Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA
0 % av läsvägenEtapp 7 av 70/68 sidor

Jämför kommuner

Välj upp till fyra kommuner och jämför verifierade nyckeltal om befolkning, arbete, ekonomi och skatt, skola, bostäder, hälsa och brott. Varje mått jämförs på samma period för samtliga kommuner — annars visas det inte.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

GnestakommunsidaSödertäljekommunsida

Översikt

Gnesta
Län: Södermanlands län
Folkmängd 2025: 11 343
Full kommunprofil →
Södertälje
Län: Stockholms län
Folkmängd 2025: 102 772
Full kommunprofil →

Snabbjämförelse

SVERIGEFAKTA rangordnar inte kommuner som bra eller dåliga. „Högst” och „Lägst” beskriver enbart det numeriska värdet bland de valda kommunerna.

Folkmängd (31 dec)
2025 · personer

Gnesta
11 343 personerLägst
Södertälje
102 772 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 5 år
2025 · %

Gnesta
−0,7 %Lägst
Södertälje
2,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)
2026 · %

Gnesta
22,1 %Högst
Södertälje
20,1 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
21,7

Medianinkomst 20+
2024 · kr

Gnesta
342 100 krHögst
Södertälje
336 100 krLägst
Riket (kommunsnitt)
345 416

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
2026 · %

Gnesta
88,0 %Högst
Södertälje
83,5 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
81,2

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
2025 · %

Gnesta
10,6 %Lägst
Södertälje
21,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
13,5

Medellivslängd kvinnor, år
2025 · år

Gnesta
84,7 årLägst
Södertälje
85,3 årHögst
Riket (kommunsnitt)
84,7

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
684,2 /100kLägst
Södertälje
1 475,1 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
885,9
Datapunkter (observations-ID)

Folkmängd (31 dec) över tid

2002–2025 · personer · Kommuner

Verifierad tidsserie för de valda kommunerna, samma definition och samma år.

Folkmängd (31 dec) över tid: Gnesta går från 9 813 (2002) till 11 343 (2025) — upp 1 530 personer. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2002–2025, Kommuner).

Folkmängd (31 dec) över tid · personer · 2002–2025 · Kommuner
ÅrGnestaSödertälje
2 0029 81379 613
2 00310 00280 049
2 0049 93580 405
2 0059 95880 553
2 0069 98181 791
2 00710 03183 642
2 00810 17984 753
2 00910 31885 270
2 01010 36086 246
2 01110 34587 685
2 01210 44289 473
2 01310 40991 072
2 01410 51392 235
2 01510 64993 202
2 01610 86194 631
2 01711 01996 032
2 01811 23797 381
2 01911 36598 979
2 02011 421100 111
2 02111 513101 209
2 02211 612102 426
2 02311 520102 519
2 02411 458102 911
2 02511 343102 772

Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning

Metod: Endast år där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde visas.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME)

Ämnesjämförelse

Befolkning & demografi

Årlig folkmängdsförändring
2025 · personer

Gnesta
−115 personerHögst
Södertälje
−139 personerLägst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 10 år
2025 · %

Gnesta
6,5 %Lägst
Södertälje
10,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Invånare 0–19 år, andel (%)
2025 · %

Gnesta
23,4 %Lägst
Södertälje
23,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
22,0

Invånare 20–64 år, andel (%)
2025 · %

Gnesta
51,2 %Lägst
Södertälje
59,4 %Högst
Riket (kommunsnitt)
52,6

Invånare 65–79 år, andel (%)
2025 · %

Gnesta
17,8 %Högst
Södertälje
11,9 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
17,6

Invånare 80+, andel (%)
2025 · %

Gnesta
7,6 %Högst
Södertälje
5,1 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
7,8

Döda, antal
2025 · personer

Gnesta
106 personerLägst
Södertälje
728 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
318

Födda, antal
2025 · personer

Gnesta
76 personerLägst
Södertälje
1 075 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
336

Demografisk försörjningskvot
2025 · kvot

Gnesta
0,95 kvotHögst
Södertälje
0,68 kvotLägst
Riket (kommunsnitt)
0,91

Inflyttade till kommunen, antal
2025 · personer

Gnesta
661 personerLägst
Södertälje
6 485 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 133

Inrikes flyttnetto, antal
2025 · personer

Gnesta
−72 personerHögst
Södertälje
−654 personerLägst
Riket (kommunsnitt)
0

Utflyttade från kommunen, antal
2025 · personer

Gnesta
744 personerLägst
Södertälje
6 996 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 091
Datapunkter (observations-ID)

