Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Järfälla

Immigration and foreign background in Järfälla

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 90 185 invånare (2025) har 52,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+24,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Järfälla med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 8.9 %; 1871: 8.9 %; 1872: 8.9 %; 1873: 8.9 %; 1874: 8.9 %; 1875: 8.9 %; 1876: 8.9 %; 1877: 8.9 %; 1878: 8.9 %; 1879: 8.9 %; 1880: 8.9 %; 1881: 8.9 %; 1882: 8.9 %; 1883: 8.9 %; 1884: 8.9 %; 1885: 8.9 %; 1886: 8.9 %; 1887: 8.9 %; 1888: 8.9 %; 1889: 8.9 %; 1890: 8.9 %; 1891: 8.9 %; 1892: 8.9 %; 1893: 8.9 %; 1894: 8.9 %; 1895: 8.9 %; 1896: 8.9 %; 1897: 8.9 %; 1898: 8.9 %; 1899: 8.9 %; 1900: 8.9 %; 1901: 8.9 %; 1902: 8.9 %; 1903: 8.9 %; 1904: 8.9 %; 1905: 8.9 %; 1906: 8.9 %; 1907: 8.9 %; 1908: 8.9 %; 1909: 8.9 %; 1910: 8.9 %; 1911: 8.9 %; 1912: 8.9 %; 1913: 8.9 %; 1914: 8.9 %; 1915: 8.9 %; 1916: 8.9 %; 1917: 8.9 %; 1918: 8.9 %; 1919: 8.9 %; 1920: 8.9 %; 1921: 8.9 %; 1922: 8.9 %; 1923: 8.9 %; 1924: 8.9 %; 1925: 8.9 %; 1926: 8.9 %; 1927: 9.0 %; 1928: 9.0 %; 1929: 9.1 %; 1930: 9.2 %; 1931: 9.3 %; 1932: 9.4 %; 1933: 9.5 %; 1934: 9.6 %; 1935: 9.8 %; 1936: 9.9 %; 1937: 10.1 %; 1938: 10.3 %; 1939: 10.5 %; 1940: 10.7 %; 1941: 10.9 %; 1942: 11.1 %; 1943: 11.3 %; 1944: 11.6 %; 1945: 11.8 %; 1946: 12.1 %; 1947: 12.3 %; 1948: 12.6 %; 1949: 12.9 %; 1950: 13.2 %; 1951: 13.4 %; 1952: 13.7 %; 1953: 14.0 %; 1954: 14.3 %; 1955: 14.6 %; 1956: 14.9 %; 1957: 15.2 %; 1958: 15.5 %; 1959: 15.9 %; 1960: 16.2 %; 1961: 16.5 %; 1962: 16.8 %; 1963: 17.1 %; 1964: 17.4 %; 1965: 17.8 %; 1966: 18.1 %; 1967: 18.4 %; 1968: 18.7 %; 1969: 19.0 %; 1970: 19.3 %; 1971: 19.6 %; 1972: 19.9 %; 1973: 20.2 %; 1974: 20.5 %; 1975: 20.8 %; 1976: 21.1 %; 1977: 21.4 %; 1978: 21.6 %; 1979: 21.9 %; 1980: 22.2 %; 1981: 22.4 %; 1982: 22.7 %; 1983: 22.9 %; 1984: 23.1 %; 1985: 23.4 %; 1986: 23.6 %; 1987: 23.8 %; 1988: 24.0 %; 1989: 24.1 %; 1990: 24.3 %; 1991: 24.5 %; 1992: 24.6 %; 1993: 24.8 %; 1994: 24.9 %; 1995: 25.0 %; 1996: 25.1 %; 1997: 25.2 %; 1998: 25.2 %; 1999: 25.3 %; 2000: 25.3 %; 2001: 25.4 %; 2002: 25.4 %; 2003: 25.9 %; 2004: 26.4 %; 2005: 27.0 %; 2006: 27.9 %; 2007: 28.9 %; 2008: 30.0 %; 2009: 31.0 %; 2010: 32.1 %; 2011: 33.0 %; 2012: 34.0 %; 2013: 35.0 %; 2014: 36.4 %; 2015: 37.4 %; 2016: 39.1 %; 2017: 40.6 %; 2018: 42.5 %; 2019: 44.0 %; 2020: 45.5 %; 2021: 47.2 %; 2022: 48.8 %; 2023: 49.9 %; 2024: 51.3 %; 2025: 52.2 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
32,423 people
36.5% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden63.5 %(56,527)
Nordics excluding Sweden2.0 %(1,824)
Other Europe8.8 %(7,844)
Outside Europe25.6 %(22,755)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
47.6 %
Received, 5 years
790
8.9 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
1
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−167 kr
Range −119 kr−212 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
Areas per the Swedish Police 2025
  • SångvägenVulnerable area
Swedish Police Authority · Situational report on vulnerable areas 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Järfälla with other municipalities →

Jämför Järfälla med andra kommuner

Järfälla är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Järfälla52.2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Järfälla
Järfälla — 2002: 25.4 %; 2003: 25.9 %; 2004: 26.4 %; 2005: 27.0 %; 2006: 27.9 %; 2007: 28.9 %; 2008: 30.0 %; 2009: 31.0 %; 2010: 32.1 %; 2011: 33.0 %; 2012: 34.0 %; 2013: 35.0 %; 2014: 36.4 %; 2015: 37.4 %; 2016: 39.1 %; 2017: 40.6 %; 2018: 42.5 %; 2019: 44.0 %; 2020: 45.5 %; 2021: 47.2 %; 2022: 48.8 %; 2023: 49.9 %; 2024: 51.3 %; 2025: 52.2 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Järfälla

Järfälla vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Sigtuna

Share 2025
52,5 %
Δ 2015→2025
+12.9 pp
View →
View →

Järfälla

Share 2025
52,2 %
Δ 2015→2025
+14.8 pp
View →

Upplands Väsby

Share 2025
49,1 %
Δ 2015→2025
+12.7 pp
View →
View →

Upplands-Bro

Share 2025
47,5 %
Δ 2015→2025
+15.2 pp
View →
View →

Sundbyberg

Share 2025
47,3 %
Δ 2015→2025
+8.3 pp
View →
View →

Sollentuna

Share 2025
40,0 %
Δ 2015→2025
+9.9 pp
View →
View →

Stockholms län

Share 2025
34,4 %
Δ 2015→2025
+6.9 pp
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Vanligaste födelseländer i Järfälla

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Järfälla

Open Järfälla on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Järfälla

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Järfälla kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Järfälla?

2025 hade 52,2 % av befolkningen i Järfälla utländsk bakgrund enligt SCB — +24,5 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Järfälla utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 25,4 % (2002) till 52,2 % (2025), en förändring på +26,8 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Järfälla födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.