Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Landskrona

Immigration and foreign background in Landskrona

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 47 582 invånare (2025) har 37,8 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+10,1 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Landskrona med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 8.7 %; 1871: 8.7 %; 1872: 8.7 %; 1873: 8.7 %; 1874: 8.7 %; 1875: 8.7 %; 1876: 8.7 %; 1877: 8.7 %; 1878: 8.7 %; 1879: 8.7 %; 1880: 8.7 %; 1881: 8.7 %; 1882: 8.7 %; 1883: 8.7 %; 1884: 8.7 %; 1885: 8.7 %; 1886: 8.7 %; 1887: 8.7 %; 1888: 8.7 %; 1889: 8.7 %; 1890: 8.7 %; 1891: 8.7 %; 1892: 8.7 %; 1893: 8.7 %; 1894: 8.7 %; 1895: 8.7 %; 1896: 8.7 %; 1897: 8.7 %; 1898: 8.7 %; 1899: 8.7 %; 1900: 8.7 %; 1901: 8.7 %; 1902: 8.7 %; 1903: 8.7 %; 1904: 8.7 %; 1905: 8.7 %; 1906: 8.7 %; 1907: 8.7 %; 1908: 8.7 %; 1909: 8.7 %; 1910: 8.7 %; 1911: 8.7 %; 1912: 8.7 %; 1913: 8.7 %; 1914: 8.7 %; 1915: 8.7 %; 1916: 8.7 %; 1917: 8.7 %; 1918: 8.7 %; 1919: 8.7 %; 1920: 8.7 %; 1921: 8.7 %; 1922: 8.7 %; 1923: 8.7 %; 1924: 8.7 %; 1925: 8.7 %; 1926: 8.7 %; 1927: 8.8 %; 1928: 8.8 %; 1929: 8.9 %; 1930: 9.0 %; 1931: 9.1 %; 1932: 9.2 %; 1933: 9.3 %; 1934: 9.4 %; 1935: 9.6 %; 1936: 9.7 %; 1937: 9.9 %; 1938: 10.1 %; 1939: 10.3 %; 1940: 10.5 %; 1941: 10.7 %; 1942: 10.9 %; 1943: 11.1 %; 1944: 11.4 %; 1945: 11.6 %; 1946: 11.9 %; 1947: 12.1 %; 1948: 12.4 %; 1949: 12.6 %; 1950: 12.9 %; 1951: 13.2 %; 1952: 13.5 %; 1953: 13.8 %; 1954: 14.1 %; 1955: 14.4 %; 1956: 14.7 %; 1957: 15.0 %; 1958: 15.3 %; 1959: 15.6 %; 1960: 15.9 %; 1961: 16.2 %; 1962: 16.5 %; 1963: 16.8 %; 1964: 17.1 %; 1965: 17.4 %; 1966: 17.7 %; 1967: 18.0 %; 1968: 18.4 %; 1969: 18.7 %; 1970: 19.0 %; 1971: 19.3 %; 1972: 19.6 %; 1973: 19.9 %; 1974: 20.1 %; 1975: 20.4 %; 1976: 20.7 %; 1977: 21.0 %; 1978: 21.2 %; 1979: 21.5 %; 1980: 21.8 %; 1981: 22.0 %; 1982: 22.3 %; 1983: 22.5 %; 1984: 22.7 %; 1985: 22.9 %; 1986: 23.1 %; 1987: 23.3 %; 1988: 23.5 %; 1989: 23.7 %; 1990: 23.9 %; 1991: 24.0 %; 1992: 24.2 %; 1993: 24.3 %; 1994: 24.4 %; 1995: 24.5 %; 1996: 24.6 %; 1997: 24.7 %; 1998: 24.8 %; 1999: 24.8 %; 2000: 24.9 %; 2001: 24.9 %; 2002: 24.9 %; 2003: 25.6 %; 2004: 26.3 %; 2005: 27.2 %; 2006: 28.4 %; 2007: 29.3 %; 2008: 30.4 %; 2009: 31.1 %; 2010: 31.6 %; 2011: 31.8 %; 2012: 32.3 %; 2013: 33.1 %; 2014: 33.9 %; 2015: 34.6 %; 2016: 35.4 %; 2017: 36.2 %; 2018: 36.5 %; 2019: 36.8 %; 2020: 36.9 %; 2021: 37.0 %; 2022: 37.5 %; 2023: 37.6 %; 2024: 37.8 %; 2025: 37.8 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
13,025 people
27.5% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden72.5 %(34,284)
Nordics excluding Sweden2.5 %(1,160)
Other Europe11.0 %(5,218)
Outside Europe14.1 %(6,647)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
36.2 %
Received, 5 years
206
4.4 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
1
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−82 kr
Range −58 kr−104 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
Areas per the Swedish Police 2025
  • KarlslundVulnerable area
Swedish Police Authority · Situational report on vulnerable areas 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Landskrona with other municipalities →

Jämför Landskrona med andra kommuner

Landskrona är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Landskrona37.8 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Landskrona
Landskrona — 2002: 24.9 %; 2003: 25.6 %; 2004: 26.3 %; 2005: 27.2 %; 2006: 28.4 %; 2007: 29.3 %; 2008: 30.4 %; 2009: 31.1 %; 2010: 31.6 %; 2011: 31.8 %; 2012: 32.3 %; 2013: 33.1 %; 2014: 33.9 %; 2015: 34.6 %; 2016: 35.4 %; 2017: 36.2 %; 2018: 36.5 %; 2019: 36.8 %; 2020: 36.9 %; 2021: 37.0 %; 2022: 37.5 %; 2023: 37.6 %; 2024: 37.8 %; 2025: 37.8 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Landskrona

Landskrona vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Helsingborg

Share 2025
39,3 %
Δ 2015→2025
+9.0 pp
View →
View →

Åstorp

Share 2025
38,7 %
Δ 2015→2025
+9.5 pp
View →
View →

Landskrona

Share 2025
37,8 %
Δ 2015→2025
+3.1 pp
View →

Bjuv

Share 2025
36,4 %
Δ 2015→2025
+9.0 pp
View →
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Skåne län

Share 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5.3 pp
View →

Svalöv

Share 2025
24,1 %
Δ 2015→2025
+5.2 pp
View →
View →

Kävlinge

Share 2025
15,5 %
Δ 2015→2025
+4.1 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Landskrona

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Landskrona

Open Landskrona on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Landskrona

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Landskrona kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Landskrona?

2025 hade 37,8 % av befolkningen i Landskrona utländsk bakgrund enligt SCB — +10,1 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Landskrona utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 24,9 % (2002) till 37,8 % (2025), en förändring på +12,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Landskrona födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.