Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA
0 % av läsvägenEtapp 7 av 70/68 sidor

Jämför kommuner

Välj upp till fyra kommuner och jämför verifierade nyckeltal om befolkning, arbete, ekonomi och skatt, skola, bostäder, hälsa och brott. Varje mått jämförs på samma period för samtliga kommuner — annars visas det inte.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

MunkedalkommunsidaStrömstadkommunsida

Översikt

Munkedal
Län: Västra Götalands län
Folkmängd 2025: 10 272
Full kommunprofil →
Strömstad
Län: Västra Götalands län
Folkmängd 2025: 13 557
Full kommunprofil →

Snabbjämförelse

SVERIGEFAKTA rangordnar inte kommuner som bra eller dåliga. „Högst” och „Lägst” beskriver enbart det numeriska värdet bland de valda kommunerna.

Folkmängd (31 dec)
2025 · personer

Munkedal
10 272 personerLägst
Strömstad
13 557 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 5 år
2025 · %

Munkedal
−2,9 %Lägst
Strömstad
2,4 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)
2026 · %

Munkedal
23,4 %Högst
Strömstad
21,9 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
21,7

Medianinkomst 20+
2024 · kr

Munkedal
333 200 krLägst
Strömstad
359 000 krHögst
Riket (kommunsnitt)
345 416

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
2026 · %

Munkedal
77,0 %Lägst
Strömstad
78,0 %Högst
Riket (kommunsnitt)
81,2

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
2025 · %

Munkedal
14,7 %Lägst
Strömstad
22,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
13,5

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
688,5 /100kLägst
Strömstad
1 079,9 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
885,9
Datapunkter (observations-ID)

Folkmängd (31 dec) över tid

2002–2025 · personer · Kommuner

Verifierad tidsserie för de valda kommunerna, samma definition och samma år.

Folkmängd (31 dec) över tid: Munkedal går från 10 434 (2002) till 10 272 (2025) — ned 162 personer. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2002–2025, Kommuner).

Folkmängd (31 dec) över tid · personer · 2002–2025 · Kommuner
ÅrMunkedalStrömstad
2 00210 43411 218
2 00310 40511 233
2 00410 31811 373
2 00510 28411 507
2 00610 24611 569
2 00710 25611 558
2 00810 24511 607
2 00910 24611 690
2 01010 18111 808
2 01110 22312 010
2 01210 17312 295
2 01310 20512 480
2 01410 24312 694
2 01510 20512 854
2 01610 36113 079
2 01710 42313 218
2 01810 50313 253
2 01910 51313 218
2 02010 58213 244
2 02110 58813 277
2 02210 57813 290
2 02310 50213 476
2 02410 35413 482
2 02510 27213 557

Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning

Metod: Endast år där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde visas.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME)

Ämnesjämförelse

Befolkning & demografi

Årlig folkmängdsförändring
2025 · personer

Munkedal
−82 personerLägst
Strömstad
75 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Folkmängdsförändring 10 år
2025 · %

Munkedal
0,7 %Lägst
Strömstad
5,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
—
Källa
SCB BefolkningCKM (000007ME)

Invånare 0–19 år, andel (%)
2025 · %

Munkedal
21,8 %Lägst
Strömstad
22,5 %Högst
Riket (kommunsnitt)
22,0

Invånare 20–64 år, andel (%)
2025 · %

Munkedal
51,8 %Lägst
Strömstad
53,6 %Högst
Riket (kommunsnitt)
52,6

Invånare 65–79 år, andel (%)
2025 · %

Munkedal
17,9 %Högst
Strömstad
16,7 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
17,6

Invånare 80+, andel (%)
2025 · %

Munkedal
8,5 %Högst
Strömstad
7,3 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
7,8

Döda, antal
2025 · personer

Munkedal
124 personerHögst
Strömstad
121 personerLägst
Riket (kommunsnitt)
318

Födda, antal
2025 · personer

Munkedal
78 personerLägst
Strömstad
117 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
336

Demografisk försörjningskvot
2025 · kvot

Munkedal
0,93 kvotHögst
Strömstad
0,87 kvotLägst
Riket (kommunsnitt)
0,91

Inflyttade till kommunen, antal
2025 · personer

Munkedal
542 personerLägst
Strömstad
788 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 133

Inrikes flyttnetto, antal
2025 · personer

Munkedal
−31 personerLägst
Strömstad
95 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
0

Utflyttade från kommunen, antal
2025 · personer

Munkedal
563 personerLägst
Strömstad
712 personerHögst
Riket (kommunsnitt)
2 091
Datapunkter (observations-ID)

