%)
Vindeln 23,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+1,7 pe) · Västerbottens län 23,3 %
    23,4%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−28 127 kr/inv) · Västerbottens län 276 367 kr/inv
    265 150kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+26,1 pe) · Västerbottens län 43,0 %
    66,6%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Vindeln.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Vindeln 86,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+5,2 pe) · Västerbottens län 83,6 %
    86,4%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−19,5 poäng) · Västerbottens län 214,3 poäng
    200,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+15,6 pe) · Västerbottens län 74,5 %
    84,9%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Vindeln.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Vindeln 12,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−0,7 pe) · Västerbottens län 10,7 %
    12,8%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 703,9 kr/kvm (−12 750,9 kr/kvm) · Västerbottens län 10 191,5 kr/kvm
    8 953,0kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−22,4 per 1000 inv) · Västerbottens län 183,0 per 1000 inv
    149,2per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Vindeln.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Vindeln 83,6 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,1 år) · Västerbottens län 83,8 år
    83,6år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−0,9 år) · Västerbottens län 80,4 år
    80,4år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+5,4 dagar) · Västerbottens län 28,1 dagar
    31,7dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Vindeln.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Vindeln 9 392,9 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−464,0 /100k) · Västerbottens län 9 036,8 /100k
    9 392,9/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−203,1 /100k) · Västerbottens län 881,1 /100k
    682,8/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+297,3 /100k) · Västerbottens län 1 392,8 /100k
    1 716,2/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Vindeln.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Vindeln 1,5 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,2 uppdrag/politiker) · Västerbottens län 1,8 uppdrag/politiker
    1,5uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−136,8 inv/politiker) · Västerbottens län 116,4 inv/politiker
    84,6inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,5 pe) · Västerbottens län 2,3 %
    0,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Vindeln.

Utforska Vindeln vidare

Mer om kommunerna nära Vindeln

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Vindeln

›Hur många bor i Vindeln?

2025 hade Vindelns kommun 5 421 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 505 i huvudtätorten Vindeln (2023).

›Hur har befolkningen i Vindeln förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 539 personer (-9,0 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Vindeln i?

Vindelns kommun ligger i Västerbottens län (länskod 24).

›Vilken kommunalskatt har Vindeln?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Vindeln 35,20 % (kommun 23,35 % + region 11,85 %). Det motsvarar plats 282 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Vindeln?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 074 kr per invånare; Grundskola F–9: 16 895 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 10 161 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Vindeln?

I Vindeln var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,7 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2404.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Vindeln?

I Vindeln var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 86,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2404.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Vindeln?

I Vindeln var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 392,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2404.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 12,9 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Vindelns kommun: befolkning 2025 – 5 421 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/vindeln
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Vindelns kommun: befolkning 2025 – 5 421 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/vindeln
APA 7
Vindelns kommun: befolkning 2025 – 5 421 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/vindeln Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Vindelns kommun: befolkning 2025 – 5 421 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/vindeln (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_vindeln,
  title        = {Vindelns kommun: befolkning 2025 – 5 421 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/vindeln}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/vindeln
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt