Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA
0 % av läsvägenEtapp 7 av 70/68 sidor

Jämför kommuner

Välj upp till fyra kommuner och jämför verifierade nyckeltal om befolkning, arbete, ekonomi och skatt, skola, bostäder, hälsa och brott. Varje mått jämförs på samma period för samtliga kommuner — annars visas det inte.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

HärjedalenkommunsidaÖstersundkommunsida

Översikt

Härjedalen
Län: Jämtlands län
Folkmängd 2025: 10 117
Full kommunprofil →
Östersund
Län: Jämtlands län
Folkmängd 2025: 64 963
Full kommunprofil →

Snabbjämförelse

SVERIGEFAKTA rangordnar inte kommuner som bra eller dåliga. „Högst” och „Lägst” beskriver enbart det numeriska värdet bland de valda kommunerna.

Folkmängd (31 dec)
2025 · personer

Härjedalen
10 117 personerLägst
Östersund
64 963 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 5 år
2025 · %

Härjedalen
0,5 %Lägst
Östersund
1,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)
2026 · %

Härjedalen
22,5 %Högst
Östersund
22,0 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
21,7

Medianinkomst 20+
2024 · kr

Härjedalen
323 800 krLägst
Östersund
347 400 krHögst
Riket (kommunsnitt)
345 416

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
2026 · %

Härjedalen
81,7 %Lägst
Östersund
84,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
81,2

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
19,9 %Högst
Östersund
8,9 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
13,5

Medellivslängd kvinnor, år
2025 · år

Härjedalen
83,0 årLägst
Östersund
85,0 årHögst
Riket (kommunsnitt)
84,7

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
502,7 /100kLägst
Östersund
1 117,4 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
885,9
Datapunkter (observations-ID)

Folkmängd (31 dec) över tid

2002–2025 · personer · Kommuner

Verifierad tidsserie för de valda kommunerna, samma definition och samma år.

Folkmängd (31 dec) över tid: Härjedalen går från 11 289 (2002) till 10 117 (2025) — ned 1 172 personer. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2002–2025, Kommuner).

Folkmängd (31 dec) över tid · personer · 2002–2025 · Kommuner
ÅrHärjedalenÖstersund
2 00211 28958 156
2 00311 06558 361
2 00410 95158 459
2 00510 88958 428
2 00610 76458 583
2 00710 69958 686
2 00810 64558 914
2 00910 58559 136
2 01010 45459 416
2 01110 34159 373
2 01210 24659 485
2 01310 28159 956
2 01410 22460 495
2 01510 26261 066
2 01610 20061 745
2 01710 15462 601
2 01810 14763 227
2 01910 09063 779
2 02010 07063 985
2 02110 11464 324
2 02210 18564 714
2 02310 14564 881
2 02410 17564 979
2 02510 11764 963

Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning

Metod: Endast år där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde visas.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME)

Ämnesjämförelse

Befolkning & demografi

Årlig folkmängdsförändring
2025 · personer

Härjedalen
−58 personerLägst
Östersund
−16 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 10 år
2025 · %

Härjedalen
−1,4 %Lägst
Östersund
6,4 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Invånare 0–19 år, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
17,8 %Lägst
Östersund
22,1 %Högst
Riket (kommunsnitt)
22,0

Invånare 20–64 år, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
52,1 %Lägst
Östersund
55,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
52,6

Invånare 65–79 år, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
21,2 %Högst
Östersund
15,7 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
17,6

Invånare 80+, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
9,0 %Högst
Östersund
6,9 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
7,8

Döda, antal
2025 · personer

Härjedalen
143 personerLägst
Östersund
629 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
318

Födda, antal
2025 · personer

Härjedalen
79 personerLägst
Östersund
581 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
336

Demografisk försörjningskvot
2025 · kvot

Härjedalen
0,92 kvotHögst
Östersund
0,81 kvotLägst
Riket (kommunsnitt)
0,91

Inflyttade till kommunen, antal
2025 · personer

Härjedalen
528 personerLägst
Östersund
3 195 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 133

Inrikes flyttnetto, antal
2025 · personer

Härjedalen
−37 personerLägst
Östersund
6 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
0

Utflyttade från kommunen, antal
2025 · personer

Härjedalen
522 personerLägst
Östersund
3 166 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 091
Datapunkter (observations-ID)

Arbetsmarknad

Invånare som någon gång under året erhållit ekonomiskt bistånd, andel (%) av bef.
2025 · %

Härjedalen
1,2 %Lägst
Östersund
2,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
2,4

