Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Ljungby

Immigration and foreign background in Ljungby

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 28 152 invånare (2025) har 25,5 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-2,2 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Ljungby med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 4.2 %; 1871: 4.2 %; 1872: 4.2 %; 1873: 4.2 %; 1874: 4.2 %; 1875: 4.2 %; 1876: 4.2 %; 1877: 4.2 %; 1878: 4.2 %; 1879: 4.2 %; 1880: 4.2 %; 1881: 4.2 %; 1882: 4.2 %; 1883: 4.2 %; 1884: 4.2 %; 1885: 4.2 %; 1886: 4.2 %; 1887: 4.2 %; 1888: 4.2 %; 1889: 4.2 %; 1890: 4.2 %; 1891: 4.2 %; 1892: 4.2 %; 1893: 4.2 %; 1894: 4.2 %; 1895: 4.2 %; 1896: 4.2 %; 1897: 4.2 %; 1898: 4.2 %; 1899: 4.2 %; 1900: 4.2 %; 1901: 4.2 %; 1902: 4.2 %; 1903: 4.2 %; 1904: 4.2 %; 1905: 4.2 %; 1906: 4.2 %; 1907: 4.2 %; 1908: 4.2 %; 1909: 4.2 %; 1910: 4.2 %; 1911: 4.2 %; 1912: 4.2 %; 1913: 4.2 %; 1914: 4.2 %; 1915: 4.2 %; 1916: 4.2 %; 1917: 4.2 %; 1918: 4.2 %; 1919: 4.2 %; 1920: 4.2 %; 1921: 4.2 %; 1922: 4.2 %; 1923: 4.2 %; 1924: 4.2 %; 1925: 4.2 %; 1926: 4.3 %; 1927: 4.3 %; 1928: 4.3 %; 1929: 4.3 %; 1930: 4.4 %; 1931: 4.4 %; 1932: 4.5 %; 1933: 4.5 %; 1934: 4.6 %; 1935: 4.7 %; 1936: 4.7 %; 1937: 4.8 %; 1938: 4.9 %; 1939: 5.0 %; 1940: 5.1 %; 1941: 5.2 %; 1942: 5.3 %; 1943: 5.4 %; 1944: 5.5 %; 1945: 5.7 %; 1946: 5.8 %; 1947: 5.9 %; 1948: 6.0 %; 1949: 6.2 %; 1950: 6.3 %; 1951: 6.4 %; 1952: 6.6 %; 1953: 6.7 %; 1954: 6.8 %; 1955: 7.0 %; 1956: 7.1 %; 1957: 7.3 %; 1958: 7.4 %; 1959: 7.6 %; 1960: 7.7 %; 1961: 7.9 %; 1962: 8.0 %; 1963: 8.2 %; 1964: 8.3 %; 1965: 8.5 %; 1966: 8.6 %; 1967: 8.8 %; 1968: 8.9 %; 1969: 9.1 %; 1970: 9.2 %; 1971: 9.4 %; 1972: 9.5 %; 1973: 9.7 %; 1974: 9.8 %; 1975: 9.9 %; 1976: 10.1 %; 1977: 10.2 %; 1978: 10.3 %; 1979: 10.5 %; 1980: 10.6 %; 1981: 10.7 %; 1982: 10.8 %; 1983: 11.0 %; 1984: 11.1 %; 1985: 11.2 %; 1986: 11.3 %; 1987: 11.4 %; 1988: 11.5 %; 1989: 11.5 %; 1990: 11.6 %; 1991: 11.7 %; 1992: 11.8 %; 1993: 11.8 %; 1994: 11.9 %; 1995: 12.0 %; 1996: 12.0 %; 1997: 12.0 %; 1998: 12.1 %; 1999: 12.1 %; 2000: 12.1 %; 2001: 12.1 %; 2002: 12.1 %; 2003: 12.5 %; 2004: 12.9 %; 2005: 13.0 %; 2006: 13.6 %; 2007: 14.5 %; 2008: 15.4 %; 2009: 15.9 %; 2010: 16.2 %; 2011: 16.7 %; 2012: 17.5 %; 2013: 18.0 %; 2014: 18.9 %; 2015: 19.8 %; 2016: 21.1 %; 2017: 22.3 %; 2018: 23.2 %; 2019: 23.7 %; 2020: 24.0 %; 2021: 24.3 %; 2022: 25.0 %; 2023: 25.1 %; 2024: 25.3 %; 2025: 25.5 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
5,747 people
20.3% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden79.7 %(22,533)
Nordics excluding Sweden1.6 %(468)
Other Europe10.0 %(2,829)
Outside Europe8.7 %(2,450)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
27.2 %
Received, 5 years
145
5.1 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−96 kr
Range −69 kr−122 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Ljungby with other municipalities →

Jämför Ljungby med andra kommuner

Ljungby är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Ljungby25.5 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Ljungby
Ljungby — 2002: 12.1 %; 2003: 12.5 %; 2004: 12.9 %; 2005: 13.0 %; 2006: 13.6 %; 2007: 14.5 %; 2008: 15.4 %; 2009: 15.9 %; 2010: 16.2 %; 2011: 16.7 %; 2012: 17.5 %; 2013: 18.0 %; 2014: 18.9 %; 2015: 19.8 %; 2016: 21.1 %; 2017: 22.3 %; 2018: 23.2 %; 2019: 23.7 %; 2020: 24.0 %; 2021: 24.3 %; 2022: 25.0 %; 2023: 25.1 %; 2024: 25.3 %; 2025: 25.5 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Ljungby

Ljungby vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Älmhult

Share 2025
32,3 %
Δ 2015→2025
+10.6 pp
View →
View →

Markaryd

Share 2025
30,4 %
Δ 2015→2025
+6.4 pp
View →
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Växjö

Share 2025
27,6 %
Δ 2015→2025
+5.9 pp
View →
View →

Kronobergs län

Share 2025
27,5 %
Δ 2015→2025
+5.8 pp
View →

Alvesta

Share 2025
26,7 %
Δ 2015→2025
+4.6 pp
View →
View →

Uppvidinge

Share 2025
26,6 %
Δ 2015→2025
+5.3 pp
View →
View →

Ljungby

Share 2025
25,5 %
Δ 2015→2025
+5.7 pp
View →

Vanligaste födelseländer i Ljungby

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Ljungby

Open Ljungby on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Ljungby

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Ljungby kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Ljungby?

2025 hade 25,5 % av befolkningen i Ljungby utländsk bakgrund enligt SCB — -2,2 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Ljungby utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 12,1 % (2002) till 25,5 % (2025), en förändring på +13,4 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Ljungby födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.