Andel med utländsk bakgrund i Munkfors
2002–2025 · procent av befolkningen
18,9% (2025)
23-årstrend: +13,6 pe2002: 5,3 %; 2003: 5,5 %; 2004: 5,8 %; 2005: 6,5 %; 2006: 6,9 %; 2007: 7,3 %; 2008: 7,8 %; 2009: 8,0 %; 2010: 8,3 %; 2011: 8,3 %; 2012: 9,2 %; 2013: 9,8 %; 2014: 10,5 %; 2015: 11,8 %; 2016: 14,9 %; 2017: 15,6 %; 2018: 16,5 %; 2019: 16,3 %; 2020: 16,3 %; 2021: 16,4 %; 2022: 17,2 %; 2023: 17,6 %; 2024: 18,0 %; 2025: 18,9 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 18,9 |
| 2024 | 18,0 |
| 2023 | 17,6 |
| 2022 | 17,2 |
| 2021 | 16,4 |
| 2020 | 16,3 |
| 2019 | 16,3 |
| 2018 | 16,5 |
| 2017 | 15,6 |
| 2016 | 14,9 |
| 2015 | 11,8 |
| 2014 | 10,5 |
| 2013 | 9,8 |
| 2012 | 9,2 |
| 2011 | 8,3 |
| 2010 | 8,3 |
| 2009 | 8,0 |
| 2008 | 7,8 |
| 2007 | 7,3 |
| 2006 | 6,9 |
| 2005 | 6,5 |
| 2004 | 5,8 |
| 2003 | 5,5 |
| 2002 | 5,3 |