Förvärvsarbetande skyddsbehövande och anhöriga (flyktingar) 20–64 år, vistelsetid 4–6 år, andel (%)
2023 · %

Härjedalen
64,1 %Lägst
Östersund
75,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
61,1

Biståndshushåll, ekonomiskt bistånd, antal
2025 · hushåll

Härjedalen
79,0 hushållLägst
Östersund
976,0 hushållHögst
Riket (kommunsnitt)
522,6

Sysselsättningsgrad, utrikes födda 20–64 år, andel (%)
2024 · %

Härjedalen
67,3 %Lägst
Östersund
73,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
70,2

Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
2024 · %

Härjedalen
4,4 %Lägst
Östersund
4,8 %Högst
Riket (kommunsnitt)
6,9
Datapunkter (observations-ID)

Kommunekonomi

Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Härjedalen
26 570 kr/invHögst
Östersund
14 506 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
17 158

Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Härjedalen
4 292,0 kr/invLägst
Östersund
6 005,8 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
5 333,4

Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)
2025 · %

Härjedalen
−4,4 %Lägst
Östersund
3,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
3,5

Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
2026 · kr/inv

Härjedalen
275 647 kr/invLägst
Östersund
294 910 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
293 277

Soliditet kommun, (%)
2025 · %

Härjedalen
32,3 %Högst
Östersund
28,7 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
40,5

Nettokostnad grundskola F–9, kr/inv
2025 · kr/inv

Härjedalen
16 814 kr/invHögst
Östersund
14 626 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
—

Nettokostnad funktionsnedsättning totalt (SoL, LSS, SFB), kr/inv
2025 · kr/inv

Härjedalen
8 703,7 kr/invLägst
Östersund
16 722 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Datapunkter (observations-ID)

Skola

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
91,8 %Högst
Östersund
82,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
80,8

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
81,4 %Högst
Östersund
72,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
67,9

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
69,0 %Högst
Östersund
66,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
69,3

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
79,8 %Högst
Östersund
73,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
73,5

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
2026 · poäng

Härjedalen
226,0 poängLägst
Östersund
229,0 poängHögst
Riket (kommunsnitt)
219,5

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)
2025 · poäng

Härjedalen
228,4 poängHögst
Östersund
227,7 poängLägst
Riket (kommunsnitt)
217,0
Datapunkter (observations-ID)

Bostäder

Färdigställda bostäder
2025 · bostäder

Härjedalen
24,0 bostäderLägst
Östersund
40,0 bostäderHögst
Riket (kommunsnitt)
108,1

Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Härjedalen
223,7 per 1000 invLägst
Östersund
224,5 per 1000 invHögst
Riket (kommunsnitt)
171,6

Färdigställda bostäder i småhus, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Härjedalen
1,3 per 1000 invHögst
Östersund
0,5 per 1000 invLägst
Riket (kommunsnitt)
0,6

Fastighetspris bostadsrätt, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Härjedalen
33 192 kr/kvmHögst
Östersund
19 998 kr/kvmLägst
Riket (kommunsnitt)
17 205

Fastighetspris småhus, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Härjedalen
18 885 kr/kvmLägst
Östersund
27 000 kr/kvmHögst
Riket (kommunsnitt)
21 704

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 3, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
42,0 %Högst
Östersund
30,5 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
36,4
Datapunkter (observations-ID)

Hälsa & omsorg

Medellivslängd män, år
2025 · år

Härjedalen
82,5 årHögst
Östersund
81,6 årLägst
Riket (kommunsnitt)
81,3

Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
91,9 %Högst
Östersund
86,0 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
87,2

Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
77,3 %Högst
Östersund
74,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
78,1

Pågående stressrelaterade sjukfall, årsgenomsnittlig andel av befolkningen (%)
2025 · %

Härjedalen
0,4 %Lägst
Östersund
0,9 %Högst
Riket (kommunsnitt)
0,5
Datapunkter (observations-ID)

Brott & trygghet

Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
1 370,0 /100kLägst
Östersund
1 380,6 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
1 418,9

Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
9 057,8 /100kLägst
Östersund
11 744 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
9 856,9

Anmälda ekobrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
2 395,0 /100kHögst
Östersund
2 196,4 /100kLägst
Riket (kommunsnitt)
2 075,2

Anmälda brott om grov kvinnofridskränkning i kommunen, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
9,9 /100kHögst
Östersund
9,2 /100kLägst
Riket (kommunsnitt)
8,4

Anmälda narkotikabrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
739,2 /100kLägst
Östersund
1 736,2 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
825,5

