Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Alvesta

Immigration and foreign background in Alvesta

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 19 708 invånare (2025) har 26,7 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-1,0 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Alvesta med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 3.8 %; 1871: 3.8 %; 1872: 3.8 %; 1873: 3.8 %; 1874: 3.8 %; 1875: 3.8 %; 1876: 3.8 %; 1877: 3.8 %; 1878: 3.8 %; 1879: 3.8 %; 1880: 3.8 %; 1881: 3.8 %; 1882: 3.8 %; 1883: 3.8 %; 1884: 3.8 %; 1885: 3.8 %; 1886: 3.8 %; 1887: 3.8 %; 1888: 3.8 %; 1889: 3.8 %; 1890: 3.8 %; 1891: 3.8 %; 1892: 3.8 %; 1893: 3.8 %; 1894: 3.8 %; 1895: 3.8 %; 1896: 3.8 %; 1897: 3.8 %; 1898: 3.8 %; 1899: 3.8 %; 1900: 3.8 %; 1901: 3.8 %; 1902: 3.8 %; 1903: 3.8 %; 1904: 3.8 %; 1905: 3.8 %; 1906: 3.8 %; 1907: 3.8 %; 1908: 3.8 %; 1909: 3.8 %; 1910: 3.8 %; 1911: 3.8 %; 1912: 3.8 %; 1913: 3.8 %; 1914: 3.8 %; 1915: 3.8 %; 1916: 3.8 %; 1917: 3.8 %; 1918: 3.8 %; 1919: 3.8 %; 1920: 3.8 %; 1921: 3.8 %; 1922: 3.8 %; 1923: 3.8 %; 1924: 3.8 %; 1925: 3.8 %; 1926: 3.8 %; 1927: 3.8 %; 1928: 3.8 %; 1929: 3.9 %; 1930: 3.9 %; 1931: 3.9 %; 1932: 4.0 %; 1933: 4.0 %; 1934: 4.1 %; 1935: 4.1 %; 1936: 4.2 %; 1937: 4.3 %; 1938: 4.4 %; 1939: 4.4 %; 1940: 4.5 %; 1941: 4.6 %; 1942: 4.7 %; 1943: 4.8 %; 1944: 4.9 %; 1945: 5.0 %; 1946: 5.1 %; 1947: 5.2 %; 1948: 5.3 %; 1949: 5.5 %; 1950: 5.6 %; 1951: 5.7 %; 1952: 5.8 %; 1953: 6.0 %; 1954: 6.1 %; 1955: 6.2 %; 1956: 6.3 %; 1957: 6.5 %; 1958: 6.6 %; 1959: 6.7 %; 1960: 6.9 %; 1961: 7.0 %; 1962: 7.1 %; 1963: 7.3 %; 1964: 7.4 %; 1965: 7.5 %; 1966: 7.7 %; 1967: 7.8 %; 1968: 7.9 %; 1969: 8.1 %; 1970: 8.2 %; 1971: 8.3 %; 1972: 8.5 %; 1973: 8.6 %; 1974: 8.7 %; 1975: 8.8 %; 1976: 9.0 %; 1977: 9.1 %; 1978: 9.2 %; 1979: 9.3 %; 1980: 9.4 %; 1981: 9.5 %; 1982: 9.6 %; 1983: 9.7 %; 1984: 9.8 %; 1985: 9.9 %; 1986: 10.0 %; 1987: 10.1 %; 1988: 10.2 %; 1989: 10.3 %; 1990: 10.3 %; 1991: 10.4 %; 1992: 10.5 %; 1993: 10.5 %; 1994: 10.6 %; 1995: 10.6 %; 1996: 10.7 %; 1997: 10.7 %; 1998: 10.7 %; 1999: 10.7 %; 2000: 10.8 %; 2001: 10.8 %; 2002: 10.8 %; 2003: 10.9 %; 2004: 11.1 %; 2005: 11.2 %; 2006: 12.1 %; 2007: 13.1 %; 2008: 13.9 %; 2009: 14.8 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.4 %; 2012: 17.8 %; 2013: 19.4 %; 2014: 20.9 %; 2015: 22.1 %; 2016: 23.3 %; 2017: 24.3 %; 2018: 25.2 %; 2019: 25.9 %; 2020: 26.4 %; 2021: 26.4 %; 2022: 26.9 %; 2023: 26.7 %; 2024: 26.8 %; 2025: 26.7 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
4,033 people
20.3% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden79.7 %(15,797)
Nordics excluding Sweden1.2 %(230)
Other Europe8.5 %(1,685)
Outside Europe10.7 %(2,118)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
29.0 %
Received, 5 years
112
5.6 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−106 kr
Range −76 kr−135 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Alvesta with other municipalities →

Jämför Alvesta med andra kommuner

Alvesta är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Alvesta26.7 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Alvesta
Alvesta — 2002: 10.8 %; 2003: 10.9 %; 2004: 11.1 %; 2005: 11.2 %; 2006: 12.1 %; 2007: 13.1 %; 2008: 13.9 %; 2009: 14.8 %; 2010: 15.5 %; 2011: 16.4 %; 2012: 17.8 %; 2013: 19.4 %; 2014: 20.9 %; 2015: 22.1 %; 2016: 23.3 %; 2017: 24.3 %; 2018: 25.2 %; 2019: 25.9 %; 2020: 26.4 %; 2021: 26.4 %; 2022: 26.9 %; 2023: 26.7 %; 2024: 26.8 %; 2025: 26.7 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Alvesta

Alvesta vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Älmhult

Share 2025
32,3 %
Δ 2015→2025
+10.6 pp
View →
View →

Värnamo

Share 2025
28,1 %
Δ 2015→2025
+4.4 pp
View →
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Växjö

Share 2025
27,6 %
Δ 2015→2025
+5.9 pp
View →
View →

Kronobergs län

Share 2025
27,5 %
Δ 2015→2025
+5.8 pp
View →

Alvesta

Share 2025
26,7 %
Δ 2015→2025
+4.6 pp
View →

Uppvidinge

Share 2025
26,6 %
Δ 2015→2025
+5.3 pp
View →
View →

Ljungby

Share 2025
25,5 %
Δ 2015→2025
+5.7 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Alvesta

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Alvesta

Open Alvesta on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Alvesta

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Alvesta kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Alvesta?

2025 hade 26,7 % av befolkningen i Alvesta utländsk bakgrund enligt SCB — -1,0 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Alvesta utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 10,8 % (2002) till 26,7 % (2025), en förändring på +16,0 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Alvesta födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.