Arbetsmarknad

Invånare som någon gång under året erhållit ekonomiskt bistånd, andel (%) av bef.
2025 · %

Gnesta
1,6 %Lägst
Södertälje
2,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
2,4

Förvärvsarbetande skyddsbehövande och anhöriga (flyktingar) 20–64 år, vistelsetid 4–6 år, andel (%)
2024 · %

Gnesta
45,5 %Lägst
Södertälje
60,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
61,2

Biståndshushåll, ekonomiskt bistånd, antal
2025 · hushåll

Gnesta
113,0 hushållLägst
Södertälje
1 568,0 hushållHögst
Riket (kommunsnitt)
522,6

Sysselsättningsgrad, utrikes födda 20–64 år, andel (%)
2024 · %

Gnesta
70,0 %Lägst
Södertälje
72,6 %Högst
Riket (kommunsnitt)
70,2

Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
2024 · %

Gnesta
8,8 %Högst
Södertälje
7,7 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
6,9
Datapunkter (observations-ID)

Kommunekonomi

Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Gnesta
16 136 kr/invHögst
Södertälje
10 930 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
17 158

Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Gnesta
4 068,2 kr/invLägst
Södertälje
7 174,7 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
5 333,4

Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)
2025 · %

Gnesta
2,5 %Lägst
Södertälje
5,6 %Högst
Riket (kommunsnitt)
3,5

Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
2026 · kr/inv

Gnesta
296 813 kr/invHögst
Södertälje
284 659 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
293 277

Soliditet kommun, (%)
2025 · %

Gnesta
25,5 %Lägst
Södertälje
27,9 %Högst
Riket (kommunsnitt)
40,5

Nettokostnad grundskola F–9, kr/inv
2025 · kr/inv

Gnesta
17 707 kr/invHögst
Södertälje
15 515 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
—

Nettokostnad funktionsnedsättning totalt (SoL, LSS, SFB), kr/inv
2025 · kr/inv

Gnesta
8 954,1 kr/invLägst
Södertälje
10 134 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Datapunkter (observations-ID)

Skola

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)
2025 · %

Gnesta
86,3 %Högst
Södertälje
85,5 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
80,8

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
2025 · %

Gnesta
76,5 %Högst
Södertälje
74,9 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
67,9

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Gnesta
69,5 %Högst
Södertälje
66,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
69,3

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Gnesta
77,2 %Högst
Södertälje
70,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
73,5

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
2026 · poäng

Gnesta
232,0 poängLägst
Södertälje
238,0 poängHögst
Riket (kommunsnitt)
219,5

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)
2025 · poäng

Gnesta
225,3 poängLägst
Södertälje
232,7 poängHögst
Riket (kommunsnitt)
217,0
Datapunkter (observations-ID)

Bostäder

Färdigställda bostäder
2025 · bostäder

Gnesta
7,0 bostäderLägst
Södertälje
67,0 bostäderHögst
Riket (kommunsnitt)
108,1

Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Gnesta
152,0 per 1000 invLägst
Södertälje
234,3 per 1000 invHögst
Riket (kommunsnitt)
171,6

Färdigställda bostäder i småhus, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Gnesta
0,4 per 1000 invLägst
Södertälje
0,6 per 1000 invHögst
Riket (kommunsnitt)
0,6

Fastighetspris bostadsrätt, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Gnesta
22 551 kr/kvmLägst
Södertälje
25 037 kr/kvmHögst
Riket (kommunsnitt)
17 205

Fastighetspris småhus, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Gnesta
29 795 kr/kvmLägst
Södertälje
34 647 kr/kvmHögst
Riket (kommunsnitt)
21 704

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 3, andel (%)
2025 · %

Gnesta
35,9 %Lägst
Södertälje
49,6 %Högst
Riket (kommunsnitt)
36,4
Datapunkter (observations-ID)

Hälsa & omsorg

Medellivslängd män, år
2025 · år

Gnesta
82,0 årHögst
Södertälje
81,7 årLägst
Riket (kommunsnitt)
81,3

Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)
2025 · %

Gnesta
84,1 %Högst
Södertälje
77,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
87,2

Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)
2025 · %

Gnesta
87,1 %Högst
Södertälje
81,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
78,1

Pågående stressrelaterade sjukfall, årsgenomsnittlig andel av befolkningen (%)
2025 · %