Anmälda sexualbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Härjedalen
187,3 /100kLägst
Östersund
312,4 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
187,2
Datapunkter (observations-ID)

Politik & val

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · uppdrag/politiker

Härjedalen
1,9 uppdrag/politikerHögst
Östersund
1,7 uppdrag/politikerLägst
Riket (kommunsnitt)
1,8

Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · inv/politiker

Härjedalen
149,6 inv/politikerLägst
Östersund
421,9 inv/politikerHögst
Riket (kommunsnitt)
221,4

Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
4,4 %Lägst
Östersund
6,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
2,5

Förtroendevalda kommunpolitiker på heltid, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
2,9 %Högst
Östersund
1,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
1,5

Valdeltagande i senaste riksdagsvalet, andel (%)
2025 · %

Härjedalen
84,0 %Lägst
Östersund
86,0 %Högst
Riket (kommunsnitt)
85,8
Datapunkter (observations-ID)

Beräknade och specialiserade mått

Måtten nedan är inte officiella kommunobservationer på samma sätt som tabellerna ovan. De är beräknade av SVERIGEFAKTA eller hämtade från lägesbilder och modellestimat, och redovisas därför separat.

Andel utländsk bakgrund 2025
Observerad statistik
Anm: Andelen säger ingenting om orsak. Skillnader mellan kommuner förklaras av bostadsmarknad, arbetsmarknad, kommunens mottagningshistorik och åldersstruktur.

Härjedalen
13,7 %
Östersund
13,5 %
Riket
27,7 %

Skattad nettokostnad / inv / år
Modellestimat
Anm: Modellestimat = (mottagna / 5) × Ruists snittnettokostnad per person och år (74 000 kr enligt Ruist, ESO 2018:3; beräkningar med 2015 års offentliga finanser; ojusterat belopp från rapporten) / folkmängd. Avser endast de fem senaste årens mottagna och är inte officiell kommunredovisning.

Härjedalen
−93 kr
Östersund
−104 kr
Riket
—
Om datan. Jämförelsen bygger på kommunmotorns verifierade tidsserier — samma siffror, definitioner och källor som på kommunsidorna. För varje mått används den senaste period där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde. Saknas en gemensam period utelämnas måttet helt; inget värde imputeras och inga år blandas i samma rad.

Om verktyget

Jämför kommuner — metod, enheter och källor

Välj upp till fyra kommuner och se dem sida vid sida med samma indikator, samma år och samma enhet. Rikssnittet visas som referens. Delbar URL — samma jämförelse öppnas hos mottagaren.

Metod & begränsningar

  • Alla jämförda kommuner visas för samma år per indikator. Om en indikator saknas för en kommun visas '—'.
  • Enheter är fasta per rad (procent, kr, antal per 1 000). Rader blandar inte enheter i samma kolumn.
  • Rikssnittet är källans egen riksrad (SCB / Kolada / Migrationsverket) — inte ett kommunmedelvärde.
  • Ranking eller 'bäst/sämst'-färg används endast där indikatorn tydligt har en riktning (t.ex. gymnasiebehörighet högre är bättre).
  • Nettokostnaden är ett modellestimat: Ruists 74 000 kr/år × mottagna 2020–2024 / folkmängd. Inte officiell kommunredovisning.
  • Rensa-knappen återställer valen. URL-parametrarna gör jämförelsen delbar.

Primärkällor

Myndigheter och forskningsinstitutioner bakom sidan

4

myndigheter/institutioner

2

rapporter & studier

6

primärdataset

Alla primärkällor

Definitioner

Så räknas siffrorna — och vad de inte täcker

Per capita / per 1 000 / per 100 000
Normalisering av ett absolut tal genom folkmängden. Används för att göra kommuner av olika storlek jämförbara. Skjutningar redovisas t.ex. ofta per 100 000 invånare.
Median vs medelvärde
Medianen är det mittersta värdet i en sorterad serie. Medelvärdet är summan delad med antalet observationer och påverkas mycket mer av extremvärden. Inkomster och förmögenheter redovisas därför oftast som median.
Ranking & percentil
Ranking är kommunens plats i en sorterad lista över alla 290 kommuner. Percentilen är hur stor andel som ligger under kommunen — plats 29 av 290 = 90:e percentilen.Lika värden hanteras med delad ranking (t.ex. två kommuner på plats 10).

Vanliga frågor

Kortare svar på det som oftast diskuteras kring ämnet

Nej — vi begränsar till fyra samtidigt. Med fler blir tabellen svårläst på mobil och färgkodningen förlorar mening. Använd /jamforelser för län-mot-län-perspektiv.