Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Skola i Säters kommun

I korthet

  • Säter har plats 85 av 290 kommuner för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Säter har plats 3 av 15 i Dalarnas län för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Säter är 72,6 %, i nivå med riket (71,9 %, 2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Säter minskade från 77,8 % (2015) till 72,6 % (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2015–2025

Meritvärde, behörighet och skolresultat i Säter. Källa: Kolada/Skolverket — senaste dataår 2026.

Senaste dataår: 2026 · 7 indikatorer · Paketversion: v11 · Uppdaterad: 2026-11-02

Kort svar: Säter i siffror

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%): 72,6 % (2025). Riket: 71,9 % (+0,7 pe). Plats 85 av 290. Förändring sedan 2020: +7,1 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15418

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen): 198 poäng (läsåret 2025/26). Riket: 230 poäng (−32 poäng). Plats 280 (delad) av 290. Förändring sedan 2021: −7,0 % (relativ förändring).

    Källa: Skolverket via Kolada N15507

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%): 85,6 % (läsåret 2025/26). Riket: 83,5 % (+2,1 pe). Plats 78 av 288. Förändring sedan 2021: +1,7 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15424

Riksvärde och rank avser samma år och värde som kommunvärdet; annars utelämnas de. Plats 1 = högsta värdet. Valserier får ingen årlig trend. Saknade värden visas inte som noll.

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
72,6 %
2025 · +7,1 pe sedan 2020
Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
198 poäng
läsåret 2025/26 · −7,0 % sedan 2021
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
85,6 %
läsåret 2025/26 · +1,7 pe sedan 2021

Alla indikatorer

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

85,6 %(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 85,6 % · läsåret 2025/26

Sverige: 83,5 % · skillnad +2,1 pe

Plats 78 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 75Vara85,9 % · +0,3 pe
  2. =76Storuman85,7 % · +0,1 pe
  3. =76Uppsala85,7 % · +0,1 pe
  4. 78Säter85,6 % · 0,0 pe
  5. =79Aneby85,5 % · −0,1 pe
  6. =79Falun85,5 % · −0,1 pe
  7. =79Mora85,5 % · −0,1 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

88,9 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15436 (Kolada:N15436) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15436 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 88,9 % · 2025

Sverige: 82,5 % · skillnad +6,4 pe

Plats 27 av 280 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =24Ekerö89,4 % · +0,5 pe
  2. =24Munkfors89,4 % · +0,5 pe
  3. 26Falun89,0 % · +0,1 pe
  4. 27Säter88,9 % · 0,0 pe
  5. 28Höganäs88,8 % · −0,1 pe
  6. =29Lund88,7 % · −0,2 pe
  7. =29Olofström88,7 % · −0,2 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15436. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

72,6 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15418 (Kolada:N15418) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 72,6 % · 2025

Sverige: 71,9 % · skillnad +0,7 pe

Plats 85 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 82Norsjö72,9 % · +0,3 pe
  2. 83Lysekil72,8 % · +0,2 pe
  3. 84Håbo72,7 % · +0,1 pe
  4. 85Säter72,6 % · 0,0 pe
  5. 86Hammarö72,5 % · −0,1 pe
  6. =87Gagnef72,3 % · −0,3 pe
  7. =87Söderköping72,3 % · −0,3 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15418. Definition: Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

80,8 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17445 (Kolada:N17445) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17445 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 80,8 % · 2025

Sverige: 71,3 % · skillnad +9,5 pe

Plats 20 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 17Vallentuna81,3 % · +0,5 pe
  2. 18Essunga81,3 % · +0,4 pe
  3. 19Staffanstorp81,1 % · +0,3 pe
  4. 20Säter80,8 % · 0,0 pe
  5. 21Piteå80,2 % · −0,6 pe
  6. 22Sollentuna79,8 % · −1,0 pe
  7. 23Härryda79,4 % · −1,4 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17445. Definition: Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

78,3 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17461 (Kolada:N17461) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17461 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 78,3 % · 2025

Sverige: 74,8 % · skillnad +3,5 pe

Plats 68 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 65Habo78,5 % · +0,2 pe
  2. 66Kungsbacka78,5 % · +0,2 pe
  3. 67Svedala78,3 % · +0,0 pe
  4. 68Säter78,3 % · 0,0 pe
  5. 69Sölvesborg78,3 % · −0,0 pe
  6. 70Ydre78,3 % · −0,0 pe
  7. 71Dals-Ed78,2 % · −0,1 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17461. Definition: Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

198 poäng(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15507 (Kolada:N15507) · 2015–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15507 · 2015–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 198,0 poäng · läsåret 2025/26

Sverige: 230,0 poäng · skillnad −32,0 poäng

Delad plats 280 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =276Valdemarsvik199,0 poäng · +1,0 poäng
  2. =276Östra Göinge199,0 poäng · +1,0 poäng
  3. =280Degerfors198,0 poäng · 0,0 poäng
  4. =280Säter198,0 poäng · 0,0 poäng
  5. =280Vansbro198,0 poäng · 0,0 poäng
  6. =283Gullspång196,0 poäng · −2,0 poäng
  7. =283Gällivare196,0 poäng · −2,0 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15507. Definition: Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

215 poäng(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15504 (Kolada:N15504) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15504 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Säter: 214,7 poäng · 2025

Sverige: 228,5 poäng · skillnad −13,8 poäng

Delad plats 155 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =152Tranås215,3 poäng · +0,6 poäng
  2. =152Överkalix215,3 poäng · +0,6 poäng
  3. =155Boden214,7 poäng · 0,0 poäng
  4. =155Säter214,7 poäng · 0,0 poäng
  5. =157Bollnäs214,6 poäng · −0,1 poäng
  6. =157Finspång214,6 poäng · −0,1 poäng
  7. 159Jokkmokk214,5 poäng · −0,2 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15504. Definition: Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se skola i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: PISA och skolresultat →