Gnesta
0,7 %Högst
Södertälje
0,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
0,5
Datapunkter (observations-ID)

Brott & trygghet

Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
1 499,9 /100kLägst
Södertälje
1 952,5 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
1 418,9

Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
9 166,3 /100kLägst
Södertälje
14 486 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
9 856,9

Anmälda ekobrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
2 315,7 /100kLägst
Södertälje
2 343,4 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
2 075,2

Anmälda brott om grov kvinnofridskränkning i kommunen, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
0,0 /100kLägst
Södertälje
12,6 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
8,4

Anmälda narkotikabrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
657,9 /100kLägst
Södertälje
1 024,9 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
825,5

Anmälda sexualbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Gnesta
87,7 /100kLägst
Södertälje
192,5 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
187,2
Datapunkter (observations-ID)

Beräknade och specialiserade mått

Måtten nedan är inte officiella kommunobservationer på samma sätt som tabellerna ovan. De är beräknade av SVERIGEFAKTA eller hämtade från lägesbilder och modellestimat, och redovisas därför separat.

Andel utländsk bakgrund 2025
Observerad statistik
Anm: Andelen säger ingenting om orsak. Skillnader mellan kommuner förklaras av bostadsmarknad, arbetsmarknad, kommunens mottagningshistorik och åldersstruktur.

Gnesta
17,7 %
Södertälje
60,5 %
Riket
27,7 %

Skattad nettokostnad / inv / år
Modellestimat
Anm: Modellestimat = (mottagna / 5) × Ruists snittnettokostnad per person och år (74 000 kr enligt Ruist, ESO 2018:3; beräkningar med 2015 års offentliga finanser; ojusterat belopp från rapporten) / folkmängd. Avser endast de fem senaste årens mottagna och är inte officiell kommunredovisning.

Gnesta
−121 kr
Södertälje
−117 kr
Riket
—
Om datan. Jämförelsen bygger på kommunmotorns verifierade tidsserier — samma siffror, definitioner och källor som på kommunsidorna. För varje mått används den senaste period där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde. Saknas en gemensam period utelämnas måttet helt; inget värde imputeras och inga år blandas i samma rad.

Om verktyget

Jämför kommuner — metod, enheter och källor

Välj upp till fyra kommuner och se dem sida vid sida med samma indikator, samma år och samma enhet. Rikssnittet visas som referens. Delbar URL — samma jämförelse öppnas hos mottagaren.

Metod & begränsningar

  • Alla jämförda kommuner visas för samma år per indikator. Om en indikator saknas för en kommun visas '—'.
  • Enheter är fasta per rad (procent, kr, antal per 1 000). Rader blandar inte enheter i samma kolumn.
  • Rikssnittet är källans egen riksrad (SCB / Kolada / Migrationsverket) — inte ett kommunmedelvärde.
  • Ranking eller 'bäst/sämst'-färg används endast där indikatorn tydligt har en riktning (t.ex. gymnasiebehörighet högre är bättre).
  • Nettokostnaden är ett modellestimat: Ruists 74 000 kr/år × mottagna 2020–2024 / folkmängd. Inte officiell kommunredovisning.
  • Rensa-knappen återställer valen. URL-parametrarna gör jämförelsen delbar.

Primärkällor

Myndigheter och forskningsinstitutioner bakom sidan

4

myndigheter/institutioner

2

rapporter & studier

6

primärdataset

Alla primärkällor

Definitioner

Så räknas siffrorna — och vad de inte täcker

Per capita / per 1 000 / per 100 000
Normalisering av ett absolut tal genom folkmängden. Används för att göra kommuner av olika storlek jämförbara. Skjutningar redovisas t.ex. ofta per 100 000 invånare.
Median vs medelvärde
Medianen är det mittersta värdet i en sorterad serie. Medelvärdet är summan delad med antalet observationer och påverkas mycket mer av extremvärden. Inkomster och förmögenheter redovisas därför oftast som median.
Ranking & percentil
Ranking är kommunens plats i en sorterad lista över alla 290 kommuner. Percentilen är hur stor andel som ligger under kommunen — plats 29 av 290 = 90:e percentilen.Lika värden hanteras med delad ranking (t.ex. två kommuner på plats 10).

Vanliga frågor

Kortare svar på det som oftast diskuteras kring ämnet

Nej — vi begränsar till fyra samtidigt. Med fler blir tabellen svårläst på mobil och färgkodningen förlorar mening. Använd /jamforelser för län-mot-län-perspektiv.