Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Grums

Immigration and foreign background in Grums

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 8 859 invånare (2025) har 14,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-13,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Grums med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 2.8 %; 1871: 2.8 %; 1872: 2.8 %; 1873: 2.8 %; 1874: 2.8 %; 1875: 2.8 %; 1876: 2.8 %; 1877: 2.8 %; 1878: 2.8 %; 1879: 2.8 %; 1880: 2.8 %; 1881: 2.8 %; 1882: 2.8 %; 1883: 2.8 %; 1884: 2.8 %; 1885: 2.8 %; 1886: 2.8 %; 1887: 2.8 %; 1888: 2.8 %; 1889: 2.8 %; 1890: 2.8 %; 1891: 2.8 %; 1892: 2.8 %; 1893: 2.8 %; 1894: 2.8 %; 1895: 2.8 %; 1896: 2.8 %; 1897: 2.8 %; 1898: 2.8 %; 1899: 2.8 %; 1900: 2.8 %; 1901: 2.8 %; 1902: 2.8 %; 1903: 2.8 %; 1904: 2.8 %; 1905: 2.8 %; 1906: 2.8 %; 1907: 2.8 %; 1908: 2.8 %; 1909: 2.8 %; 1910: 2.8 %; 1911: 2.8 %; 1912: 2.8 %; 1913: 2.8 %; 1914: 2.8 %; 1915: 2.8 %; 1916: 2.8 %; 1917: 2.8 %; 1918: 2.8 %; 1919: 2.8 %; 1920: 2.8 %; 1921: 2.8 %; 1922: 2.8 %; 1923: 2.8 %; 1924: 2.8 %; 1925: 2.8 %; 1926: 2.8 %; 1927: 2.9 %; 1928: 2.9 %; 1929: 2.9 %; 1930: 2.9 %; 1931: 3.0 %; 1932: 3.0 %; 1933: 3.0 %; 1934: 3.1 %; 1935: 3.1 %; 1936: 3.2 %; 1937: 3.2 %; 1938: 3.3 %; 1939: 3.3 %; 1940: 3.4 %; 1941: 3.5 %; 1942: 3.5 %; 1943: 3.6 %; 1944: 3.7 %; 1945: 3.8 %; 1946: 3.9 %; 1947: 3.9 %; 1948: 4.0 %; 1949: 4.1 %; 1950: 4.2 %; 1951: 4.3 %; 1952: 4.4 %; 1953: 4.5 %; 1954: 4.6 %; 1955: 4.7 %; 1956: 4.8 %; 1957: 4.9 %; 1958: 5.0 %; 1959: 5.1 %; 1960: 5.2 %; 1961: 5.3 %; 1962: 5.4 %; 1963: 5.5 %; 1964: 5.6 %; 1965: 5.7 %; 1966: 5.8 %; 1967: 5.9 %; 1968: 6.0 %; 1969: 6.1 %; 1970: 6.2 %; 1971: 6.3 %; 1972: 6.4 %; 1973: 6.4 %; 1974: 6.5 %; 1975: 6.6 %; 1976: 6.7 %; 1977: 6.8 %; 1978: 6.9 %; 1979: 7.0 %; 1980: 7.1 %; 1981: 7.2 %; 1982: 7.2 %; 1983: 7.3 %; 1984: 7.4 %; 1985: 7.4 %; 1986: 7.5 %; 1987: 7.6 %; 1988: 7.6 %; 1989: 7.7 %; 1990: 7.8 %; 1991: 7.8 %; 1992: 7.9 %; 1993: 7.9 %; 1994: 7.9 %; 1995: 8.0 %; 1996: 8.0 %; 1997: 8.0 %; 1998: 8.0 %; 1999: 8.1 %; 2000: 8.1 %; 2001: 8.1 %; 2002: 8.1 %; 2003: 8.3 %; 2004: 8.5 %; 2005: 8.8 %; 2006: 8.8 %; 2007: 8.8 %; 2008: 9.1 %; 2009: 9.3 %; 2010: 9.8 %; 2011: 9.6 %; 2012: 9.8 %; 2013: 10.2 %; 2014: 11.0 %; 2015: 11.4 %; 2016: 12.8 %; 2017: 12.9 %; 2018: 13.0 %; 2019: 13.5 %; 2020: 13.9 %; 2021: 13.8 %; 2022: 14.1 %; 2023: 14.4 %; 2024: 14.7 %; 2025: 14.2 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
1,115 people
12.4% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden87.6 %(7,889)
Nordics excluding Sweden2.9 %(260)
Other Europe3.4 %(307)
Outside Europe6.1 %(548)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
15.0 %
Received, 5 years
65
7.2 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−135 kr
Range −97 kr−172 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Grums with other municipalities →

Jämför Grums med andra kommuner

Grums är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Grums14.2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Grums
Grums — 2002: 8.1 %; 2003: 8.3 %; 2004: 8.5 %; 2005: 8.8 %; 2006: 8.8 %; 2007: 8.8 %; 2008: 9.1 %; 2009: 9.3 %; 2010: 9.8 %; 2011: 9.6 %; 2012: 9.8 %; 2013: 10.2 %; 2014: 11.0 %; 2015: 11.4 %; 2016: 12.8 %; 2017: 12.9 %; 2018: 13.0 %; 2019: 13.5 %; 2020: 13.9 %; 2021: 13.8 %; 2022: 14.1 %; 2023: 14.4 %; 2024: 14.7 %; 2025: 14.2 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Grums

Grums vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Värmlands län

Share 2025
17,8 %
Δ 2015→2025
+3.4 pp
View →

Säffle

Share 2025
17,5 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →
View →

Arvika

Share 2025
16,0 %
Δ 2015→2025
+2.5 pp
View →
View →

Grums

Share 2025
14,2 %
Δ 2015→2025
+2.8 pp
View →

Sunne

Share 2025
13,3 %
Δ 2015→2025
+3.6 pp
View →
View →

Kil

Share 2025
10,2 %
Δ 2015→2025
+2.0 pp
View →
View →

Hammarö

Share 2025
9,5 %
Δ 2015→2025
+1.8 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Grums

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Grums

Open Grums on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Grums

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Grums kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Grums?

2025 hade 14,2 % av befolkningen i Grums utländsk bakgrund enligt SCB — -13,5 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Grums utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 8,1 % (2002) till 14,2 % (2025), en förändring på +6,1 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Grums födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.