Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
| År | Värde (%) |
|---|---|
| 2014 | 92,2 |
| 2015 | 87,9 |
| 2016 | 87,2 |
| 2017 | 84,2 |
| 2018 | 83,5 |
| 2019 | 82,5 |
| 2020 | 85,4 |
| 2021 | 84,9 |
| 2022 | 81,5 |
| 2023 | 83,7 |
| 2024 | 82,2 |
| 2025 | 80,7 |
| 2026 | 81,8 |
Använd denna statistik
Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad
Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel
Halmstad: 81,8 % · läsåret 2025/26
Sverige: 83,5 % · skillnad −1,7 pe
Delad plats 139 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.
Närmaste placeringar
Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.
- =135Årjäng82,1 % · +0,3 pe
- =137Boden82,0 % · +0,2 pe
- =137Örnsköldsvik82,0 % · +0,2 pe
- =139Halmstad81,8 % · 0,0 pe
- =139Jönköping81,8 % · 0,0 pe
- =141Alingsås81,7 % · −0,1 pe
- =141Härjedalen81,7 % · −0,1 pe
Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Se alla kommuner på kartan