Av dem som arbetar i Sala bor 25,7 procent i en annan kommun (2024), den näst lägsta andelen i Västmanlands län. Folkmängden har vuxit med 491 sedan 2015, till 22 600 i december 2025.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; SCB (BE0101N1) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Som mest hade Sala 22 998 invånare, 2021. Fler flyttade från än till Sala under 2025, och skillnaden var 153. Det dog 93 fler än det föddes under 2025.
Källa: SCB (BE0101A) 2021; SCB via Kolada (N01801, N01804, N01802, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)
Sala hade 2025 ett antal anmälda brott per invånare bland rikets 25 högsta och det näst högsta i länet, med de anmälda brotten på 13 573 per 100 000 invånare. Siffran har stigit med 9,8 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Kommunen hade en arbetslöshet på 2,9 procent år 2025, något lägre än i riket. Av salaborna med jobb pendlar 39,1 procent till arbete på annan ort (2024).
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02279) 2024
I Västmanland har bara en kommun lägre andel med utländsk bakgrund än Sala, där andelen var 19,0 procent år 2025.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,31 % + regionskatt 10,88 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Sala?
2,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 084.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 73 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Sala1 298,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Sala ligger över Sverige med 231,5 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 21 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Sala78,3 %
Sverige83,5 %
Sala ligger under Sverige med 5,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 200 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Sala
Västerås
Surahammar
Fagersta
Arboga
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,9 %
3,5 %
2,8 %
3,4 %
3,0 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,3 %
20,4 %
22,3 %
22,1 %
22,4 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,3 %
81,6 %
88,6 %
77,2 %
85,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Sala på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
19 024 kr/inv
Grundskola F–9
15 182 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 186 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 639 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 274 kr/inv
Gymnasieskola
5 470 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 262 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 847 kr/inv
Kulturverksamhet
1 031 kr/inv
Politisk verksamhet
827 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Sala. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Sala?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 22 843 personer → 2025: 22 600 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,3 % → 2026: 22,3 %(oförändrat)
Sala hade 22 600 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 937 personer. Den största tätorten, Sala, hade 13 702 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Sala
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Sala kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
28,67 %
−1,8
4 297
Sverigedemokraterna
23,42 %
−3,8
3 511
Moderaterna
18,54 %
+1,7
2 779
Centerpartiet
7,05 %
−0,2
1 057
Kristdemokraterna
6,45 %
+0,9
967
Vänsterpartiet
6,16 %
+0,8
923
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,38 %
+1,4
656
Miljöpartiet de gröna
3,60 %
+0,6
539
ÖrPÖrebropartiet
0,82 %
–
123
Övriga partier (12)
0,91 %
–
137
Summa giltiga röster
100 %
14 989
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Sala kommun 22 600 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 13 702 i huvudtätorten Sala (2023).
›Hur har befolkningen i Sala förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 937 personer (+4,3 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Sala i?
Sala kommun ligger i Västmanlands län (länskod 19).
›Vilken kommunalskatt har Sala?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Sala 33,19 % (kommun 22,31 % + region 10,88 %). Det motsvarar plats 113 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Sala?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 19 024 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 182 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 186 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Sala?
I Sala var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1981.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Sala?
I Sala var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1981.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Sala?
I Sala var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 13 573 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1981.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)