Kommunalskatten i Höganäs var 30,91 procent år 2026, bland Sveriges kommuners 15 lägsta.
Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101)
Folkmängden har vuxit 11,2 procent sedan 2015 och är nu den högsta i serien, 28 489 (2025). Flyttningarna gav ett överskott på 123 under 2025, medan födslarna var färre än dödsfallen.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802)
Det näst lägsta antalet anmälda brott per invånare i Skåne län 2025 hade Höganäs, som också var bland landets kommuners 30 lägsta: 6 985 anmälda brott per 100 000 invånare. Jämfört med 2015 är antalet anmälda brott per invånare 17,7 procent lägre.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Andelen höganäsbor 25–64 år med eftergymnasial utbildning, 49,3 procent (2025), är ungefär densamma som rikets. Höganäs medianinkomst, 364 700 kronor (2024), ligger något över medianen för landets kommuner.
Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Utländsk bakgrund är ovanligare i Höganäs än i riket och gällde 17,8 procent av invånarna 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,73 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Höganäs?
2,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 988.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Höganäs?
109
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 207 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Höganäs495,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Höganäs ligger under Sverige med 571,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 267 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Höganäs11,3 %
Sverige15,1 %
Höganäs ligger under Sverige med 3,8 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 189 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Höganäs88,7 %
Sverige83,5 %
Höganäs ligger över Sverige med 5,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 31 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Höganäs
Helsingborg
Ängelholm
Åstorp
Tomelilla
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,9 %
4,9 %
2,6 %
4,7 %
3,0 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
19,7 %
20,2 %
20,2 %
20,3 %
20,6 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
88,7 %
82,6 %
84,2 %
75,1 %
79,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Höganäs på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 063 kr/inv
Äldreomsorg
12 626 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 318 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
5 709 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 693 kr/inv
Gymnasieskola
5 691 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 226 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 110 kr/inv
Kulturverksamhet
1 653 kr/inv
Politisk verksamhet
1 082 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Höganäs. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Höganäs?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 28 430 personer → 2025: 28 489 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 19,7 % → 2026: 19,7 %(oförändrat)
Höganäs hade 28 489 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 699 personer. Den största tätorten, Höganäs, hade 16 274 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Höganäs
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Höganäs kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
26,32 %
+1,2
5 038
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
21,32 %
−3,0
4 081
Sverigedemokraterna
19,49 %
−4,1
3 732
Centerpartiet
8,17 %
+1,6
1 565
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
7,56 %
+1,6
1 448
Kristdemokraterna
6,74 %
+1,0
1 291
Miljöpartiet de gröna
5,55 %
+1,0
1 062
Vänsterpartiet
3,72 %
+0,6
713
ÖrPÖrebropartiet
0,34 %
–
65
Övriga partier (12)
0,78 %
–
149
Summa giltiga röster
100 %
19 144
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Höganäs kommun 28 489 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 16 274 i huvudtätorten Höganäs (2023).
›Hur har befolkningen i Höganäs förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 699 personer (+25,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Höganäs i?
Höganäs kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Höganäs?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Höganäs 30,91 % (kommun 19,73 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 14 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Höganäs?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 063 kr per invånare; Äldreomsorg: 12 626 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 318 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Höganäs?
I Höganäs var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1284.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Höganäs?
I Höganäs var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1284.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Höganäs?
I Höganäs var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 6 985,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1284.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)