Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Strömstad

Immigration and foreign background in Strömstad

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 13 571 invånare (2025) har 35,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+7,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Strömstad med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 6.5 %; 1871: 6.5 %; 1872: 6.5 %; 1873: 6.5 %; 1874: 6.5 %; 1875: 6.5 %; 1876: 6.5 %; 1877: 6.5 %; 1878: 6.5 %; 1879: 6.5 %; 1880: 6.5 %; 1881: 6.5 %; 1882: 6.5 %; 1883: 6.5 %; 1884: 6.5 %; 1885: 6.5 %; 1886: 6.5 %; 1887: 6.5 %; 1888: 6.5 %; 1889: 6.5 %; 1890: 6.5 %; 1891: 6.5 %; 1892: 6.5 %; 1893: 6.5 %; 1894: 6.5 %; 1895: 6.5 %; 1896: 6.5 %; 1897: 6.5 %; 1898: 6.5 %; 1899: 6.5 %; 1900: 6.5 %; 1901: 6.5 %; 1902: 6.5 %; 1903: 6.5 %; 1904: 6.5 %; 1905: 6.5 %; 1906: 6.5 %; 1907: 6.5 %; 1908: 6.5 %; 1909: 6.5 %; 1910: 6.5 %; 1911: 6.5 %; 1912: 6.5 %; 1913: 6.5 %; 1914: 6.5 %; 1915: 6.5 %; 1916: 6.5 %; 1917: 6.5 %; 1918: 6.5 %; 1919: 6.5 %; 1920: 6.5 %; 1921: 6.5 %; 1922: 6.5 %; 1923: 6.5 %; 1924: 6.5 %; 1925: 6.5 %; 1926: 6.5 %; 1927: 6.5 %; 1928: 6.6 %; 1929: 6.6 %; 1930: 6.7 %; 1931: 6.8 %; 1932: 6.8 %; 1933: 6.9 %; 1934: 7.0 %; 1935: 7.1 %; 1936: 7.3 %; 1937: 7.4 %; 1938: 7.5 %; 1939: 7.7 %; 1940: 7.8 %; 1941: 8.0 %; 1942: 8.1 %; 1943: 8.3 %; 1944: 8.5 %; 1945: 8.6 %; 1946: 8.8 %; 1947: 9.0 %; 1948: 9.2 %; 1949: 9.4 %; 1950: 9.6 %; 1951: 9.8 %; 1952: 10.0 %; 1953: 10.2 %; 1954: 10.5 %; 1955: 10.7 %; 1956: 10.9 %; 1957: 11.1 %; 1958: 11.4 %; 1959: 11.6 %; 1960: 11.8 %; 1961: 12.0 %; 1962: 12.3 %; 1963: 12.5 %; 1964: 12.7 %; 1965: 13.0 %; 1966: 13.2 %; 1967: 13.4 %; 1968: 13.7 %; 1969: 13.9 %; 1970: 14.1 %; 1971: 14.3 %; 1972: 14.6 %; 1973: 14.8 %; 1974: 15.0 %; 1975: 15.2 %; 1976: 15.4 %; 1977: 15.6 %; 1978: 15.8 %; 1979: 16.0 %; 1980: 16.2 %; 1981: 16.4 %; 1982: 16.6 %; 1983: 16.7 %; 1984: 16.9 %; 1985: 17.1 %; 1986: 17.2 %; 1987: 17.4 %; 1988: 17.5 %; 1989: 17.6 %; 1990: 17.8 %; 1991: 17.9 %; 1992: 18.0 %; 1993: 18.1 %; 1994: 18.2 %; 1995: 18.3 %; 1996: 18.3 %; 1997: 18.4 %; 1998: 18.4 %; 1999: 18.5 %; 2000: 18.5 %; 2001: 18.5 %; 2002: 18.5 %; 2003: 18.9 %; 2004: 19.8 %; 2005: 20.4 %; 2006: 21.0 %; 2007: 21.5 %; 2008: 22.1 %; 2009: 22.5 %; 2010: 23.2 %; 2011: 24.3 %; 2012: 25.4 %; 2013: 26.5 %; 2014: 27.7 %; 2015: 28.8 %; 2016: 30.1 %; 2017: 31.0 %; 2018: 31.7 %; 2019: 32.4 %; 2020: 33.0 %; 2021: 32.9 %; 2022: 33.7 %; 2023: 34.5 %; 2024: 34.8 %; 2025: 35.2 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
3,838 people
28.5% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden71.5 %(9,644)
Nordics excluding Sweden10.6 %(1,428)
Other Europe5.4 %(733)
Outside Europe12.4 %(1,677)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
38.1 %
Received, 5 years
89
6.6 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−124 kr
Range −89 kr−157 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Strömstad with other municipalities →

Jämför Strömstad med andra kommuner

Strömstad är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Strömstad35.2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Strömstad
Strömstad — 2002: 18.5 %; 2003: 18.9 %; 2004: 19.8 %; 2005: 20.4 %; 2006: 21.0 %; 2007: 21.5 %; 2008: 22.1 %; 2009: 22.5 %; 2010: 23.2 %; 2011: 24.3 %; 2012: 25.4 %; 2013: 26.5 %; 2014: 27.7 %; 2015: 28.8 %; 2016: 30.1 %; 2017: 31.0 %; 2018: 31.7 %; 2019: 32.4 %; 2020: 33.0 %; 2021: 32.9 %; 2022: 33.7 %; 2023: 34.5 %; 2024: 34.8 %; 2025: 35.2 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Strömstad

Strömstad vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Strömstad

Share 2025
35,2 %
Δ 2015→2025
+6.5 pp
View →

Borås

Share 2025
34,6 %
Δ 2015→2025
+6.6 pp
View →
View →

Trollhättan

Share 2025
31,9 %
Δ 2015→2025
+5.3 pp
View →
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Västra Götalands län

Share 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+3.9 pp
View →

Dals-Ed

Share 2025
17,5 %
Δ 2015→2025
+0.4 pp
View →
View →

Munkedal

Share 2025
14,4 %
Δ 2015→2025
+2.9 pp
View →
View →

Tanum

Share 2025
14,3 %
Δ 2015→2025
+2.4 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Strömstad

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Strömstad

Open Strömstad on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Strömstad

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Strömstad kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Strömstad?

2025 hade 35,2 % av befolkningen i Strömstad utländsk bakgrund enligt SCB — +7,5 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Strömstad utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 18,5 % (2002) till 35,2 % (2025), en förändring på +16,7 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Strömstad födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.