Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
| År | Värde (%) |
|---|---|
| 2014 | 93,6 |
| 2015 | 86,8 |
| 2016 | 95,4 |
| 2017 | 79,9 |
| 2018 | 82,4 |
| 2019 | 84,5 |
| 2020 | 88,2 |
| 2021 | 88,5 |
| 2022 | 78,9 |
| 2023 | 87 |
| 2024 | 77,4 |
| 2025 | 78,5 |
| 2026 | 82 |
Använd denna statistik
Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad
Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel
Boden: 82,0 % · läsåret 2025/26
Sverige: 83,5 % · skillnad −1,5 pe
Delad plats 137 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.
Närmaste placeringar
Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.
- =133Sotenäs82,2 % · +0,2 pe
- =135Kramfors82,1 % · +0,1 pe
- =135Årjäng82,1 % · +0,1 pe
- =137Boden82,0 % · 0,0 pe
- =137Örnsköldsvik82,0 % · 0,0 pe
- =139Halmstad81,8 % · −0,2 pe
- =139Jönköping81,8 % · −0,2 pe
Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Se alla kommuner på kartan