Arbetsmarknad

Invånare som någon gång under året erhållit ekonomiskt bistånd, andel (%) av bef.
2025 · %

Munkedal
2,9 %Högst
Strömstad
1,7 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
2,4

Förvärvsarbetande skyddsbehövande och anhöriga (flyktingar) 20–64 år, vistelsetid 4–6 år, andel (%)
2024 · %

Munkedal
82,6 %Högst
Strömstad
80,0 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
61,2

Biståndshushåll, ekonomiskt bistånd, antal
2025 · hushåll

Munkedal
206,0 hushållHögst
Strömstad
137,0 hushållLägst
Riket (kommunsnitt)
522,6

Sysselsättningsgrad, utrikes födda 20–64 år, andel (%)
2024 · %

Munkedal
71,4 %Lägst
Strömstad
74,2 %Högst
Riket (kommunsnitt)
70,2

Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
2024 · %

Munkedal
8,1 %Högst
Strömstad
8,1 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
6,9
Datapunkter (observations-ID)

Kommunekonomi

Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
16 798 kr/invHögst
Strömstad
16 408 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
17 158

Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
6 683,3 kr/invHögst
Strömstad
3 705,2 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
5 333,4

Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)
2025 · %

Munkedal
7,0 %Högst
Strömstad
6,6 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
3,5

Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
2026 · kr/inv

Munkedal
272 641 kr/invHögst
Strömstad
252 398 kr/invLägst
Riket (kommunsnitt)
293 277

Soliditet kommun, (%)
2025 · %

Munkedal
51,8 %Högst
Strömstad
41,6 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
40,5

Nettokostnad grundskola F–9, kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
15 686 kr/invLägst
Strömstad
16 192 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
—

Nettokostnad funktionsnedsättning totalt (SoL, LSS, SFB), kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
7 892,1 kr/invLägst
Strömstad
8 165,4 kr/invHögst
Riket (kommunsnitt)
—
Datapunkter (observations-ID)

Skola

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)
2025 · %

Munkedal
77,9 %Lägst
Strömstad
82,9 %Högst
Riket (kommunsnitt)
80,8

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
2025 · %

Munkedal
53,3 %Lägst
Strömstad
67,8 %Högst
Riket (kommunsnitt)
67,9

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Munkedal
53,9 %Lägst
Strömstad
59,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
69,3

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)
2025 · %

Munkedal
75,8 %Högst
Strömstad
69,5 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
73,5

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
2026 · poäng

Munkedal
210,0 poängLägst
Strömstad
223,0 poängHögst
Riket (kommunsnitt)
219,5

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)
2025 · poäng

Munkedal
203,3 poängLägst
Strömstad
231,0 poängHögst
Riket (kommunsnitt)
217,0
Datapunkter (observations-ID)

Bostäder

Färdigställda bostäder
2025 · bostäder

Munkedal
2,0 bostäderLägst
Strömstad
75,0 bostäderHögst
Riket (kommunsnitt)
108,1

Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Munkedal
147,1 per 1000 invLägst
Strömstad
199,4 per 1000 invHögst
Riket (kommunsnitt)
171,6

Färdigställda bostäder i småhus, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Munkedal
0,2 per 1000 invLägst
Strömstad
1,3 per 1000 invHögst
Riket (kommunsnitt)
0,6

Fastighetspris bostadsrätt, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Munkedal
11 112 kr/kvmLägst
Strömstad
23 265 kr/kvmHögst
Riket (kommunsnitt)
17 205

Fastighetspris småhus, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Munkedal
16 809 kr/kvmLägst
Strömstad
33 878 kr/kvmHögst
Riket (kommunsnitt)
21 704

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 3, andel (%)
2025 · %

Munkedal
41,0 %Lägst
Strömstad
43,7 %Högst
Riket (kommunsnitt)
36,4
Datapunkter (observations-ID)

Brott & trygghet

Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
1 047,2 /100kLägst
Strömstad
1 753,0 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
1 418,9

Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
8 969,3 /100kLägst
Strömstad
12 242 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
9 856,9

Anmälda ekobrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
2 356,2 /100kHögst
Strömstad
2 078,5 /100kLägst
Riket (kommunsnitt)
2 075,2

Anmälda brott om grov kvinnofridskränkning i kommunen, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
19,4 /100kHögst
Strömstad
7,4 /100kLägst
Riket (kommunsnitt)
8,4

Anmälda narkotikabrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
397,6 /100kLägst
Strömstad
1 324,0 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
825,5

Anmälda sexualbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
97,0 /100kLägst
Strömstad
162,7 /100kHögst
Riket (kommunsnitt)
187,2
Datapunkter (observations-ID)

