Andelen eftergymnasialt utbildade bland munkforsborna 25–64 år, landets femte lägsta, var 25,2 procent år 2025. Skolorna i Munkfors hade landets lägsta behörighet till yrkesprogram efter läsåret 2025/26, 42,1 procent. Året innan var andelen 89,4 procent. I en liten kommun som Munkfors kan andelen skifta stort från en årskull till nästa.
Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Skolverket via Kolada (N15424) 2025–2026; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982) och Skolverket via Kolada (N15424)
Folkmängden var 3 637 i slutet av 2025, 12 över bottenåret 2024. Som mest bodde 5 826 i Munkfors, 1968. Inflyttarna var fler än utflyttarna under 2025. Antalet födda var lägre än antalet döda.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 1968–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A)
Munkfors anmälda brott motsvarade 7 656 per 100 000 invånare 2025, lägre än i riket. Räknat per invånare har de blivit 5,4 procent fler sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Munkforsborna hade en arbetslöshet på 2,4 procent 2025, under rikets. I Munkfors var medianinkomsten 309 800 kronor under 2024, något lägre än medianen för landets kommuner.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Andelen med utländsk bakgrund har stigit 7,1 procentenheter sedan 2015, länets näst högsta ökning. Nivån, 18,9 procent år 2025, ligger lägre än riksnivån.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,02 % + regionskatt 12,28 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Munkfors?
2,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 278.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Munkfors?
193
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 86 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Munkfors42,1 %
Sverige83,5 %
Munkfors ligger under Sverige med 41,4 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 288 av 288
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Munkfors8,6 %
Sverige15,1 %
Munkfors ligger under Sverige med 6,5 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 252 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Munkfors1 129,2 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Munkfors ligger över Sverige med 62,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 54 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Munkfors
Forshaga
Hagfors
Sunne
Karlstad
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,4 %
2,9 %
2,2 %
2,0 %
2,8 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,0 %
22,4 %
22,0 %
21,5 %
21,3 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
42,1 %
84,6 %
65,0 %
76,7 %
87,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Munkfors på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
22 150 kr/inv
Grundskola F–9
13 155 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
10 502 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
6 540 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 433 kr/inv
Gymnasieskola
5 331 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 208 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 356 kr/inv
Politisk verksamhet
1 241 kr/inv
Kulturverksamhet
1 080 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Munkfors. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Munkfors?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 3 625 personer → 2025: 3 637 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,0 % → 2026: 22,0 %(oförändrat)
Munkfors hade 3 637 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 449 personer. Den största tätorten, Munkfors, hade 2 841 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Munkfors
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Munkfors kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
39,34 %
−4,7
858
Sverigedemokraterna
22,60 %
−2,3
493
Moderaterna
13,98 %
+3,7
305
Vänsterpartiet
5,69 %
+0,6
124
Kristdemokraterna
5,18 %
+0,8
113
Centerpartiet
4,54 %
−1,0
99
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,39 %
+1,0
74
Miljöpartiet de gröna
3,21 %
+1,1
70
ÖrPÖrebropartiet
0,83 %
–
18
Övriga partier (7)
1,24 %
–
27
Summa giltiga röster
100 %
2 181
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Munkfors kommun 3 637 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 2 841 i huvudtätorten Munkfors (2023).
›Hur har befolkningen i Munkfors förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 449 personer (-11,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Munkfors i?
Munkfors kommun ligger i Värmlands län (länskod 17).
›Vilken kommunalskatt har Munkfors?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Munkfors 34,30 % (kommun 22,02 % + region 12,28 %). Det motsvarar plats 236 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Munkfors?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 150 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 155 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 10 502 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Munkfors?
I Munkfors var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1762.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Munkfors?
I Munkfors var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 42,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1762.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Munkfors?
I Munkfors var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 656,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1762.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)