Andel med utländsk bakgrund i Vårgårda
2002–2025 · procent av befolkningen
18,8% (2025)
23-årstrend: +9,4 pe2002: 9,4 %; 2003: 9,9 %; 2004: 10,0 %; 2005: 10,1 %; 2006: 10,0 %; 2007: 10,7 %; 2008: 10,9 %; 2009: 11,2 %; 2010: 11,0 %; 2011: 11,2 %; 2012: 11,4 %; 2013: 11,9 %; 2014: 12,3 %; 2015: 13,0 %; 2016: 14,0 %; 2017: 14,9 %; 2018: 15,7 %; 2019: 16,4 %; 2020: 17,1 %; 2021: 17,9 %; 2022: 18,0 %; 2023: 18,2 %; 2024: 18,9 %; 2025: 18,8 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 18,8 |
| 2024 | 18,9 |
| 2023 | 18,2 |
| 2022 | 18,0 |
| 2021 | 17,9 |
| 2020 | 17,1 |
| 2019 | 16,4 |
| 2018 | 15,7 |
| 2017 | 14,9 |
| 2016 | 14,0 |
| 2015 | 13,0 |
| 2014 | 12,3 |
| 2013 | 11,9 |
| 2012 | 11,4 |
| 2011 | 11,2 |
| 2010 | 11,0 |
| 2009 | 11,2 |
| 2008 | 10,9 |
| 2007 | 10,7 |
| 2006 | 10,0 |
| 2005 | 10,1 |
| 2004 | 10,0 |
| 2003 | 9,9 |
| 2002 | 9,4 |