Politik & val

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · uppdrag/politiker

Munkedal
2,5 uppdrag/politikerHögst
Strömstad
1,8 uppdrag/politikerLägst
Riket (kommunsnitt)
1,8

Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · inv/politiker

Munkedal
123,3 inv/politikerLägst
Strömstad
140,4 inv/politikerHögst
Riket (kommunsnitt)
221,4

Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
2025 · %

Munkedal
4,8 %Lägst
Strömstad
6,3 %Högst
Riket (kommunsnitt)
2,5

Förtroendevalda kommunpolitiker på heltid, andel (%)
2025 · %

Munkedal
1,2 %Högst
Strömstad
1,0 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
1,5

Valdeltagande i senaste riksdagsvalet, andel (%)
2025 · %

Munkedal
85,0 %Högst
Strömstad
84,0 %Lägst
Riket (kommunsnitt)
85,8
Datapunkter (observations-ID)

Beräknade och specialiserade mått

Måtten nedan är inte officiella kommunobservationer på samma sätt som tabellerna ovan. De är beräknade av SVERIGEFAKTA eller hämtade från lägesbilder och modellestimat, och redovisas därför separat.

Andel utländsk bakgrund 2025
Observerad statistik
Anm: Andelen säger ingenting om orsak. Skillnader mellan kommuner förklaras av bostadsmarknad, arbetsmarknad, kommunens mottagningshistorik och åldersstruktur.

Munkedal
14,4 %
Strömstad
35,2 %
Riket
27,7 %

Skattad nettokostnad / inv / år
Modellestimat
Anm: Modellestimat = (mottagna / 5) × Ruists snittnettokostnad per person och år (74 000 kr enligt Ruist, ESO 2018:3; beräkningar med 2015 års offentliga finanser; ojusterat belopp från rapporten) / folkmängd. Avser endast de fem senaste årens mottagna och är inte officiell kommunredovisning.

Munkedal
−84 kr
Strömstad
−98 kr
Riket
—
Om datan. Jämförelsen bygger på kommunmotorns verifierade tidsserier — samma siffror, definitioner och källor som på kommunsidorna. För varje mått används den senaste period där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde. Saknas en gemensam period utelämnas måttet helt; inget värde imputeras och inga år blandas i samma rad.

Om verktyget

Jämför kommuner — metod, enheter och källor

Välj upp till fyra kommuner och se dem sida vid sida med samma indikator, samma år och samma enhet. Rikssnittet visas som referens. Delbar URL — samma jämförelse öppnas hos mottagaren.

Metod & begränsningar

  • Alla jämförda kommuner visas för samma år per indikator. Om en indikator saknas för en kommun visas '—'.
  • Enheter är fasta per rad (procent, kr, antal per 1 000). Rader blandar inte enheter i samma kolumn.
  • Rikssnittet är källans egen riksrad (SCB / Kolada / Migrationsverket) — inte ett kommunmedelvärde.
  • Ranking eller 'bäst/sämst'-färg används endast där indikatorn tydligt har en riktning (t.ex. gymnasiebehörighet högre är bättre).
  • Nettokostnaden är ett modellestimat: Ruists 74 000 kr/år × mottagna 2020–2024 / folkmängd. Inte officiell kommunredovisning.
  • Rensa-knappen återställer valen. URL-parametrarna gör jämförelsen delbar.

Primärkällor

Myndigheter och forskningsinstitutioner bakom sidan

4

myndigheter/institutioner

2

rapporter & studier

6

primärdataset

Alla primärkällor

Definitioner

Så räknas siffrorna — och vad de inte täcker

Per capita / per 1 000 / per 100 000
Normalisering av ett absolut tal genom folkmängden. Används för att göra kommuner av olika storlek jämförbara. Skjutningar redovisas t.ex. ofta per 100 000 invånare.
Median vs medelvärde
Medianen är det mittersta värdet i en sorterad serie. Medelvärdet är summan delad med antalet observationer och påverkas mycket mer av extremvärden. Inkomster och förmögenheter redovisas därför oftast som median.
Ranking & percentil
Ranking är kommunens plats i en sorterad lista över alla 290 kommuner. Percentilen är hur stor andel som ligger under kommunen — plats 29 av 290 = 90:e percentilen.Lika värden hanteras med delad ranking (t.ex. två kommuner på plats 10).

Vanliga frågor

Kortare svar på det som oftast diskuteras kring ämnet

Nej — vi begränsar till fyra samtidigt. Med fler blir tabellen svårläst på mobil och färgkodningen förlorar mening. Använd /jamforelser för län-mot-län-perspektiv.